Muhabbet Kuşlarının İshal Olması ve Tedavisi

0
(0)

Muhabbetler kuşları gerek birbirinden güzel renkleri, gerekse hoş sesleri ile herkes tarafından sevilen ve alıp yetiştirilen bir kuş türüdür. Muhabbet kuşlarının birçok cinsi bulunmaktadır. Ortalama ömürleri 5 ile 8 yıl olan muhabbet kuşları, iyi bakıldığında 12-15 yıl yaşayabilirler.

Muhabbet Kuşlarının İshal Olma Nedenleri

Muhabbet kışları ilgi ve bakım isteyen kuşlardır. Muhabbet kuşlarında zaman zaman hastalıklar görülebilir. En sık görülen hastalık ise ishaldir. Muhabbet kuşunun ishal olmasına bazı durumlar sebep olabilir.

Bu sebepler şöyledir;

  • Muhabbet kuşunun içtiği suyun kirli olması
  • Muhabbet kuşunun yeminin taze olmaması
  • Muhabbet kuşunun bulundukları ortamın soğuk olması
  • Muhabbet kuşunun yalnız kalması
  • Muhabbet kuşunun karın bölgesinde oluşan tümörler
  • Muhabbet kuşuna fazla miktarda meyve verilmesi
  • Muhabbet kuşundaki hormonal bozukluklar
  • Muhabbet kuşunun stres olması
  • Muhabbet kuşunun vitamin eksikliği

Muhabbet kuşlarının hem yemleri, hem de suları günlük değiştirilmelidir. Muhabbet kuşunun sağlıklı olmasının en önemli faktörlerinden biridir. Bulundukları ortam sıcaklığı ortalama 22 derece olmalıdır. Muhabbet kuşları ilgi ve sevgiden hoşlandıkları için, yalnız kalmamalıdır. Mevsim geçişlerinde muhabbet kuşunun bakıma daha çok dikkat edilmeli ve hastalık kapmaması sağlanmalıdır. Muhabbet kuşlarına meyve verirken de, meyveyi yıkayıp güzelce kurulamanız gerekir. Verilen meyve ya da sebzenin soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Soğuk meyve, sebze ishal olmasına neden olabilir. Muhabbet kuşlarının kafeslerinin de boyasız olmasına dikkat edilmelidir. Boyalı kafeslerin kemirilmesi, muhabbet kuşlarının zehirlenmesine neden olabilir.

Muhabbet Kuşlarının İshal Belirtileri

Muhabbet kuşunun hastalandığını, kuşunuza ve dışkısına baktığınızda anlamanız mümkündür. Muhabbet kuşları hastalandığında yorgun, sessiz ve uyku halinde olurlar. Tüylerini kabartıp bir kösede öylece uyurlar. Gözlerinde bulanıklık, ayaklarında şişlik görülebilir. Fazla yem yememe ve iştahsızlık görülür. İshal olan muhabbet kuşunun dışkısı sulu olur. Muhabbet kuşunun anüs çevresinde dışkının bulaştığı görülür.

Muhabbet Kuşlarının İshal Tedavisi

Muhabbet kuşlarında ishal, en sık rastlanan ölüm sebeplerinden biridir. Muhabbet kuşunun tedavisini yapabilmek için, öncelikle ishalin nedenini bulmak gerekir. Bu sebeple muhabbet kuşumuzu bir veteriner hekime götürmeliyiz. Veteriner hekim gerekli tetkikleri yaptıktan sonra, size yapmanız gerekenleri söyleyecek, gerekli görüyorsa ilaç tedavisine başlayacaktır.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!