Mide asidi ne kadar güçlü?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi?
– Mide asidi ne kadar güçlü?
– Mide asidinin pH seviyesi nedir?
– Mide asidi neden yapılır?

https://www.youtube.com/watch?v=bUrZKQzrixI&feature=emb_logo

Yeryüzünde her yaştan çocuğun büyülenmiş gibi göründüğü bazı maddeler vardır. Örneğin, lav hayal gücünü diğer pek çok şeyden daha etkileyicidir.

Bir dağdan aşağı akan eriyen kaya düşüncesi, yolundaki her şeyi yakıyor, bize heyecan ve titreme veriyor. Bazı alanların sıcak lavla dolu ve sınırsız olduğunu varsayıyorlar.

Mide asidi ne kadar güçlü?

Aynı şekilde, birçok çocuk asidin aşındırıcı etkisine hayret eder. Hiç asitle karşılaştığında köpüren, bir sıvıya dönüşen bir metal parçası gördünüz mü? Öyleyse asidin ne kadar güçlü olabileceğini bilirsiniz.

Birçok insan midelerinin güçlü asit içerdiğini bilmiyor. Mide asidi ve onun yiyecekleri sindirmemize nasıl yardımcı olduğu hakkında her şeyi biliyor olabilirsiniz. Ama o kadar güçlü değil, değil mi? Eminim öyledir!

Hiç merak ettiniz mi?- Mide asidi ne kadar güçlü?- Mide asidinin pH seviyesi nedir?- Mide asidi neden yapılır?

Mide asidinin pH seviyesi nedir?

Bazen gastrik asit olarak adlandırılır ve potasyum klorür ,sodyum klorür ve hidroklorik asitten oluşur. Peki mide asidi tam olarak ne kadar güçlü? Asitler pH ölçeği olarak bilinen bir ölçekte ölçülür. pH ölçeği 0 ile 14 aralığındadır. 0, en asidiktir, 7 nötrdür ve 14 en az asidiktir.

Mide asidi pH’ı genellikle 1 ila 3 arasında değişir. Mide asidinin pH’ı en güçlü haliyle pil asidinin hemen altında! Bu yüzden midenizdeki yiyecekleri oldukça hızlı bir şekilde parçalayabilir.

|| Tavsiye Bağlantı: Hıçkırıktan nasıl kurtulunur?

Mide asidinin yiyecekleri parçalaması ne kadar sürer? Bu yiyeceğin kendisine bağlıdır. Bir kişi çok şeker içeren yiyecekleri yediğinde asit onu oldukça hızlı şekilde parçalar. Protein bakımından daha yüksek olan yiyecekler çok daha uzun sürer. Birkaç gece önce akşam yemeğinde yediğin ızgara dana eti mi? Mide asidinizin onu parçalaması dört saate kadar sürebilir. Bu yüzden protein yemek sizi şeker yemekten daha uzun süre tok tutar.

Mide asidi neden yapılır?

Midemizde böylesine güçlü bir asit varken, içimizden bir delik açılmasını engelleyen nedir? Seni korudukları için midenizin epitelyum hücrelerine teşekkür edebilirsiniz. Bu özelleşmiş hücreler midenin içini kaplayan mukus ve bikarbonat çözeltisi üretir. Bikarbonat mide asidini nötralize eden bir bazdır. Epitel hücreleri tarafından yapılan mukus da mide duvarlarında bir bariyer oluşturur ve mide astarınızı korur.

Tabi ki, bu sistemler her zaman mükemmel çalışmıyor. Bazı insanlar çok fazla asit yapan mide problemleriyle mücadele ederler. Bu olduğunda epitelyum hücreleri mide zarını koruma görevine ayak uyduramaz. Mide asidi daha sonra midenin iç yüzeyine zarar verebilir. Bu doktorların mide ülseri dediği şeyi yaratır.

|| Tavsiye Bağlantı: Yirmilik dişler nelerdir?

Ülserler çok ağrılıdır. Neyse ki bir doktor yardımı ile tedavi edilebilir. Mide asidinin neden olduğu diğer sorunlar arasında asit reflü ve mide ekşimesi de vardır. Bu sorunlara rağmen mide asidi çok önemlidir. Yediğiniz yemeği doğru şekilde sindirmek için buna ihtiyacınız var.

Dilimize Kazandıran: Hacer KAYA

Kaynak:

  • http://scienceline.ucsb.edu/getkey.php?key=275
  • http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/digestion/stomach/secretion.html
  • http://health.howstuffworks.com/human-body/systems/digestive/question464.htm
  • http://en.wikipedia.org/wiki/Gastric_acid

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir