Mürekkep püskürtmeli yazıcı

0
(0)

Konumuz; Mürekkep püskürtmeli yazıcı,kağıda küçük mürekkep damlacıkları uygulayarak çalışır. Bu genellikle iki teknolojiden biri kullanılarak yapılır.Orta Çağ’dan ziyade modern zamanlarda yaşadığına sevinmiyor musunuz? Örneğin, öğretmeniniz üç sayfalık bir kompozisyon isterse, bunu bilgisayarınızda yazar ve bittiğinde, teslim etmek için bir yazıcıdan yazdırabilirsiniz. Orta Çağ’da ise, bir parşömen tomar, bir şişe mürekkep ve kuş tüyünden tüy kullanmanız gerekirdi. Ve hiç hata yapmasanız iyi olur. Parşömen üzerindeki mürekkebi düzenlemenin bir yolu yok ve silmek de kolay değil!

Elbette, modern teknoloji bizi biraz şımartıyor. Evde bir bilgisayarınız (veya birkaç tane) varsa, büyük ihtimalle bir yazıcınız da vardır. Aslında, muhtemelen bir mürekkep püskürtmeli yazıcıdır ve büyük olasılıkla canlı renklerde yazdırıyordur. Özel fotoğraf kağıdı kullanarak, kendi fotoğraf kalitesinde resimlerinizi evde basabilirsiniz.

Çoğu mürekkep püskürtmeli yazıcı hangi renkleri kullanır?

Bunun nasıl mümkün olduğunu hiç merak ettiniz mi? Mürekkep püskürtmeli bir yazıcının içine bakarsanız, muhtemelen sadece dört mürekkep kartuşu bulacaksınız; camgöbeği (mavimsi renk), macenta, sarı ve siyah. Daha yeni modeller, açık camgöbeği, açık macenta ve gri gibi birkaç ek renge sahip. Gökkuşağının her rengini içeren bu kadar canlı renkli görüntüler nasıl sadece birkaç renk mürekkeple ortaya çıkıyor?

Mürekkep püskürtmeli bir yazıcı mürekkebi kağıda nasıl aktarır?

Mürekkep püskürtmeli yazıcı, kağıda küçük mürekkep damlacıkları uygulayarak çalışır. Bu genellikle iki teknolojiden biri kullanılarak yapılır. Termal mürekkep püskürtmeli yazıcılar, püskürtme memesinden kağıt üzerine “çıkan” mürekkep kabarcıkları oluşturmak için ısıyı kullanır. Piezoelektrik mürekkep püskürtmeli yazıcılar, bir kristal titreşimi oluşturmak için küçük elektrik yükleri kullanır. Sonra mürekkebi nozülden kağıt üzerine iter.

Bu mürekkep damlacıkları ne kadar küçük? Genellikle yaklaşık 50-60 mikron çapındadırlar, bu da bir insan saç telinin çapından daha küçüktür! Ayrıca damlacıklar, inç kare başına bir milyon noktadan fazla çözünürlükle son derece hassas bir şekilde yaratır.

Bir mürekkep püskürtmeli yazıcı tüm farklı renkleri nasıl oluşturur?

Farklı renkler oluşturmak için, mevcut her mürekkebin farklı miktarları ve oranları kağıda nokta olarak yerleştirilir. Mürekkep püskürtmeli yazıcının içindeki gelişmiş bilgisayar çipleri, elektronik görüntü verilerini baskı kafasına gönderilen hassas talimatlara dönüştürür ve bu da mürekkep kartuşlarıyla iletişim kurarak onlara minik mürekkep damlalarını tam olarak nasıl ve ne zaman üreteceklerini söyler.

Bir görüntü için, her bir mürekkebin değeri 0 ile 100 arasında değişir; burada 0, hiçbir mürekkep kullanılmadığı anlamına gelir. 100, görüntünün mürekkep rengine tamamen doygun olduğu anlamına gelir. Örneğin, yeşil çimenlerin bir resmini yazdırmak istiyorsanız, şu mürekkep kombinasyonunu kullanabilirsiniz: 75 camgöbeği, 0 macenta, 69 sarı, 31 siyah. Ancak, bir itfaiye aracının resmini basmak isterseniz, 0 camgöbeği, 92 macenta, 98 sarı, 33 siyah kullanabilirsiniz. Her bir mürekkebin değerlerini değiştirerek, bir yazıcı sayısız renk üretebilir.

Mürekkep püskürtmeli yazıcı, eksiltici renk karıştırma yoluyla çalışır. Farklı mürekkep renkleri birleştirildikçe, her mürekkep kendine özgü renklerini ve ışık miktarını emer (çıkarır). Gözlerimize geri yansıyan ışık, farklı renkler olarak gördüğümüz şeydir.

Örneğin, beyaz rengi üretmek için mürekkep noktalarına gerek yoktur. Çünkü üzerine basılan beyaz kağıt basitçe görünecektir. Ancak siyah yapmak için tüm mürekkeplerin büyük noktaları kullanılacaktı. Kırmızı, macenta ve sarı mürekkepler yapmak için macenta yeşil ışığı emdiğinden ve sarı mavi ışığı emdiğinden, sadece kırmızı ışığın gözlerimize yansımasına neden olur.

Bir palette daha önce farklı renkler kullandıysanız, muhtemelen renkli baskının temel mekanizmasını anlıyorsunuzdur. Paletinizde mavi ve sarı boyaları karıştırırsanız yeşil olur. Mürekkep püskürtmeli yazıcınız, kartuşlarında milyonlarca küçük damlacıklar halinde hassas şekilde kontrol edilen mürekkep karışımları kullanarak çevreyi benzer şekilde üretir.

Günümüzde renkli mürekkep püskürtmeli yazıcılar oldukça ucuzdur. Aslında kaliteli bir yazıcının tam bir mürekkep kartuşu setinden daha ucuza mal olabileceğini fark edebilirsiniz. Bunun nedeni, yazıcı teknolojisinin nispeten ucuz olması ve mürekkep kartuşlarındaki kâr marjının daha iyi olmasıdır. Yazıcı üreticileri, ürünün kullanım ömrü boyunca birçok mürekkep kartuşu seti satın alacağınızı bilerek donanımı ucuz bir fiyata satarlar.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!