Nasıl İnsan Pusulası Olabilirsiniz?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Nasıl insan pusulası olabilirsiniz?
– Pusulanız olmadığında hangi yöne gideceğinizi nasıl söyleyebilirsiniz?
– Mıknatıslı pusulayı nasıl kullanabilirsiniz?

İnsan pusulası
Mıknatıslı Pusula

Buharlı bir gemide yolculuk, çölde bir deve karavanı veya bir minibüste bir yaz yolculuğu olsun, yolcular için yolculuk boyunca bulundukları süre boyunca sordukları bir soru vardır: daha gelmedik mi?

Fakat bir yerden bir yere gitmek, her zaman bugünkü kadar kolay değildi. Küresel Konumlandırma Sistem (GPS) aygıtları ve akıllı telefon haritalarından önceki bir zamanda, ana yönleri bilmek – kuzey, güney, doğu ve batı- yolu bulma da kritik öneme sahipti.

Pusulanın icadından önce, insanlar doğru yönde yönleri göstermede doğaya güveniyorlardı. Yön belirlemedeki bu doğal metotların çoğu bugün hala güvenilirdir. Örneğin güneş, doğu ve batıyı bulmakta bize yardımcı olur. Her gün, güneş doğudan doğar ve batıdan batar.

|| Tavsiye Bağlantı: Asansörler nasıl çalışır?

Gün doğumuyla karşılaşıyorsanız, bunun doğu olduğunu bilirsiniz. Doğuya yüzünüzü dönüp kollarınızı kaldırırsanız, sol kolunuz kuzeyi, sağ kolunuz ise daime güneyi işaret eder. Güneşin rehberiniz olmasına izin vererek, insan pusulası olursunuz.

pusula-gemiHiç merak ettiniz mi…
- Nasıl insan pusulası olabilirsiniz?
- Pusulanız olmadığında hangi yöne gideceğinizi nasıl söyleyebilirsiniz?
- Mıknatıslı pusulayı nasıl kullanabilirsiniz?
Pusula Yöntemiyle Yönünü Bulan Gemi

Uzun zaman önce, korsanlar günlerini denizde yelken açarak geçirirlerdi. Okyanusun ortasında yön soracak ve duracak hiçbir yeri olmayan korsanlar, manyetik pusula yardımıyla usta gemici oldular.

Manyetik bir pusula kullanmak için, sadece pusula ibresini izlemeniz gerekir. Manyetik pusulanın üzerindeki ibre her zaman kuzeyi gösterecektir. Bu yüzden eğer kuzeye doğru giderseniz, sadece ibrenin gösterdiği yönde ilerlersiniz. Eğer güneye gitmek isterseniz, tam tersi yönde gidin. Doğuya gitmek için sadece sağa gidin ya da batı için solunuza dönün.


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir