Nasıl Müzik Dinlersin?

1
(1)

 

Hiç merak ettiniz mi…
– Nasıl müzik dinlersin?
– Bundan 10 yıl sonra nasıl müzik dinleyeceksin?
– Yaşlı aile üyeleriniz sizin yaşındayken nasıl müzik dinlerdi?

https://youtu.be/nT3O93-nxDc

Nasıl müzik dinlersin?

Müzik dinlemeyi seviyor musun? Bazı çocuklar ders çalışırken en sevdikleri şarkıları dinlemeyi severler. Diğerleri, en son şarkıları dinlemenin arabada uzun yolculukların daha hızlı geçmesine yardımcı olduğunu düşünüyor. Sporcular, bazı şarkıların kanlarını pompalayıp büyük maça hazır hale getirebileceğini bilirler.

Peki müziği NASIL dinlediğini hiç düşündün mü? Muhtemelen değil. Sonuçta, herkes sadece kulaklıklarınızı taktığınızı ve telefonunuza veya başka bir cihaza bağlandığınızı bilir, değil mi? Bunun her zaman bu şekilde yapılmadığına inanır mısın?

- Nasıl müzik dinlersin?- Bundan 10 yıl sonra nasıl müzik dinleyeceksin?- Yaşlı aile üyeleriniz senin yaşındayken nasıl müzik dinlerdi?

Yaşlı aile üyeleriniz sizin yaşındayken nasıl müzik dinlerdi?

İnsanların müzik dinleme biçimleri, son 100 yılı aşkın bir süredir önemli ölçüde değişti. 1800’lerin sonlarında ilk müzik kayıtları küçük balmumu fonograf silindirlerinde yapıldı. İki dakikalık bir müzik tutabiliyorlardı.

Fonograf silindirleri sonunda yerini vinil ve plastik uzun süreli (“LP”) kayıtlara bıraktı. Daha büyük vinil kayıtlar neredeyse 45 dakikalık müzik tutabiliyordu. Elbette onlara dikkat etmelisin. Çizilmeleri kolaydı ve çok ısınırlarsa kolayca bükülürlerdi.

1960’ların ortalarında, 8 şeritli kaset popüler hale geldi. Popüler oldu çünkü arabada kolayca yanınızda götürebileceğiniz ilk formattı. 8 şeritli bir kasetçalar birçok araçta popüler bir eklenti haline geldi. Ne yazık ki, 8 kanallı bantların popülaritesi azaldı. 1970’lerin sonlarında ve 1980’lerin başlarında kasetler sahneye çekildiğinde bunlar da büyük ölçüde unutulmuştu.

Kasetler oldukça popülerdi çünkü bir saatlik müziği tutabiliyorlardı. Ayrıca daha küçüktüler ve dolayısıyla daha taşınabilirlerdi. Birçok kişi de boş kaset satın aldı ve en sevdikleri şarkıları radyodan onlara kaydetti. Ayrıca en sevdikleri şarkıların kendi özel mix kasetlerini de yapabildiler.

Kasetler, kompakt diskin (CD) icadıyla dijital müzik devralıncaya kadar yıllarca popülerliğini korudu. CD’ler 80 dakikadan daha fazla müzik tutabilir. CD’ler de oldukça taşınabilir ve dayanıklıdır.

Dolayısıyla, 2000’lerin başında insanlar müzik indirmeye başladığında CD’ler daha az yaygın hale geldi. En sevdikleri müzikleri çevrimiçi olarak bulabilir ve bir MP3 çalara indirebilirler. Bu cihaz, adını sakladığı dosya türlerinden almıştır – MP3’ler. Bazı insanlar bugün hala MP3 oynatıcı kullanıyor. Birçok kişi telefonlarında da müzik depolar. Dinlemeye hazır olduklarında, kulaklıklarını takıp oynat düğmesine basmaları yeterli.

- Nasıl müzik dinlersin?- Bundan 10 yıl sonra nasıl müzik dinleyeceksin?- Yaşlı aile üyeleriniz senin yaşındayken nasıl müzik dinlerdi?

Dijital müzik dosyalarının saklanması 8 parça, kaset veya CD’lerden çok daha kolaydır. Örneğin, 120 gigabaytlık bir MP3 çalar 280 saatin üzerinde müzik tutar! Bu kadar müzik için 2.000’den fazla kompakt disk taşımanız gerekir! Yaklaşık 3.000 kaset veya 4.000 8 kanallı kaset ile aynıdır. Bu 28.000’den fazla vinil kayıt gerektirir!

Ancak günümüzde pek çok kişi müzik indirmiyor veya satın almıyor. Bunun yerine, en sevdikleri müzikleri çevrimiçi hizmetlerden dinliyorlar. Spotify, Pandora, Tidal, Apple Music ve diğerleri, müzik severlerin herhangi bir cihazdan müzik çalmasına izin verir. Bu hizmetlerin çoğunun ücretsiz hesap seçeneği vardır, ancak bazıları küçük bir ücret alır. Günümüzde internet üzerinden yayın, müzik dinlemenin en yaygın yoludur.

Bundan 10 yıl sonra nasıl müzik dinleyeceksin?

Yıllar içinde müzik formatlarında birçok değişiklik meydana geldi. Önümüzdeki 10 yılın ne getireceğini MERAK etmek eğlenceli olabilir. Ne düşünüyorsun? Bir 10 yıl sonra en sevdiğiniz müziği nasıl dinleyeceksiniz? Hala bir akıllı telefonda internet üzerinden mi müzik dinleyeceksiniz? Yoksa ileride daha da küçük ve daha fantastik bir şey mi olacak?
Caz müzik türünün ne olduğunu ve nasıl geliştiği ile ilgili makalemizi linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.forbes.com/sites/hughmcintyre/2017/11/09/americans-are-spending-more-time-listening-to-music-than-ever-before/#53d7a3ba2f7f. 

https://www.pbs.org/wgbh/pages/frontline/shows/music/inside/cron.html 


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir