Parkmetre Nasıl Yapılır?

0
(0)

Paralı park yerlerinde aracın kaldığı süreyi belirleyen saat, park sayacı, park saati, parkometre olarak bilinen parkmetre artık hayatımızın tam anlamıyla içine girdi. Peki, bu ‘parkmetre’ denilen cihazın geçmişi nedir ve nasıl yapılır? Gelin, hep birlikte öğrenelim.

Parkmetrenin Tarihçesi

Parkmetrenin ilk kez 1935 yılında, Oklahoma’da Carl C. Magee tarafından icat edildiği biliniyor. İlk kez kullanımı ise 1935 yılında yine Oklahoma’da olmuştur. Bu cihazın seri üretimi ise 1936’da başlamış ve 1980’lere kadar sürmüş. İlk model, çevirmeli bir mekanizma ile çalışıyordu. Yaklaşık 40 yıl boyunca da tasarımında ve yapıldığı materyaller dışında pek fazla değişiklik göstermeden yaşamdaki rolüne devam etmiş.

Parkmetreler Nasıl Yapılır?

Zaman sınırı etiketi kubbe biçimindeki çinko plakanın üzerindeki yerini alır. Sonra bir işçi anakartın üzerindeki bilgisayar devreleri bulunan çeşitli bölgelere yağ püskürtür. Plakanın üzerine oturttuktan sonra vidalar takılır. Ardından diğer bir kubbe şeklinde plakayı, anakartı arada sıkıştıracak şekilde birbirine bağlar. Pil grubunun olduğu güç kaynağına anakartın fişi takılır ve güç kaynağı emniyette kalabilsin diye özel bölümlere sıkıştırılır. Sonra programlama cihazı, anakartın bağlantı ucuna bağlanır.

Cihaz, anakartın içine yazılımı yerleştirir. Ekranda numaraların belirmesi ile programlama sonlanmış olur. Sonraki parçaya akıllı kanal denir. O da bilgisayar devrelerine sahiptir. Parkmetreye atılacak olan bozuk paraları analiz eder. Kanal, plastik bir haznenin içine koyulur ve daha önce programlamada kullanılan fiş ucuna, kanalın fişi takılır. İki kart birbiriyle bağlantılıdır ve artık birbiriyle irtibata geçebilirler. Bozuk para kanalının üzerine bir başka çinko plaka daha eklenir ve ilave koruma için paslanmaz çelikten bozuk para yuvası yerleştirilir.

Kilit Yapımı

Çinko alaşımlı, üzerinde pirinç tırnaklar olan kilit göbeği minyatür bir torna tezgahına yerleştirilir. Torna kendi ekseni etrafında hızla dönerken sert çelik bıçaklar prese başlar. Bıçaklar dönen kilit tırnaklarını uygun uzunlukta keser. Sonuç; doğru anahtar olmadan açılması imkansız, farklı uzunluklarda pirinç tırnaklara sahip kilit göbeği.

Parametrelerin Çalışma Sistemleri

Bir para haznesine atılan para ile belirli bir süre legal park yapılmasına izin veren parkmetreler olduğu gibi; kredi kartı, akıllı kart, akıllı telefon ile tazmin etmek gibi usullerle çalışan sistemler de bulunmaktadır.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!