Osteoporoz nedir?

0
(0)

Neden süt içmeyi severiz? Çünkü kemikler için iyidir! Süt kemikleriniz için çok sağlıklıdır. Aslında, osteoporoz adı verilen bir kemik rahatsızlığından kaçınmanıza da yardımcı olabilir. Peki osteoporoz nedir ki?

Osteoporoz nedir?

Osteoporoz kemikleri zayıflatır. Çoğu zaman kalça, omurga ve bilek kemiklerini etkiler. Etkilenen kişilerin kemik kırığı olma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca yaralanmalardan sonra iyileşmekte zorlanabilirler.

Hiç yakından bir insan kemiği gördünüz mü? Her zaman insan kemiklerine bakan doktorlar, yakından bakıldığında petek gibi göründüklerini söylüyorlar. Küçük deliklerle doludur. Bir kişinin osteoporozu olduğunda, kemiklerindeki delikler çok daha büyüktür. Bu, kemikleri zayıflatır ve kırılmasını kolaylaştırır.

Tanıdığınız birinin osteoporozu var mı? Bu çok yaygındır. Uzmanlar, bunun 65 yaşın üzerindeki kişilerde olduğunu söylüyor. Bu yaş grubunda, yaklaşık dört kadından birini ve beş erkekten birini etkiliyor. Çoğu zaman, insanlar düşüp bir kemiği kırıncaya kadar kemik gücünü kaybettiklerini bilmezler.

Bu yüzden tarama çok önemlidir. Doktorlar, osteoporoz riski taşıyan kişiler için kemik yoğunluğu taramaları önermektedir. Taramalar, doktorların kemiklerin gücünü öğrenmesine yardımcı olan röntgen kullanır.

Osteoporoza ne sebep olur?

Birini osteoporoz riskine sokan nedir? Pek çok faktör var. Genellikle ailelerde görülür. Ebeveynlerinizde veya büyükanne ve büyükbabanızda osteoporoz var mı?

Diğer bir neden ise çok az kalsiyum veya D vitaminidir. Düşük aktivite seviyeleri, düşük vücut ağırlığı ve sigara içmek de soruna katkıda bulunabilir. Bazı ilaçlar da bir kişinin riskini artırır. Bazı otoimmün bozukluklar ve kanserler de öyle.

Osteoporoz semptomları

Osteoporozun erken evreleri herhangi bir belirti veya uyarı işaretine neden olmaz. Çoğu durumda, osteoporozlu insanlar, bir kırık oluşana kadar bu duruma sahip olduklarını bilmezler.

Belirtiler ortaya çıkarsa , öncekilerden bazıları şunları içerebilir:

 • uzaklaşan diş etleri
 • zayıf tutuş gücü
 • zayıf ve kırılgan tırnaklar

Semptomlarınız yoksa ancak ailenizde osteoporoz öyküsü varsa, doktorunuzla konuşmak riskinizi değerlendirmenize yardımcı olabilir.

Osteoporoz-belirtileri

Osteoporoz nasıl tedavi edilir?

Bir kişinin osteoporozu olduğunda, doktorları bir tedavi planı hazırlamalarına yardımcı olacaktır. Amaç her zaman kemik kaybını durdurmak ve kemikleri yeniden oluşturmaktır. Tedavi genellikle ilaç, egzersiz ve diyet değişiklikleri içerir.

İskeletinizi sağlıklı tutmak için ne yapabilirsiniz? Bol miktarda kalsiyum ve D vitamini aldığınızdan emin olun. Vücudunuz kemiklerinizi güçlü tutmak için bunları kullanır. Süt ve yoğurt gibi birçok süt ürünü bu besinlerin iyi kaynaklarıdır.

Diğer iyi seçenekler ıspanak, soya fasulyesi, kara lahana, yumurta sarısı ve bazı balık türleridir. Aktif kalmak da önemlidir. Yürüyün, koşun veya egzersiz yapın. Halter ile kas yapın. Bu egzersizler sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilir.

Kemikleriniz vücudunuzda çok önemli bir rol oynar. Onlar olmadan ayakta duramaz ya da hareket edemezsiniz! Bu yüzden onları sağlıklı tutmak için elinizden gelen her şeyi yapmak önemlidir. Her gün kemikleriniz için iyi bir şeyler yapmaya çalışın. Büyük bir bardak süt için ya da bir aile yürüyüşüne çıkın. İskeletiniz size teşekkür edecek!

Osteoporoz ilaçları

Osteoporozu tedavi etmek için kullanılan en yaygın ilaçlara bifosfonatlar denir. Kemik kütlesi kaybını önlemek için bifosfonatlar kullanılır. Ağızdan veya enjeksiyonla alınabilir. İçerirler:

Kemik kaybını önlemek veya kemik büyümesini teşvik etmek için başka ilaçlar da kullanılabilir. İçerirler:

Osteoporoz doğal tedavileri

Osteoporoz ilaçlarının yan etkileri olabileceğinden, ilaç yerine başka tedavileri denemeyi tercih edebilirsiniz.

Kırmızı yonca, soya ve karayılan otu gibi çeşitli takviyeler kemik sağlığını geliştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilir. Ancak bu takviyeleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Bunun iki ana nedeni vardır:

 1. Osteoporoz tedavisinde bu takviyelerin kullanımını destekleyen çok az çalışma vardır. Sonuç olarak, işe yaradıklarına dair kanıtımız yok.
 2. Bu takviyeler yan etkilere neden olabilir ve aldığınız ilaçlarla etkileşime girebilir. Hangi yan etkilerin ortaya çıkabileceğini bildiğinizden ve takviye ile etkileşime girebilecek herhangi bir ilaç alıyorsanız emin olmak isteyeceksiniz.

Bunların hepsi, bazı insanlar doğal tedavilerle iyi sonuçlar bildirdi .

Osteoporoz diyeti

Tedavi planınıza ek olarak, uygun bir diyet kemiklerinizi güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Kemiklerinizi sağlıklı tutmak için günlük diyetinize belirli besinleri dahil etmeniz gerekir. En önemlileri kalsiyum ve D vitaminidir . Vücudunuzun güçlü kemikleri korumak için kalsiyuma ve kalsiyumu emmesi için D vitaminine ihtiyacı vardır.

Kemik sağlığını destekleyen diğer besinler arasında protein , magnezyum , K vitamini ve çinko bulunur.

Size uygun bir beslenme planı hakkında daha fazla bilgi edinmek için doktorunuzla konuşun. Size diyetinizle ilgili tavsiyelerde bulunabilirler veya sizi, sizin için bir diyet veya yemek planı oluşturabilecek kayıtlı bir diyetisyene yönlendirebilirler .

Osteoporoz için egzersizler

Doğru yemek, kemiklerinizin sağlığını desteklemek için yapabileceğiniz tek şey değildir. Egzersiz yapmak da çok önemlidir, özellikle ağırlık kaldırma egzersizleri.

Ağırlık kaldırma egzersizleri, ayaklarınız veya kollarınız yere veya başka bir yüzeye sabitlenmiş olarak yapılır. Örnekler şunları içerir:

 • merdiven tırmanma
 • direnç eğitimi, örneğin:
 • bacak presleri
 • ağız kavgası
 • şınav
 • aşağıdakilerle çalışmak gibi ağırlık çalışması:
 • direnç bantları
 • dambıl
 • direnç egzersiz makineleri

Bu egzersizler yardımcı olur çünkü kaslarınızın kemiklerinizi itip çekmesine neden olurlar. Bu eylem vücudunuza kemiklerinizi güçlendiren yeni kemik dokusu oluşturmasını söyler.

Bununla birlikte , egzersizden tek yararınız bu değil . Egzersiz , kilo ve kalp sağlığı üzerindeki birçok olumlu etkisinin yanı sıra dengenizi ve koordinasyonunuzu da geliştirebilir ve bu da düşmelerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce daima doktorunuza danışın .

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!