Michael Jordan kim?

3
(2)

Hiç merak ettiniz mi?
– Michael Jordan kim?
– Michael Jordan kaç ödül kazandı?
– Michael Jordan basketbol dışında ne yapıyor?

https://www.youtube.com/watch?v=F_uhbJycTDU&feature=emb_logo

Eğer dünyanın en iyi atletini seçmen gerekirse kimi seçerdin ? Usain Bolt’u mu düşünürsün? Serena Williams ? Muhammad Ali? Ama birçok kişi için listenin başında bir ünlü basketbolcu yer alır. Kim mi o? Tabi ki “Michael Jordan”.

Michael Jordan kim?

Belki onu Air Jordan olarak daha iyi tanıyorsunuzdur, ama lakabını kazanmadan önce sadece bir çocuktu. New york’ta doğdu ama Kuzey Carolina, Wilmington’da büyüdü. Her zaman rekabetçiydi ve basketbolla meşhur olacağı için ,spora başlamadan önce beyzbol oynamayı da öğrendi.

Ancak Jordan, daima basketbol yıldızı olmadı. Aslında, lisenin ikinci yılında basketbol takımına giremedi. Antrenör, Jordan’ı genç yıldızlar takımına koydu. Bu, genç sporcuyu büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrattı. Yine de Jordan, genç yıldızlar takımında harika bir yıl geçirdi. Rekabetçi ruhunu ve iş ahlakını kanıtladı. Jordan, kendini geliştirmek ve müsabakaları kazanmak için eşsiz dürtüye sahipti ve bu da üçüncü yılında okulun as takımına girmesinde yardımcı oldu.

Jordan,Kuzey Carolina Üniversitesi’nde öğrenci atlet olarak 1983 ve 1984’te iki kez yılın NCAA Koleji Oyuncusu seçildi. Ayrıca ekibi o da oradayken NCAA 1.Lig şampiyonluğunu da kazandı.1984’te ABD olimpik basketbol takımının altın madalyayı eve getirmesine yardım etti. 1992 de bunu tekrar yapacaktı. Jordan, üniversitedeki ilk yılının ardından Ulusal Basketbol Birliği’ne (NBA) girdi. Yine de eğitime değer verdi. 1985 yılında Coğrafya Lisans eğitimini tamamladı.

Hiç merak ettiniz mi?- Michael Jordan kim?- Michael Jordan kaç ödül kazandı?- Michael Jordan basketbol dışında ne yapıyor?

Michael Jordan kaç ödül kazandı?

NBA’deki ilk yılında 23 numaralı kırmızı forma giyen Jordan, maç başına ortalama 28,2 sayı attı. Yılın Çaylağı seçildi ve ligin all-star maçında oynadı. Tabi ki Jordan burada durmadı. Bulls, 1991,1992 ve 1993’te (3 kez) takımda NBA Şampiyonluğunu kazandı. Bulls bu güne kadar NBA’de üç yıl üst üste şampiyonluk kazanan üç takımdan biri oldu.

1993’te Jordan ,en azından bir kez basketboldan emekli olduğunu açıkladı. Babası trajik bir şekilde öldürüldü ve Jordan ,ilk bağ kurduğu ilk spora dönmek istedi. Bulls formasını küçük lig beyzbol üniformasıyla değiştirdi.

|| Tavsiye Bağlantı: En iyi beyzbol sopası hangisi?

Michael Jordan ,Birmingham Barons için dış saha oyuncusu olarak bir yıl geçirdi. Jordan’ın beyzbol kariyeri kısaydı ve çok etkileyici değildi. Yıldız için alçakgönüllü bir deneyimdi. Jordan bunu bir büyüme fırsatı olarak değerlendirdi ve 1995’te NBA’ e geri döndü. Orada Bulls’ u 1996,1997 ve 1998’de şampiyonluğa götürdü-üç kez daha! Sonra tekrar spordan emekli oldu.

Yine de Jordan basketbolla uğraşamaya devam etti. 2000 yılında Washington Wizards’ ın bir parçası oldu. Hatta 2001 yılında Wizards için iki sezon oynamak için emekliliğinden geri döndü. Son olarak 2003 yılında son kez basketboldan emekli oldu.

Hiç merak ettiniz mi?- Michael Jordan kim?- Michael Jordan kaç ödül kazandı?- Michael Jordan basketbol dışında ne yapıyor?

Michael Jordan basketbol dışında ne yapıyor?

Bu Air Jordan için miydi? Hiç de değil! Carlotte Hornets’in sahibi olarak hala NBA ile ilgileniyor. Ayrıca Nike ile ortak olmaya devam ediyor ve 2001 den 20014’e kadar bir hayır kurumu için golf turnuvasına ev sahipliği yaptı ve tabi ki 1996 yapımı “Space Jam” filminde rol aldı.

Michael Jordan en çok tüm zamanların en iyi basketbolcularından biri olarak bilinir. Ancak gördüğünüz gibi kariyeri pek çok iniş ve çıkış geçirdi. Sayısız insan onun sürekli büyüme arzusundan ve kazanma arzusundan ilham aldı. Jordan’ın deneyimleri, yeterince sıkı çalışırsanız birden fazla şekilde başarılı olabileceğinizi gösteriyor.

Dilimize Kazandıran: Hacer KAYA

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir