Örümcek ağı nelerden yapılmıştır?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Örümcekler neden ağ örer?
– Örümcek ağı nelerden yapılmıştır?
– Örümcekler, ağları nasıl örmeleri gerektiğini nasıl öğrenir?

https://vimeo.com/54087004

Yeni bir ev inşa edildiğini gördüyseniz, işçilerin evi çerçevelemek için ahşap tahtalar yada tuğlalar kullandığını bilirsiniz. Tahta yada tuğla yerine örümcekler, ağlarını oluşturmak için ipek iplikler üretir.

Örümcek ağı nelerden yapılmıştır?

İpek, örümceğin iplik borusu yardımıyla ipek bezlerde üretilir. İplik borusu, örümceğin ağ için ne tür bir ipliğe ihtiyaç duyduğuna karar vermesine izin veren özel organlardır.

İpek iplikler kalın veya ince, kuru veya yapışkan, boncuklu veya pürüzsüz olabilir. Bir örümceğin ağını oluşturmak için kullandığı iplikler sıvı olarak başlar, ancak havada hızla kururlar.

Örümcek ağları oldukça ayrıntılıdır. Fakat örümcekler bu kadar karmaşık geometrik desenler yapmayı nasıl öğrenir? Ağlar yapmak örümcekler için içgüdüseldir, yani kimse onlara nasıl yapılacağını öğretmek zorunda değildir. Nasıl yapılacağını bilerek doğarlar.

Örümcek ağı nelerden yapılmıştır?

|| Tavsiye Bağlantı: Tırnak yemek kötü müdür?

Bir örümcek ağa başladığında, ipek bir iplik bırakır. İpliği, ağını oluşturduğu her yerde bir dal, bir odanın bir köşesi, bir kapı çerçevesi gibi bir nesneye tutturur.

Örümcek ileri geri hareket ettikçe, daha fazla iplik ekler. Dolayısıyla ağı güçlendirir ve bir desen oluşturur. Ağın merkezinden dışa doğru giden çizgilere “radyal çizgiler” denir. Bu radyal çizgiler ağı destekliyorlar. Ağ çevresinde dolaşan hatlara ise “küre çizgileri” denir.

Örümcekler neden ağ örer?

Peki örümcekler neden ağlar örüyor? Yemeğe ihtiyacınız olduğunda bakkala gidersiniz. Fakat bir örümcek ise aç olduğunda, ağa yönelir.

Örümceklerin ağları yapmasının ana nedeni akşam yemeğini yakalamaktır. Sinek gibi bir böcek bir örümceğin ağına uçtuğunda, yapışkan ipliklere yapışır.

Örümcek ağı nelerden yapılmıştır?

Bir örümcek, ağının yapışkan tellerinde av yakaladığında sıkışan böceğe yaklaşır. Sonra dişlerini zehir enjekte etmek için kullanır. Zehir, avı öldürür ya da felç eder ve örümceğin huzur içinde akşam yemeğinin tadını çıkarmasına izin verir.

|| Tavsiye Bağlantı: Neden Yaz Saati Uygulaması Var?

Bununla birlikte, tüm örümcekler yiyecek için ağ kullanmaz. Bazıları hiç ağ oluşturmaz. Bazı örümcekler avlarını kovalarlar. Bazıları da, yeterince yaklaştığında avlarını attığı yapışkan ağlarla bile yakalar.

Kaynakça:
https://www.wonderopolis.org/wonder/why-do-spiders-spin-webs


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir