Papağan balığı nasıl beslenir?

0
(0)

Papağan balığı, diğer balıkların aksine doğada görülebilecek bir balık değildir. Suni bir üretim sonucu elde edilmiş bir balık türüdür. Üremeye hazır olan iki farklı türdeki cikletlerin nadiren çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmış bir balık türüdür. Fakat hangi cikletlerin çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı bilinmemektedir. Güney ve Orta Amerika cikletlerinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Papağan balığı ismini, papağan gagasına benzeyen bir baş yapısına sahip olmasından almıştır. Papağan balıkları tek bir renkte olabildikleri gibi farklı renklerde de olabilir. Turuncu, sarı ve kırmızımsı renklerde olurlar.

Bakımı kolay bir balık türüdür. Bu yüzden yeni balık beslemeye başlayanlar için tercih edilen bir türdür. Çekingen bir türdür. Bu sebeple agresif ve kendinden büyük balıklarla aynı akvaryumda beslenmemelidir.

Akvaryumda genelde karanlık ve dip kısımlarda olmayı seçer. Bitkilere zarar vermez ve onların aralarında gezer. Vücut yapısı olarak Japon balıklarına benzer. Yumurta şeklinde bir vücut yapısına sahip olması sebebiyle iyi bir yüzücü değildir.

 

Papağan balığı nasıl beslenir?

Papağan balıkları hepçil bir tür olduğundan her türlü yem, haşlanmış sebze, bitki, balık gibi yiyeceklerle beslenebilirler. Balığın sağlıklı olması için ise yem türleri çeşitli olmalıdır.

Papağan balıkları; bakımı kolay, sevimli ve en çok tercih edilen balık türlerinin önünde gelirler. Tüm bunların yanı sıra papağan balıkları üretimi çok zordur. İki papağan balığı çiftleşmesi sonucu genelde yumurta boş çıkar. Papağan balığının üreyebilmesi için farklı türden bir ciklet türüne ihtiyaç vardır. Ki bu çiftleşme de oldukça zordur.

 

Papağan Balığının Özellikleri

Papağan balığının da türleri arasından en dayanıklı olanı kırmızı renkte olanlarıdır. Ağız yapısı sebebiyle yem yemede güçlük yaşayabilir olsa da ona uygun hazır yemler bulabilirsiniz. Başka balık türleri ile aynı akvaryumda beslenmesi güçtür. Genel olarak barışcıl, sakin, sevimli bir balık türü olsa da, kendi ile eşit ya da büyük balıklardan hoşlanmazlar. Papağan balığı ile aynı akvaryumda beslenecek balıklar, sakin yapılı olmalıdır.

En çok akvaryumun orta kısımlarında yüzmeyi tercih ederler. Kimi zaman ise çekingenliklerinden dolayı kuytu köşe ararlar. Ömrü ise ortalama 10 sene civarındadır. Papağan balığının cinsiyet ayrımını yapmak, diğer balıklara oranla epey zordur. Fakat anlaşılmaz değildir. Üreme zamanı gelince, erkek papağan balıklarının boğazı ve solungaçları pembeleşerek ayrım yapmanıza olanak sağlar.

Papağan Balığı Hastalıkları ve Tedavileri

Papağan balıkları temiz, oksijen dolu, berrak suları severler. Kirli ve oksijen seviyesi düşük sularda ise hemen hasta olabilirler. Papağan balıkları genel olarak beyaz benek ismi verilen hastalığa yakalanmaya yatkındırlar. Bu hastalığa karşı ise suyunun 30 santigrat derecede olması ve günlük olarak suyunun bir kısmı değiştirilmelidir. Her balıkta görüldüğü üzere gaz problemi yaşayabilir. Bu genelde yetersiz beslenme sonucu ortaya çıkar. Gaz sorunu, balığın ters yöne yüzmesi ya da sırt üstü dönmesi ile anlaşılabilir. Gaz sorunun önüne geçmek içinde balığa haftada bir bezelye verilebilir.

Balık strese girdiğinde ise kara benek hastalığına yakalanır. Bu genelde su sıcaklığı değişimi, yer değişikliği ya da akvaryuma gelen yeni balıklar yüzünden yaşanabilir. Kara benek hastalığı ise diğer hastalıkların aksine sorun bulunup ortadan kaldırıldığında ortadan kalkar. Ayrıca her balıkta da hemen hemen görülen parazit, matar ve bakteriler görülebilir. Bunun önüne geçmek için ise baliğin bakımı düzenli olmalıdır ve dikkat edilmelidir.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!