Mum Nasıl Yapılır?

0
(0)

Mumlar, bir odanın olmazsa olmaz aksesuarıdır. Mum birkaç çeşitten oluşmaktadır. Parafin mumu, soya mumu ve bal mumu çeşitlerin bazılarıdır.

Parafin Mumu

İçlerinde en popüler olanıdır. Yeni başlayanlar için en idealidir fakat çabuk erir. Üretimi kolay olan bu mum çeşidine koku ve renk katması en kolayıdır. Bununla birlikte bu mumu yaparken ortaya çıkan kimyasalın insanı rahatsız etme olasılığı vardır.

Soya Mumu

Son zamanlarda popüler popüler olan bu mum çeşidi kullanımı kolaydır. Soya fasulyesinden yapılıyor ve kolayca temizlenmek ile birlikte çevre dostudur. Bu mum çeşidi öteki mum çeşitlerine göre daha zor yanmaktadır.

Tedarik listesi: Soya mumu

  • Bir paket mum yapımı soya mumu
  • Bir paket büyük mum fitili
  • Bir şişe parfüm yağı
  • Bir spatula
  • Isıya dayanıklı bir kap
  • Bir çift kazan
  • Bir termometre
  • Bir çift yemek çubuğu veya kurşun kalem

Bal mumu

Bu mum çeşidi tamamen doğaldır ve hava temizleme özelliğine sahiptir. Dezavantaj olarak koku ve rengi tutmaya elverişli değildir. Zaten kendine has kokusu da ideal bir kokudur.

Mum Üretimi

Öncelikle çalışılacak alan damlamaya karşı korunacak şekilde olmalı. Kullanılacak madde rendelenir. Madde ne kadar küçültülürse erimesi o kadar iyi olur. Yapılacak mumun büyüklüğüne göre, önce bir tencerede su kaynatılır. Kaynayan suyun içine yapacağımız mumun büyüklüğü kadar büyüklüğe sahip başka bir tencere konur ve rendelenen madde bu küçük tencereye dökülür. Eriyen mumun sıcaklığı ölçülür.

İdeal dereceler mumun cinsine göre değişmektedir. Parafin 50 derece, soya mumu 80 derece, bal mumu ise 79 derece ideal kaynatma noktalarındandır. Eğer ki muma koku ve renk eklemek istiyorsak bu sıcaklıklarda ekleme yapmalıyız. Renk için normal gıda boyaları su bazlı olduğundan mumlarda kullanılmaz. İdeal boya olan yağ bazlı boya kırtasiyeden alınabilir. Boya eklendikten sonra istenen renge ulaşana kadar karıştırılır.

İstenen renk elde edildikten sonra daha önceden fitili hazırlanmış kabın içine dökülür. Fitil kabın dışına çıkmamalıdır. Bal mumu soğuduktan sonra küçüleceğinden dolayı kaba dökerken bunu dikkate alıp bir miktar fazla dökmekte fayda vardır. Son aşama olan soğumaya bırakma işini 24 saat bekletilmeli. Mum ne kadar uzun süre soğumaya bırakılırsa o kadar kaliteli ürün ortaya çıkacaktır. Son olarak fitilin boyu mumun dışına yarım santim çıkacak şekilde kesilmesi yeterli olacaktır.

Daha üretken olmak için ne yapmalı?

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!