Kar Yağdığında Neden Yollara Kum veya Tuz Dökülür?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Kar yağdığında neden yollara kum veya tuz dökülür?
– Tuz, buzu nasıl eritir?
– Kum, buzu nasıl eritir?

https://vimeo.com/7978192

Eğer kışın kar ve buz olan bir yerde yaşıyorsanız, muhtemelen kar ve buz yolları araba sürüşü için çok tehlikeli hale getirebilir. Şehrinizde yollardan kar ve buz temizlemek için çalışırken yolda tuz yada kum döken kamyonları fark etmişsinizdir.

Bu biz kaza değil! Hepsi planın bir parçası. Ilık suda moleküller çabuk ve serbestçe hareket eder, katıları sıvı hale getirir ve döktüğümüz şekle uyum sağlar. Su donduğunda moleküller daha yavaş hareket eder. Sonunda moleküller donma dediğimiz bir süreçte buz oluşturmak için birbirine yapışmaya başlar.

Tuz, buzu nasıl eritir?

Buz üzerine tuz koyduğunuzda, buzun yüzeyinde henüz donmamış sıvı su molekülleri tuzun bir kısmını çözer, “tuzlu su” denilen bir su çözeltisi oluşturur. Tuzlu su, sıvı su moleküllerinin donmasını önler.

Daha fazla su molekülü hızlanmaya ve buzdan ayrılmaya başladığında, sıvıya dönüşür ve daha fazla tuzu çözer. Peki bu neden olur?

Kar yağdığında neden yollara kum veya tuz dökülür?- Tuz, buzu nasıl eritir?- Kum, buzu nasıl eritir?

|| Tavsiye Bağlantı: En büyük balina ne kadar büyük?

Bu neden oluyor? Tuz, suyun donma noktasını düşürür. Su, 0 ° C’ye soğutulduğunda buz oluşur. Suya tuz eklediğinizde, donma noktası düşer.

Eğer yüzde 10 tuz çözeltisi eklerseniz, donma noktası -7 ° C’ye düşer, yüzde 20 tuz çözeltisi -16° C de donar.

Tuzu buzun üzerine serptiğinizde, her taneciğin etrafında çabucak erimeye başladığını göreceksiniz. Evinizin önündeki sundurma merdivenlerde oluşan buzlara tuz serptiğinizde her tuz tanesinin buzu erittiğini fark edersiniz.

Bu erime, sundurma basamaklarında tuz taneleri bırakılıncaya kadar yayılmaya devam eder. Buz gittiğinde, tuz da çekiş gücü sağlar ve ziyaretçilerin ön kapınıza gelmesini daha güvenli hale getirir.

Maalesef ki sıcaklıklar -9 ° C’nin altına düşerse, tuz işini yapamayabilir çünkü tuz, eritme işlemine başlaması için suya ihtiyaç duyar.

Eğer tüm su katılaşmışsa erimeyi başlatmak için buzun yapısına giremez ve haliyle işçiler genellikle kum dökme işine başlarlar.

|| Tavsiye Bağlantı: Gizli Kodun Kilidini Nasıl Açarsınız?

Kar yağdığında neden yollara kum veya tuz dökülür?- Tuz, buzu nasıl eritir?- Kum, buzu nasıl eritir?

Kum, buzu nasıl eritir?

Birçok insan kum ve tuzun aynı amaçla kullanıldığına inanıyor- buzu eritmek için. Ama yanılıyorlar! İşçiler buzları eritmek için tuz kullanırken, araçların daha iyi çekişleri için kuma güvenirler. Kum kristalleri sürtünmeyi arttırır ve araç lastiklerinin kaygan yollarda kaymasını önleyerek sürücülerin seyahat etmesini kolaylaştırır.

Ayrıca kum, yollarda yeni buz oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Her kum tanesini küçük bir top olarak hayal edin. Her kum küresinde, sürekli hareket halinde milyonlarca top vardır. Bir araba üzerlerinden her geçtiğinde veya rüzgar estiğinde tanecikler hareket eder. Kum taneciklerinin hareketi su moleküllerinin birbirine yapışmasını ve buz oluşturmasını zorlaştırır.

Kum, buzun oluşmasını tamamen engellemese de sürekli hareketi buzun işlenmemiş yollarda olabildiğince çabuk birikmesini zorlaştırır.

Dilimize kazandıran: Kübra TETİK

Kaynakça:
  • http://www.accuweather.com/en/home-garden-articles/earth-you/icy-sidewalks-and-roadways-can/5631019
  • http://www.scientificamerican.com/article/why-do-we-put-salt-on-icy/
  • http://science.howstuffworks.com/nature/climate-weather/atmospheric/road-salt.htm

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir