Notre Dame Katedrali Nedir?

5
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Notre Dame Katedrali nedir?
– Notre Dame yangınına ne sebep oldu?
– Katedrali
restore ediyorlar mı?

https://www.youtube.com/watch?v=HgPmuFze5YY&feature=emb_logo

Bugün, bir büyük yapı hakkında bilgi edinmek için Paris, Fransa’ya kadar seyahat ediyoruz. Ne hakkında konuşuyoruz? Tabii ki Notre Dame Katedrali!

Notre Dame Katedrali nedir?

Notre Dame de Paris olarak da anılan katedral, 850 yılı aşkın süredir Paris’in kalbinde duruyor. Ancak Nisan 2019’da bir felaket binanın uzun ömrünü tehdit etti. Dünya, binanın çatısından alevlerin sıçramasını izledi. Ateş yanarken, Notre Dame’ın ikonik kulesi düştü.

Neyse ki itfaiye ekipleri bu durum için eğitim almıştı. İtfaiyeciler, binanın yapısına daha fazla zarar vermeden alevleri nasıl söndüreceklerini biliyorlardı. Bir planları vardı ve katedralin içindeki paha biçilmez eserleri kurtarmaya çabucak başladılar.

Hiç merak ettiniz mi...- Notre Dame Katedrali nedir?- Notre Dame yangınına ne sebep oldu?- Notre Dame'ı restore ediyorlar mı?

|| Tavsiye Bağlantı: Eyfel Kulesi ne kadar uzun?

Notre Dame yangınına ne sebep oldu?

Alevler nihayet söndüğünde, insanlar düşüncelerini tek bir soruya çevirdiler: Ne oldu? Yangına ne sebep oldu? Soruşturma, en olası nedenin elektriksel bir kısa devre olduğunu belirledi. Kısa süre sonra gözler, Notre Dame’ı restore etme gibi muazzam bir göreve döndü.

Dünyanın en büyük katedrallerinden birini restore etmeye ne dersiniz? Çalışmanın çoğu restorasyon bilim adamları tarafından yönetiliyor. Hasara yakından bakarlar ve yeniden inşa etmenin en iyi yollarına karar verirler. Amaçları daha fazla soruna neden olmadan yapıyı restore etmektir. Notre Dame’ın yaşı ve tarihi süreci çok karmaşık hale getiriyor.

Örneğin, çatı ve sivri uç çok miktarda kurşun içeriyordu. Bu, 1970’lerden önce birçok binada kullanılan tehlikeli bir malzemedir. Bina ekiplerinin bölgede çalışırken çok dikkatli olmaları gerekir. Kurşuna çok fazla maruz kalmak sağlıklarına zarar verebilir.

Hiç merak ettiniz mi...- Notre Dame Katedrali nedir?- Notre Dame yangınına ne sebep oldu?- Notre Dame'ı restore ediyorlar mı?

|| Tavsiye Bağlantı: Amerikayı aslında kim keşfetti?

Notre Dame’ı restore ediyorlar mı?

Bugün Notre Dame’ın restorasyonu devam ediyor. Pek çok kişi binanın nasıl restore edileceğini tartışıyor. Bazıları geleneksel yapıların yeniden inşa edildiğini görmek istiyor. Diğerleri yeni, modern tasarımlar umuyor. 2020’de COVID-19 salgını nedeniyle yavaşladı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, projeyi 2024 yılına kadar tamamlayacağına söz verdi.

Notre Dame çoğu yılda milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Restorasyonlar tamamlanana kadar büyük ölçüde boş kalacaktır. Hiç bu yüksek katedrale gittiniz mi? Ziyaret etmek ister misiniz? Umarız bir gün şansınız olur!

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir