Meyve suyu sağlığınız için iyi mi?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Bütün meyveler sulu mu?
– Meyve suyu sağlığınız için iyi mi?
– Meyve suyu, taze meyvenin yerini tutar mı?

https://www.youtube.com/watch?v=TNdql6ROj2Q&feature=emb_logo

Sabah rutininiz var mı? Uyandıktan sonra ilk önce ne yaparsınız? Duşa mı gidiyorsunuz? Yoksa buzdolabına doğru mu yöneliyorsunuz?

Kahvaltı, sözde günün en önemli öğünüdür. Güne iyi bir kahvaltıyla mı başlıyorsunuz? Ne içmek istersin? Su? Süt? Çocuk gibiyseniz, güne hemen başlamak için lezzetli bir bardak taze portakal suyu gibisi yoktur.

Ya da belki bir bardak başka bir meyve suyu içmeyi tercih edersiniz. Elma ve üzüm diğer iki popüler favoridir. Sizin favori meyve suyunuz var mı?

Bütün meyveler sulu mu?

Taze meyveler her türlü vitamin ve mineralin sağlıklı kaynaklarıdır. Meyve sularının çoğu, aynı zamanda lezzetli içeceklere dönüşür. Ama tüm meyvelerin suyu var mı?

Bazı meyveler doğal meyve suları ile doludur. Sulu meyveler deyince elbette narenciye hemen akla geliyor. Taze bir portakalı dilimlemek ve meyve sularını içmek için bir bardağa sıkmak gibisi yoktur.

Diğer birçok meyve, doğal olarak suludur. Ananas, elma, üzüm ve kiraz birkaç örnektir. Elbette tüm meyveler için aynı şey söylenemez. Hiç büyük bir bardak taze muz suyu içtin mi? Muhtemelen değil…

Hemen hemen her meyve – veya bu konuda sebze – suyunu çıkarmak için ezilebilir. Mağaza rafları şişelenmiş muz suyuyla dolu olmasa da, harika bir püre yapmak için taze muzları miksere atabilirsiniz!

Hiç merak ettiniz mi...- Bütün meyveler sulu mu? - Meyve suyu sağlığınız için iyi mi? - Meyve suyu, taze meyvenin yerini tutar mı?

Meyve suyu, taze meyvenin yerini tutar mı?

Bazı insanlar her gün belirli sayıda meyve yemek yerine taze meyve suyu içerler. Meyvede bulunan aynı vitamin ve minerallerin çoğunu içerebilse de, meyve suyu her zaman tam bir alternatif değildir.

Elmalar, portakallar ve diğer meyveler sıkıldığında kabukları atılır. Maalesef, değerli lifler de dahil olmak üzere pek çok vitamin ve mineral, kabuklar atıldığında kaybolabilir. Bu nedenle, bütün meyveleri diyetinize düzenli olarak dahil etmeniz önemlidir.

Meyve suyu sağlığınız için iyi mi?

Hiç merak ettiniz mi...- Bütün meyveler sulu mu? - Meyve suyu sağlığınız için iyi mi? - Meyve suyu, taze meyvenin yerini tutar mı?

Çocuklar ayrıca günlük tükettikleri meyve sularının miktarını sınırlamaya dikkat etmelidir. Bazıları çok fazla karbonhidrat içerir. Bunlar genellikle yüksek fruktozlu mısır şurubundan ilave şeker formunu alır. Bu ürünler yüksek kalorili olabilir ve hiç de besleyici olmayabilir. Hatta bazıları gazozların çoğundan daha fazla şeker bile içerir!

Bir içecek % 100 meyve suyu olsa bile, içindeki doğal şeker miktarını takip etmeye dikkat etmelisiniz. Bazı meyveler doğal şeker bakımından son derece yüksektir. Bu yüzden çok tatlı ve lezzetliler! Örneğin üzüm suyu, en saf haliyle bile çoğu sodadan daha fazla karbonhidrat içerebilir.

Meyve suyu satın almadan önce beslenme etiketine baktığınızdan emin olun. İçerdiği kalori ve şeker miktarını gazlı içecekler gibi diğer içeceklerle karşılaştırın. Diyetinize dahil ettiğiniz şeker ve kalori miktarına dikkat ettiğinizden emin olun. Çünkü yanlış türden çok fazla meyve suyunu içmek sağlıksız kilo alımına neden olabilir. Makul miktarda içmek, gerekli vitamin ve mineralleri sağlayabilir ve dengeli bir diyetin parçası olabilir.

Kaynak:

  • http://en.wikipedia.org/wiki/Juice
  • http://www.mayoclinic.com/health/fruit-juice/AN01631
  • http://www.juicingbook.com/fruits

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir