Neptün’e elmas yağıyor mu?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Neptün’e elmas yağıyor mu ?
– Diğer gezegenlerde elmas yağmurlarına ne sebep olur?
– Neptün’ü benzersiz kılan nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=bX-NWhsjEtY&feature=emb_logo

Dünya yaşamı barındırır. Satürn’ün halkaları var. Mars kırmızı tozla kaplıdır ve Jüpiter çok büyüktür. Evet, güneş sistemindeki her gezegenin geri kalanı arasında öne çıkmasını sağlayan özel özellikleri vardır. Sadece Neptün’e bakın mesela- orada elmas yağıyor!

Güneş’ten en uzak gezegen olan Neptün’ü incelemek uzun zamandır zordu. Aslında, güneş sistemimizde çıplak gözle görülemeyen tek gezegendir. Neptün aynı zamanda matematikçiler tarafından gerçekten görülmeden önce var olduğu tahmin edilen tek gezegendi.

Diğer gezegenlerde elmas yağmurlarına ne sebep olur?

Ancak bugün insanlar Neptün hakkında her zamankinden daha fazla şey biliyor. 1981’de bilim adamı Marvin Ross, gezegende elmas yağmuru olduğunu tahmin etti. Her iki buz devinin (Neptün ve Uranüs) bu fenomeni yaşayabileceğini söyledi. 2020’de bir deney bunun olabileceğini kanıtladı.

Hiç merak ettiniz mi...
- Neptün'e elmas yağıyor mu ? 
- Diğer gezegenlerde elmas yağmurlarına ne sebep olur?
- Neptün'ü benzersiz kılan nedir?

|| Tavsiye Bağlantı: Evrende Kaç Yıldız Var?

Bu deneyi gerçekleştirmek için Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, laboratuvarlarında Neptün’ün koşullarını modelledi. Polistirene aşırı ısı ve basınç uygulayarak başladılar. Ardından, lazer kullanarak malzemenin içinden şok dalgaları gönderdiler.

Neptün’e elmas yağıyor mu?

X-ışınlarını kullanarak olanları izlediler. Polistireni oluşturan elementler birbirinden ayrılır. Bu, karbon ve hidrojen atomlarıyla sonuçlandı. Baskı altında karbon, gözleri önünde elmasa dönüştü. Bu bulgulara dayanarak, araştırmacılar elmasların gerçekten de Neptün gezegenine yağacağına inanıyorlar.

Sadece hayal et! Neptün’de bir elmas duşunun ortasında yakalanmak nasıl olurdu? (Henüz) hiçbir insan bu deneyimle konuşamaz. Yine de uzmanlar, 1846’daki keşfinden bu yana bu gezegen hakkında oldukça fazla şey öğrendi.

Hiç merak ettiniz mi...
- Neptün'e elmas yağıyor mu ? 
- Diğer gezegenlerde elmas yağmurlarına ne sebep olur?
- Neptün'ü benzersiz kılan nedir?

Neptün’ü benzersiz kılan nedir?

Neptün’de bir yıl 60.190 Dünya günü sürer. Bununla birlikte, Güneş’ten en uzak gezegen, Dünya’da yaşadığımızdan daha kısa günler yaşar. Neptün, her 16 saatte bir tam dönüşü tamamlar.

Neptün Güneş’ten ne kadar uzakta? Yaklaşık 2,8 milyar mil! Aslında gezegen bazen Güneş’ten Plüton’dan daha uzaktadır. İnsanların gezegeni incelemekte bu kadar zorlanmalarının bir nedeni budur. Oraya ulaşmak zor! Voyager 2 adlı yalnızca bir uzay aracı Neptün’ü ziyaret etti.

|| Tavsiye Bağlantı: Elmaslar nereden geliyor?

Bu Neptün’ün yalnız olduğu anlamına mı geliyor? Şart değil. Kendisine eşlik etmesi için beş halkası ve 14 uydusu vardır. Bununla birlikte, gezegen bildiğimiz şekliyle yaşamı destekleyemiyor.

Bir gün Neptün’de elmas yağmuru görmek ister misiniz? Her şey mümkün. Belki bizi oraya götürecek bir sonraki harika uzay teknolojisini icat edilecek!

Kaynak:

  • https://www.americanscientist.com
  • https://www.sciencealert.com/
  • https://solarsystem.nasa.gov/
  • https://allthatsinteresting.com
  • https://www.popularmechanics.com
  • https://learnersdictionary.com

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir