Öğrenilmesi en zor dil hangisidir?

0
(0)

Öğrenilmesi en zor dil hangisidir? İnsanlar bazı dillerin (Rusça, Arapça veya Japonca gibi) öğrenilmesinin daha zor olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, hepsi oldukça özneldir – kendi dilinize yakın dillere karşı doğal bir nörolojik tercihiniz olacaktır. Bu, özellikle, aynı etimolojik kökene sahip farklı dillerden kelimeler, örneğin İngilizce’de ‘Brother’ ve Almanca’da ‘Bruder’ gibi çok sayıda aynı kökenli kelime olduğunda olur.

Bununla birlikte, çok farklı fonetiklere sahip dillerin işlenmesi daha zor olacaktır. Örneğin, Tayca, Çince veya Vietnamca gibi diller, sözcük veya gramer anlamlarını ayırt etmek için tonları kullanır – temelde, kelimelerin tonlaması anlamlarını değiştirebilir. Örneğin, Çince’de ‘da’ kelimesi tona bağlı olarak ‘bir şeye takılmak’, ‘cevaplamak’, ‘vurmak’ veya ‘büyük’ ​​anlamına gelebilir.

Tonal dillerin Öğrenilmesii en zor dil olduğunu söyleyebiliriz.

Çocuklar dil öğrenmeyi neden daha kolay buluyor?

Bir tahmine göre, bazı kuramsal diller insanlara doğuştan gelse de, çocuklar aslında ilk dört yılında yaklaşık 10.000 saat olmak üzere bu dilin büyük bir kısmına maruz kalıyorlar. Çocuklar o zamana kadar bir dilde nadiren uzman olduklarından, bu, çoğu insanın düşündüğünden daha zor bir dil öğrenme zamanları olduğunu gösterir.

Doğru, çok küçük çocukların tüm insan dillerini oluşturan yaklaşık 800 sesi algılayabildiği ve ayırt edebildiği gösterilmiştir. Ancak, tek dilli bebekler için, bir dilin seslerinin veya ‘fonemlerinin’ alt kümesinde daha uzmanlaşmış hale geldikçe, ince farklılıkları duyma yeteneği yaşamın ilk yılında kaybolur

Bazı insanlar, bir çocuğu iki dilli olarak yetiştirmenin, sonunda herhangi bir dili ‘düzgün’ konuşamayacakları anlamına geldiğinden endişelenirler. Ancak bu yanlıştır. Araştırmalar, çocukların aynı anda birden fazla dili öğrenmede ustalaştıklarını ortaya çıkardı – sadece ikisini de kullanma şansına sahip olmaları gerekiyor

Bir dilde ustalaşmak ne kadar sürer?

Tahminler 400 ila 2.000 saat arasındadır. Ama bu gerçekten kimin öğrendiğine ve nedenlerine bağlı – araştırmalar, öğrenmek isteyenlerin, insanlara öğrenmeleri söylenenden daha etkili bir şekilde dili kavrayacaklarını gösteriyor.

Bazı dilbilimciler ayrıca çok dilli beyinler (birden fazla dil konuşan insanlar) ile tek dilli (sadece bir dil konuşan) beyinler arasında farklılıklar olduğunu teorize ettiler. Bununla birlikte, bunun arkasındaki sinirbilim net değil: Araştırmacılar, beyinde farklı dillerin birlikte veya ayrı ayrı depolanması ve erişilmesi konusunda tam bir fikir birliği içinde değiller.

Geleceğin ana dili ne olacak?

Bugün, tahmini iki milyar konuşmacı ile İngilizce, anadili olan ve olmayanları da dahil edersek en büyük dildir, ancak yalnızca anadili olanları dahil edersek (neredeyse bir milyar)

Genel olarak, İngilizce bilim, internet ve birçok akademik araştırmanın dili olduğundan, gelecekte de önemli bir dil olarak kalması muhtemeldir.

Bununla birlikte, geleceğin dili olup olmayacağı veya kaç dil olacağı tahmin edilemiyor. Şu anda, dünyadaki tahmini 7.000 dilin yüzde 40’ı tehlike altındadır ve 1.000’den az konuşmacıya sahiptir. Ancak, nüfusu 800’den fazla dil konuşan Papua Yeni Gine gibi pek çok dilsel olarak farklı ulus da var. Benzer şekilde, Endonezya’da yaklaşık 700 dil konuşulmaktadır.

Bir dili öğrenmenin en iyi yolları nelerdir?

En önemli konu zamandır. Bir dili öğrenmek için zamana ihtiyacın var (ideal olarak yüzlerce saat) ve sonra onu kullanmak için daha fazla zamana ihtiyacın var. Pratik yapmak önemlidir; düzenli ve sık olması gerekir.

Çok sayıda çalışma, bir dili öğrenmenin en iyi yolu olduğunu – sadece kelimeleri ve dilbilgisini öğrenmek değil. Dergi okumak, televizyon izlemek ve anadili İngilizce olanlarla sohbet etmek de beyninizdeki bu öğrenmeyi sağlamlaştırır.

Öğrenmek için günün en iyi zamanını nedir? Diye soracak olursanız. Oldukça basit bir şekilde, sabahları daha iyi çalışabilirsiniz, diğerleri ise günün ilerleyen saatlerinde.

En önemli kural  konuşmaktan korkmamaktır  bazı araştırmalar, aşırı analiz yapan yetişkinlerin bir dilin ince kurallarını anlamakta zorlanabileceğini öne sürüyor.

Unutma: ana dili İngilizce olan biri gibi konuşman çok önemli değil. Önemli olan tek şey kendinizi anlamaktır.

Dil öğrenirken en sık yapılan hatalar video

Bu Yazımı İlginizi Çekebilir; Alfabeyi kim icat etti?

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!