Mors kodu neden icat edildi?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Mors kodu neden icat edildi?
– Mors kodunu kim icat etti?
– “SOS” kelimesi ne anlama geliyor?

Mors kodunu kim icat etti?

1836’da Samuel F. B. Morse, Joseph Henry ve Alfred Vail ile birlikte bir elektrikli telgraf sistemi icat etti. Telefonlar icat edilmeden önce, hareketli bir kağıt kasette izler yapmak ve bir makineye sinyal vermek için elektrik atımları kullanarak uzun mesafelerde mesajlar gönderebilir.

Mors kodu neden icat edildi?

Kağıt kaset üzerindeki işaretleri okunabilir metin mesajlarına çevirmek için bir kod gerekiyordu. Morse bu kodun ilk versiyonunu geliştirdi.

Onun versiyonunda sadece rakamlar vardı. Vail, kısa süre sonra harfleri ve noktalama işaretleri gibi birkaç özel karakteri içerecek şekilde genişletti.

Mors kodu neden icat edildi? merakalemi.com

Mors kodu olarak bilinen kod, her sayıya, harfe veya özel karaktere “nokta” ve “tire” adı verilen benzersiz kısa ve uzun sinyallerin dizisini verdi.

Mors kodu iletiminde, kısa nokta sinyali temel zaman ölçümüdür. Uzun kısa çizgi sinyali üç noktaya eşittir. Her noktayı veya çizgiyi, bir noktaya eşit kısa bir sessizlik izler.

Her harfe hangi sinyal kombinasyonunun atandığına nasıl karar verdiklerini merak ediyorsanız, İngilizce’deki her harfin ne sıklıkta kullanıldığını incelediler.

En çok kullanılan harflere daha kısa nokta ve tire dizileri verildi. Örneğin, İngilizce dilinde en yaygın kullanılan harf -E – tek bir nokta ile temsil edilir.

Orijinal telgraf makineleri, hareketli kağıt bandı işaretledikçe bir tıklama sesi çıkardı. Kağıt bant sonunda gereksiz hale geldi.

Telgraf operatörleri kısa süre içinde tıklamaları doğrudan noktalara ve tirelere çevirebileceklerini öğrendiler. Daha sonra operatörler, bir sayfadan okumak yerine duyulan bir dil olarak incelenerek Mors alfabesinde eğitildi.

Morse başlangıçta kod sinyallerini nokta ve tire olarak adlandırmasına rağmen, operatörler Morse kod alıcılarının sesini taklit etmek için noktaları “dits” ve tireleri “dahs” olarak seslendirmeye başladı.

Mors kodu neden icat edildi? merakalemi.com

Bugün, noktalar ve tireler iletilebilecek şekilde Mors kodunda mesaj iletmek mümkündür. Buna sesler ve ışıklar ile basılı noktalar ve çizgiler dahildir.

Mors kodu II. Dünya Savaşı sırasında iletişim için kritikti. Aynı zamanda, 1999 yılında Global Deniz Tehlike Güvenlik Sistemi ile değiştirildiği 1999 yılına kadar denizde iletişim için uluslararası bir standart olarak kullanılmıştır. Yeni sistem, uydu iletişimi gibi teknolojideki ilerlemelerden yararlanıyor.

Bugün, Mors kodu dünyadaki amatör radyo operatörleri tarafından popülerliğini koruyor. Ayrıca acil durum sinyalleri için yaygın olarak kullanılır. El fenerleri gibi kolayca açılıp kapatılabilen doğaçlama cihazlarla çeşitli şekillerde gönderilebilir.

“SOS” kelimesi ne anlama geliyor?

Uluslararası Mors kodu tehlike sinyali (· · – – – – · ·) ilk kez 1905 yılında Alman hükümeti tarafından kullanıldı ve sadece birkaç yıl sonra dünya çapında standart tehlike sinyali oldu. Üç noktanın tekrarladığı üç noktanın tekrarlanan desenini hatırlamak kolaydı ve basitliği için seçildi.

Mors kodunda, üç nokta S harfini ve üç çizgi O harfini oluşturur, böylece SOS kodun sırasını hatırlamak için kısa bir yol haline geldi. Daha sonra SOS, “gemimizi kurtar” ve “ruhlarımızı kurtar” gibi bazı ifadelerle ilişkilendirildi.

Bunlar SOS’u hatırlamanın kolay yoluydu. Harflerin böyle bir anlamı yoktur.

Kaynakça:
https://wonderopolis.org/wonder/why-was-morse-code-invented

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir