Organik Yumurta Çift Sarılı mıdır?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
Organik yumurta çift sarılı mıdır?
– Yumurta sarısı nedir?
– Yumurtalar her zaman sarılı mıdır?

https://vimeo.com/102741866

İster omlet yapın, isterseniz kurabiyeleri fırında pişirin, ister yağda kızartılmış, ister çok kaynamış yada çikolatalı kekin içinde fırınlanmış tercih edin fark etmez. Çocukluğun en büyük zevklerinden birisidir yumurtaların çatlaması. Ancak bazen “Yaratıcı” bir kabuğun altından sizlere sürpriz yapar.  Hadi çiftliğe yumurta toplamak için bir yolculuğa çıkalım ve yumurtanın büyük gizemlerinden birisini çatlatalım.

Yumurta sarısı nedir?

“Altın kalpli yiyecek” olarak bilinen yumurta, ismini güneş merkezinden, altın merkezinden yani sarısından alıyor.  Peki ya yumurta sarısı tam olarak nedir, merak ediyor olabilirsiniz?

Hiç merak ettiniz mi…- Bazı yumurtalar neden çift sarılıdır?- Yumurta sarısı nedir?- Yumurtalar her zaman sarılı mıdır?
Yumurta Sarısı

Döllenmiş bir yumurtada, yumurta sarısı gelişmekte olan bir embriyo için besin kaynağı sağlar. Yumurtada ki civciv olgunlaştıkça, çiftlikteki diğer civciv seslerine katılana kadar ve yumurtayı kırıp çıkmak için güçlenene kadar besinlerini yumurta sarısından alır.

Organik yumurta çift sarılı mıdır?

Aynı kabuk içine sıkışmış iki altın sarısını görmek için daha önce hiç  yumurta açtınız mı? Genel bir yanlış anlaşılma var çift sarının “organik yumurta”dan geldiğine dair. Döllenmiş çift sarılı bir yumurtanın ikiz civciv üretmesi bazen mümkün olabilir. Ama marketten aldığımız yumurtalar döllenmemiştir. Yada organik yumurta kesin olarak çift sarılı olur diye bir kaide yoktur.

|| Tavsiye Bağlantı: İlk televizyonu kim icat etti ?

Çift sarılı üretme becerisine sahip bazı tavuk cinsleri olsa da, buzdolabı raflarımızda kartonların içinde bulduğumuz çift sarılı yumurtaların çoğu basit bir şekilde biyolojik uygulama eşleşmesinden kaynaklanıyor. Bu çift sarılı yumurtaların büyük bir çoğunluğu da, tavuk oldukça gençken ve vücudu kuluçkaya adapte olmaya çalışırken meydana gelmiştir.

Hiç merak ettiniz mi…- Bazı yumurtalar neden çift sarılıdır?- Yumurta sarısı nedir?- Yumurtalar her zaman sarılı mıdır?
Pişmiş Yumurta Sarısı

Yumurtalar her zaman sarılı mıdır?

Arada sırada, tavuklar yumurta sarısı hiç olmayan yumurta bile meydana getirir. Bu nadir yumurtalar “verimsiz yumurta” olarak da geçer. Genelde tavuğun ilk kuluçka deneyimi sırasında meydana gelir.


 • Flamingolar neden pembedir?
  Hiç merak ettiniz mi… • Flamingoların neden pembe olduğunu? • Flamingoların ne yediğini? • Karotenoid ne olduğunu?
 • Böcek Yiyen Bitkiler hangileri?
  Bitkiler böcek yiyebilir mi? -Etçil bitkiler hangileri? -Etçil bitkiler insanlara zarar verir mi?
 • İyi bir gözlemci misiniz?
  5 (1) Hiç merak ettiniz mi…– İyi bir gözlemci misiniz? – Ağaçlara bakınca ormanı görebiliyor musunuz? – Bilim adamları nasıl gözlem yaparlar? Ağaçlara bakınca ormanı görebiliyor musunuz? Hiç ağaçlara bakınca ormanı göremediğini iddia eden bir arkadaşınız oldu mu? Eğer varsa, bu merak kavramının nereden geldiğini merak etmiş olabilirsiniz. Eğer ağaçları görebiliyorsanız, neden ormanı göremiyorsunuz? Bu
 • Muzlar neden kararır?
  Hiç merak ettiniz mi… – Muzlar neden kararır? – Muzların olgunlaşmasına neden olan şey nedir? – Olgunlaşma sürecini nasıl yavaşlatabilirsiniz?
 • Saç beyazlaması neden olur?
  Hiç merak ettiniz mi…. – Saç beyazlaması neden olur? – Hangi kimyasal saç, cilt ve göz rengini belirler? – Saç zamanla neden renk değiştirir?
 • Nasıl İnsan Pusulası Olabilirsiniz?
  Hiç merak ettiniz mi… – Nasıl insan pusulası olabilirsiniz? – Pusulanız olmadığında hangi yöne gideceğinizi nasıl söyleyebilirsiniz? – Mıknatıslı pusulayı nasıl kullanabilirsiniz?
 • Organik Yumurta Çift Sarılı mıdır?
  Hiç merak ettiniz mi… – Organik yumurta çift sarılı mıdır? – Yumurta sarısı nedir? – Yumurtalar her zaman sarılı mıdır?
 • Evinizi terk etmeden dünyayı gezebilir misiniz?
  Evinizi terk etmeden dünyayı nasıl gezebileceğinizi anlatan bir makale
 • Yıldız kayması neden olur?
  Hiç merak ettiniz mi… – Yıldız kayması neden olur? – Yıldız kayması nedir? – Meteoroidler, göktaşı ve meteorlar arasındaki fark nedir?

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir