Ozon tabakası nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Ozon tabakası nedir?
– Ozon tabakasına zarar veren maddeler nasıl zarar verir?
– Ozon tabakası kurtarılabilir mi?

https://vimeo.com/21919155

Yaz güneşine çıktığınızda güneş kremi ile köpürüyor musunuz? Öyle umuyoruz! Cildinizi güneşin ultraviyole ışınlarından korumak önemlidir.

Ozon tabakası nedir?

Hiç merak ettiniz mi...- Ozon tabakası nedir?- Ozon tabakasına zarar veren maddeler nasıl zarar verir?- Ozon tabakası kurtarılabilir mi?
Ozon tabakası nedir?

Şimdiye kadar kötü bir güneş yanığı geçirdiyseniz, muhtemelen güneş kreminin değerini zaten biliyorsunuzdur. Dünyanın kendi güneş kremi olduğuna inanır mısın? Bu doğru! Ozon tabakası denir.

Atmosferin stratosfer olarak bilinen bölümünde çok yükseğe (8 ila 25 mil arasında!), Bir ozon tabakası var. Ozon, üç oksijen atomundan oluşan bir gaz molekülüdür. Kimyasal sembolü O3’tür.

Ozon atmosferde doğal olarak oluşur. Güneş’ten gelen ultraviyole ışınlarının çoğunu engelleyerek Dünya’nın korunmasına yardımcı olur.

Yine de ozon bizim için her zaman iyi değildir. Ozon Dünya yüzeyine daha yakın olduğunda, nefes almayı zorlaştıran ve ağaçları ve ekinleri inciten bir hava kirletici olabilir. Yer seviyesindeki ozon, birçok büyük şehirde gördüğünüz dumanın ana parçalarından biridir.

Ozon tabakasına zarar veren maddeler nasıl zarar verir?

Ozon tabakasının üst kısmındaki ozon çok faydalıdır. Ne yazık ki, ozon tabakası, ozon tabakasını incelten maddeler (ODS) adı verilen insan yapımı kimyasallar tarafından saldırı altındadır.

Yaygın ODS, kloroflorokarbonları (CFC’ler) ve hidrokloroflorokarbonları (HCFC’ler) içerir. Pek çok ODS, buzdolabı ve klima soğutucuları, yangın söndürücüler, pestisitler ve aerosol iticilerinde bulunabilir – ve bazen de bulunabilir.

Havaya salındığında, ODS çok yavaş bir şekilde üst atmosfere doğru hareket eder. Yüksekte, Güneş’ten gelen ultraviyole ışınları tarafından parçalanırlar ve “iyi” ozonu yok eden zararlı moleküller salgılarlar.

ODS, ozon tabakasını inceltir ve bazı bölgelerde (Antarktika üzerinde olduğu gibi) içinde “delikler” bile oluşturabilirler.Bu olduğunda, daha fazla ultraviyole ışık ışınlarının Dünya’ya geçmesine izin verilir.

Dünyadaki ultraviyole radyasyon arttıkça, cilt kanseri ve katarakt gibi sağlık sorunları da artıyor. Ultraviyole ışınları, mahsul verimini azaltarak ve okyanus besin zincirinin temeli olan deniz organizmalarına zarar vererek besin zincirlerini de etkileyebilir.

Hiç merak ettiniz mi...- Ozon tabakası nedir?- Ozon tabakasına zarar veren maddeler nasıl zarar verir?- Ozon tabakası kurtarılabilir mi?
Ozon tabakası nedir?

Ozon tabakası kurtarılabilir mi?

1987’de Amerika Birleşik Devletleri ve diğer 180’den fazla ülke ODS’nin aşamalı olarak kaldırılmasını isteyen uluslararası bir anlaşma kabul etti. Bugün, ODS büyük ölçüde azaldı.

Araştırmalar, ozon tabakasının incelmesinin dünya çapında azaldığını gösteriyor. Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki diğer ülkeler ODS’yi ortadan kaldırmaya devam ederse, bilim adamları doğal ozon üretiminin ozon tabakasını yaklaşık 2050 yılına kadar iyileştirmesi gerektiğine inanıyor.

Kaynakça:
https://wonderopolis.org/wonder/what-is-the-ozone-layer

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir