Narsist olmak ne demek?

0
(0)

Kariyeri hakkında konuşmak için biraz fazla zaman harcayan ya da bir narsist olarak kendinden hiç şüphe etmeyen birini tanımlamak kolaydır , ancak özellik bundan daha karmaşıktır. Narsisizm, illa ki bir özgüven ya da güvensizlik fazlasını temsil etmez ; daha doğrusu, takdir veya hayranlık açlığını, ilgi odağı olma arzusunu ve algılanan yüksek statüyü yansıtan özel muamele beklentisini kapsar. İlginç bir şekilde, araştırma bulguları, oldukça narsisistik birçok insanın daha benmerkezci olduklarının farkına vardıklarını kolayca kabul ediyorlar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde yüksek düzeyde bir narsisizm romantik, ailevi veya profesyonel ilişkilerde zararlı olabilir.

Narsisizm ve patolojik narsisizm arasındaki fark nedir?

Patolojik narsisizm veya narsisistik kişilik bozukluğu nadirdir: Klinisyenler onu ölçmeye başladığından beri değişmeyen bir prevalans olan nüfusun tahmini yüzde 1’ini etkiler. Narsisistik özellikler bir kişinin günlük işleyişini bozduğunda bozukluktan şüphelenilir. Bu işlev bozukluğu , patolojik narsistin empati eksikliği nedeniyle tipik olarak ilişkilerde sürtüşmeye neden olur . Ayrıca ihtişam ve dikkat çekme ile beslenen düşmanlık olarak da tezahür edebilir. Kendilerini üstün gören patolojik narsist, doğal olarak herkesi aşağılık olarak görür ve anlaşmazlık ya da sorgulamaya tahammülsüz olabilir.

Bir Narsistle Nasıl Başa Çıkılır?

Bir narsistle bir ilişki yaşamak, son derece sinir bozucu ve üzücü olabilir. Narsist insanlar, kontrol ve hayranlık arayışlarında başkalarını manipüle edebilir ve sömürebilir, özgüvenlerine zarar verebilir ve hatta gerçeklik duygularını değiştirmeyi hedefleyebilir. Bir narsistle eylemleri hakkında tartışmak çoğu zaman sonuçsuz kalır. Daha başarılı bir çözüm, sınırlar oluşturmak ve kendinizi duygusal olarak uzaklaştırmaktır. Bir kişi hakkındaki duygularınızı kontrol edemeyebileceğinizi kabul edin, ancak onlara nasıl tepki vereceğinizi kontrol edebilirsiniz. Narsist bir eş, aile üyesi veya patronla bağları kesmek , tek çözüm değilse, sonunda en iyisi olabilir. Bu süreçte, gelecekte kendini benzer senaryolarda bulmaktan kaçınmak için bireyin özellikleri üzerine düşünmek faydalı olacaktır.

Narsisizm Belirtileri ve İşaretleri

Narsisizm , bir kişinin etrafındakilerin ihtiyaçlarını görmezden gelmesine neden olacak derecede aşırı bir öz-benlik duygusudur. Herkes ara sıra narsisistik davranışlar sergileyebilirken, gerçek narsistler sıklıkla başkalarını veya duygularını görmezden gelir. Ayrıca davranışlarının diğer insanlar üzerindeki etkisini de anlamıyorlar.

Narsisizmin bir özellik olduğuna dikkat etmek önemlidir, ancak aynı zamanda daha büyük bir kişilik bozukluğunun bir parçası da olabilir . Narsisizm bir spektrum olduğundan, her narsistin Narsistik Kişilik Bozukluğu (NPD) yoktur. Yelpazenin en yüksek ucunda yer alan kişiler NPD olarak sınıflandırılan kişilerdir, ancak yine de narsisistik özelliklere sahip olan diğerleri narsisistik yelpazenin alt ucunda yer alabilir.

Narsisizm belirtileri gösteren insanlar genellikle çok çekici ve karizmatik olabilirler. Genellikle, özellikle ilişkilerde hemen olumsuz davranış göstermezler . Narsisizm sergileyen insanlar genellikle kendilerini egolarını besleyen insanlarla çevrelemekten hoşlanırlar . Bu ilişkiler yüzeysel olsa bile, kendileri hakkındaki fikirlerini pekiştirmek için ilişkiler kurarlar.

Narsisizm Türleri

Narsisist davranışın altına girebileceği iki farklı narsisizm türü vardır. İki türün ortak özellikleri olabilir, ancak farklı çocukluk deneyimlerinden gelir. Bu iki tür aynı zamanda insanların ilişkilerde farklı davranış biçimlerini de belirler.

Görkemli Narsisizm

Bu davranışa sahip kişilere, çocukluklarında büyük olasılıkla kendilerinden üstün veya üstünmüş gibi davranıldı. Bu beklentiler, yetişkin olduklarında onları takip edebilir. Övünme ve elitist olma eğilimindedirler.

Büyüklenmeci narsisizmi olanlar saldırgan , baskın ve önemlerini abartıyorlar. Kendilerine çok güveniyorlar ve hassas değiller.

Savunmasız Narsisizm

Bu davranış genellikle çocuklukta ihmal veya istismarın sonucudur. Bu davranışa sahip insanlar çok daha hassastır. Narsistik davranış, onları yetersizlik duygularına karşı korumaya yardımcı olur. Başkalarından aşağı ve üstün hissetme arasında gidip gelseler de, başkaları onlara özelmiş gibi davranmadıklarında kırgın veya endişeli hissederler .

Narsisizm Belirtileri Nelerdir?

Narsisizm hala araştırılmakta ve araştırılmaktadır, çünkü birçok narsist ve NPD’li insan tedavi istememektedir. Bununla birlikte, görebileceğiniz narsisistik davranışa sahip insanların bazı ortak özellikleri vardır.

Yetki Duygusu

Narsisizmi olan insanların ortak bir belirtisi, başkalarından üstün oldukları ve özel muameleyi hak ettikleri inancıdır. Başkalarının kendi isteklerine itaat etmesi gerektiğine ve kuralların kendileri için geçerli olmadığına inanırlar.

Manipülatif Davranış

Narsisizmin bir başka yaygın özelliği manipülatif veya kontrol edici davranıştır. Bir narsist ilk başta sizi memnun etmeye ve etkilemeye çalışacaktır, ancak sonunda, kendi ihtiyaçları her zaman önce gelecektir.

Diğer insanlarla ilişki kurarken, narsistler kontrolü sürdürmek için insanları belli bir mesafede tutmaya çalışırlar. Hatta kendileri için bir şeyler elde etmek için başkalarını sömürebilirler.

Hayranlık İhtiyacı

Bir narsistin en yaygın belirtilerinden biri, sürekli bir övgü veya hayranlık ihtiyacıdır. Bu davranışa sahip insanlar, başkalarının onayını hissetmeli ve genellikle başarılarını takdir etmek için övünmeli veya abartmalıdır. Ayrıca egosunu güçlendirdikleri için takdir edilmeyi de severler.

Empati eksikliği

Empati eksikliği, narsisizmin bir başka işaretidir. Bu, narsistin isteksiz olduğu veya diğer insanların ihtiyaçları, istekleri veya duyguları ile empati kuramayacağı anlamına gelir. Bu aynı zamanda kendi davranışlarının sorumluluğunu almalarını da zorlaştırır.

Kibir

Narsistik davranışa sahip insanlar kendilerini zaten diğerlerinden üstün görürler, bu yüzden hak ettiklerini düşündükleri muameleyi görmediklerinde kaba veya istismarcı olabilirler . Kendilerini üstün tutarken, aşağı olduklarını düşündükleri kişilere kaba bir şekilde konuşabilir veya onlara karşı kaba davranabilirler.

Narsisizm ile Başa Çıkmak

Yüksek düzeyde narsisizm veya NPD’ye sahip olanlar, davranışlarını doğru tedavi ile nasıl tanıyacaklarını öğrenebilirler. Bu onların yaşamlarını ve etrafındakilerin yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Tarihsel olarak narsistler, kendileriyle ilgili sahip oldukları imaja uymadığı için yardım istemezler. Profesyonel yardım aramalarına yardımcı olmak için sevdikleri birinin teşvikine ihtiyaçları olabilir.

Bir narsistle ilişki içinde olduğunuzu fark ederseniz, ilişkideki dinamiğinizi değiştirebilir ve partnerinize sizi ve ilişkinizi nasıl gördüklerini değiştirmesi için meydan okuyabilirsiniz. Partnerinizin ve sizin görünüşünüzü değiştirmek ve narsisistik davranışların bazı etkilerini hafifletmek mümkündür.

Kendinizde narsisizmi tanırsanız, öz saygınızı kendine şefkat olarak değiştirmeye başlayabilirsiniz . Bu, kendinizi başkalarıyla karşılaştırmak yerine kendinize nezaket göstermeniz anlamına gelir. Kendinizi başkalarına karşı değerlendirmeyi bırakabilirsiniz, bu da övgü ve tanınma ihtiyacınızı azaltabilir.

narsist

Bir Narsistle Çıktığınızın 11 İşareti

Birisi flört profilinde çok fazla özçekim veya fazlaca kendi fotoğraflarını yayınladığında veya ilk buluşmada sürekli kendisinden bahsettiğinde, onlara narsist diyebiliriz.

Ancak gerçek bir narsist, narsisistik kişilik bozukluğu (NPD) olan kişidir . Bu, aşağıdakilerle karakterize edilen bir akıl sağlığı durumudur:

 • Şişirilmiş bir önem duygusu
 • Aşırı dikkat ve hayranlık için derin bir ihtiyaç
 • Başkaları için empati eksikliği
 • Sık sık sorunlu ilişkiler yaşamak

Zihinsel Bozuklukların Tanısal ve İstatistiksel El Kitabının en son baskısı, NPD için dokuz kriter listeliyor , ancak bir kişinin klinik olarak narsist olarak nitelendirilmesi için bunlardan yalnızca beşini karşılaması gerektiğini belirtiyor.

Narsist kişiler için 9 resmi kriter

 • Görkemli kendini beğenme duygusu
 • Sınırsız başarı, güç, parlaklık, güzellik veya ideal aşk fantezileriyle meşgul olma
 • Özel ve benzersiz olduklarına ve yalnızca diğer özel veya yüksek statülü kişiler veya kurumlar tarafından anlaşılabileceğine veya onlarla ilişkilendirilebileceğine inanmak
 • Aşırı hayranlık ihtiyacı
 • Yetki duygusu
 • Kişilerarası istismar davranışı
 • Empati eksikliği
 • Başkalarının kıskançlığı veya başkalarının onları kıskandığına dair inanç
 • kibirli ve kibirli davranışların veya tutumların gösterilmesi

ÖZET

 1. Bununla birlikte, “resmi” tanı ölçütlerini bilmek, özellikle de bir narsisti ile romantik bir ilişki içindeyseniz, genellikle narsisti fark etmeyi kolaylaştırmaz. Nitelikli bir uzman tanısı olmadan birinin NPD’si olup olmadığını belirlemek genellikle mümkün değildir.
 2. Artı, birisi narsistle çıkıp çıkmadığını merak ettiğinde, genellikle “NPD’si var mı?” Diye düşünmez. Uzun vadede nasıl tedavi edildiklerinin sağlıklı ve sürdürülebilir olup olmadığını merak ediyorlar. Lütfen partnerinizi sohbet sırasında teşhis etmekten kaçının. Bunun yerine, ilişkinizin sağlığı hakkında biraz fikir edinmek için okumaya devam edin.
 3. Buradasın çünkü endişelisin ve bu endişe, sağlığın tehlikedeyse geçerli. Bu işaretlerin uygun olduğunu düşünüyorsanız, durumla nasıl başa çıkacağınız konusunda size ipuçları da vereceğiz.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!