Neden rüya görürüz ?

5
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Neden rüya görürüz?
– Hızlı Göz Hareketi (REM) nedir?
– Çoğu insan yılda kaç gününü uyuyarak geçirir?

https://vimeo.com/4969227

Her gece uyuduğunuzda, zihniniz bir tür uyku roller coaster’a biner. Siz uyurken, beyniniz farklı uyku aşamalarından tekrar tekrar geçer.

Tipik bir gece boyunca, beyniniz dört ila beş kez uykunun çeşitli aşamalarında ileri geri döner!

Hızlı Göz Hareketi (REM) nedir?

Rüyaların çoğu “Hızlı Göz Hareketi” veya “REM” olarak adlandırılan en derin uyku aşamasında gerçekleşir. REM sırasında gözlerimiz göz kapaklarımızın altında hızla hareket etmeye başlar.

- Neden rüya görüyoruz?
- Hızlı Göz Hareketi (REM) nedir?
- Çoğu insan yılda kaç gününü uyuyarak geçirir?

İnsanları uyurken izlediyseniz (hatta evcil hayvanları bile!), o zaman göz kapaklarının seğrediğini fark etmiş olabilirsiniz. Bu REM uykusunun tamamen normal bir parçasıdır.

Araştırmacılar insanların sadece REM sırasında rüya gördüğüne inanıyorlardı, ancak çoğu uzman şimdi rüyaların uyku döngüsü sırasında herhangi bir zamanda olabileceğini kabul ediyor.

Neden rüya görürüz?

Peki neden rüya görüyoruz? Yüzyıllar boyunca insanlar rüyaların anlamını ve amacını merak ediyorlar.

Tıbbi teknoloji ve uyku araştırmalarındaki gelişmelere rağmen, bugün uzmanlar hala insanların neden rüya gördükleri konusunda bir sonuca varmamışlardır. Bununla birlikte, bazı ilginç teoriler geliştirdiler.

Bazı uzmanlar, hayallerin gün boyunca yaşadığımız tüm olayları ve duyguları işlemenin bir yolu olduğuna inanıyor. Rüyaların fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığımızda önemli bir rol oynadığına inanıyorlar.

Hiç merak ettiniz mi…
- Neden rüya görürüz?
- Hızlı Göz Hareketi (REM) nedir?
- Çoğu insan yılda kaç gününü uyuyarak geçirir?

Benzer şekilde, diğer uzmanlar rüyaların bir tür problem çözme yöntemi olduğunu iddia etmektedir. Rüyalarımızın bize hayatımızdaki problemler, sorular ve ikilemlerle çalışmak için güvenli bir yer sağladığına inanıyorlar.

Diğer araştırmacılar, rüyaların sadece göz kırpma veya geğirme gibi bedensel bir işlev olduğunu iddia ediyorlar. Araştırmacılar neden rüya gördüğümüzü kabul edemeyebilir, ancak hepsi bir şey üzerinde hemfikir olabilirler: Hepimiz yapıyoruz.

Çoğu insan yılda kaç gününü uyuyarak geçirir?

Uykuya çok zaman harcadığımız için rüya görebileceğimiz iyi bir şey olabilir. Buna hobi demesek de hayatımızın üçte biri kadar uyuyoruz. Ortalama olarak, çoğu insan gecelik yaklaşık sekiz saat uyur.

Matematiği yaptığınızda, çoğu insanın her yıl yaklaşık 122 gün uyuduğunu görürsünüz. 75 yaşına geldiğinde, yaklaşık 25 yıl uyuyacaksınız!

Kaynakça:
https://www.wonderopolis.org/wonder/why-do-we-dream


 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir