Modern futbol maç topu kaç yıllık?

5
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Modern futbol maç topu kaç yıllık?
– Modern futbol topundan önce ne vardı?
– Klasik futbol topu neden siyah beyazdır?

https://www.youtube.com/watch?v=TkgSkw2PTrE
Futbol Topu Nasıl Yapılır?

Dünya etrafında 3.5 milyardan fazla taraftarla futbol, dünyada ki en ünlü spordur. Ancak bu son zamanlarda ortaya çıkmış bir gelişme değildir. İnsanlar yüzyıllardır futbolun birkaç çeşidini oynuyorlardı.

Herhangi bir futbol maçının en önemli hususlarından biri tabi ki top! Çoğu insan futbol topunu düşündüğünde, siyah beyaz futbol topunun  görüntüsü akla geliyor. Fakat futbol topunun yıllarca bazı önemli değişikliklerden geçtiğini biliyor muydunuz?

Modern futbol topundan önce ne vardı?

İlk  futbol topları en iyi ihtimalle sıra dışıydı. Tüm kasabalar futbol maçları için toplanırdı. Maç yapmak için top niyetine hayvan kafataslarını ve şişirilmiş hayvan mesanelerini kullanırlardı. Günümüz  futbol toplarının aksine, bu eşyalar düzensiz bir şekilde biçimlendirildi ve tekmelendiğinde tahmin edilemez hale gelirdi.

|| Tavsiye Bağlantı: İlk televizyonu kim icat etti ?

Futbol toplarına sonraki birkaç yüzyıl boyunca çeşitli iyileştirmeler yapıldıkça, bugün bildiğimiz top yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. 1900lere kadar, futbol topları tabaklanmış deriden yapılırdı. Bu topların prototipleri günümüz voleybol ve futbol toplarının garip bir karışımı gibi görünüyordu.

Topların yeni şekilleriyle birlikte yeni problemlerde ortaya çıktı.  İçindeki havayı sızdırmaz hale getirmek için sıkıca bağlanmış bağcıklara dayanan toplar, kötü bir şekilde havayı sızdırmıştı. Oyuncular oyun sırasında çoğu kez topu yeniden şişirmek için durmak zorunda kalırlardı.

Deri toplar tekmelemede iyiydi. Fakat suyu emme eğiliminden dolayı çok ağır oldu. Bu da futbolcu, kafasıyla topa vurduğunda ciddi yaralanmalara yol açıyordu.

- Futbol kaç yaşında?
- Modern futbol topundan önce ne vardı?
- Klasik futbol topu neden siyah beyazdır?
Suya Dayanıklı Sentetik Top

2. Dünya Savaşı bu probleme geçici bir çözüm getirdi. Deriyi kaplamak için sentetik boyalar kullanılarak, çimli sahalarda bulunan suyu toplar daha az emdi.

Modern futbol maç topu kaç yıllık?

Çok daha hafif ve daha güvenli olan sentetik top 1960larda tanıtıldı fakat 1980lere kadar sentetik toplar, tamamen deri topların yerini almamıştı. Sentetik futbol topları bugün hala kullanılmaktadır. Suya emilimine dayanıklılığına ek olarak, daha tutarlı uçuş ve sıçrama da sunuyorlar.

Klasik futbol topu neden siyah beyazdır?

Peki üst düzey siyah beyaz ürün nereden geldi? 1900lerin ortalarına kadar, futbol topları kahverengiydi yada beyazdı. 1950lerde, futbolcular ve taraftarların karda topu görmelerini kolaylaştırma umuduyla ilk turuncu top devreye girdi. Futbol fanatikleri, ilk siyah-beyaz topun sahaya atılmasını görmek için 1970 Dünya Kupasına kadar beklemek zorunda kalacaklardı.

|| Tavsiye Bağlantı: Basketbol’u kim icat etti?

Peki sonsuza kadar futbolun görünümünü değiştiren top hangisiydi? Tabi ki “Telstar”.  Meksika’da 1970 Dünya Kupası müsabakası televizyonda yayınlanan ilk dünya kupasıydı. Telstar, ismini “televizyon” ve “star” kelimelerin birleşmesinden aldı.

- Futbol kaç yaşında?
- Modern futbol topundan önce ne vardı?
- Klasik futbol topu neden siyah beyazdır?
Telstar

Fakat küçük bir sorun vardı. Siyah beyaz televizyonda görüntülenen beyaz bir topu görmek pekte kolay olmadı. Oyun yetkililerin evde izleyenlere topun kolayca görebilmeleri için bir yol bulmaları gerekiyordu. Peki basit çözümleri ne oldu? Beyaz topun üstüne siyah beşgenler boyamak.

Bu güne kadar, Telstar futbol toplarında en yaygın tasarım olmaya hala devam ediyor


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir