Metabolizmayı Hızlandırmanın 10 Yolu

0
(0)

Kilo kaybı söz konusu olduğunda, kendi lehinize çalışabileceğiniz her şey, birleştiğinde olumlu bir etkiye sahip olacaktır. Porsiyon kontrolü, fiziksel aktivite ve motivasyon, başarılı bir şekilde kilo vermede önemli bir rol oynar. Ancak kilo kaybını etkileyen başka bir önemli faktör daha var – metabolizma.

Metabolizma nedir? Yiyecekleri vücudunuz için yakıta dönüştüren hormonları ve enzimleri içerir, ancak aynı zamanda yakıtı ne kadar verimli yaktığınızı da etkiler. Başka bir deyişle, ne kadar hızlı kilo alıp verebileceğimiz. Metabolizmanız yavaşsa, kilo almak daha kolay ve kilo vermek daha zordur. Metabolizma hızınız daha yüksekse, kilo almak daha zor ve kilo vermek daha kolay olacaktır.

Çoğumuz sonuncusunu istiyoruz, daha yüksek bir metabolizma. Metabolizmanızı etkileyen birkaç faktör vardır. Bunlardan bazıları değiştirilemez ve bazıları değiştirilebilir.

Değiştirilemeyen şeyler:

 1. Yaş – Metabolizmanız 40 yaşından sonra her on yılda yaklaşık yüzde 5 yavaşlar.
 2. Cinsiyet – Erkekler genellikle istirahatte kadınlardan daha fazla kalori yakar.
 3. Vücut kütlesi – Ne kadar çok kasınız varsa, metabolizma hızınız o kadar yüksek olma eğilimindedir.
 4. Kalıtım – Bazı insanlar kaloriyi diğerlerinden daha yavaş yakar.
 5. metabolizmayı hızlandırmanın yolları

Metabolizmayı hızlandırmanın 10 yolu

 1. Susuz kalmayın. Vücudun kalorileri işlemek için suya ihtiyacı vardır. Hafif derecede susuz kaldıysanız, metabolizmanız yavaşlayabilir.
 2. Kas yapmak. Her yarım kilo kas kendini idame ettirmek için günde altı kalori kullanır, her kilo yağ ise günde sadece iki kalori kullanır. Egzersizlerinize haftada iki kez direnç eğitimini dahil etmeye çalışın.
 3. Antrenmanınızı hızlandırın. Yüksek yoğunluklu egzersiz, istirahat metabolizmasında ılımlı egzersizlere göre daha büyük ve daha uzun bir artış sağlar.
 4. Daha küçük porsiyonları daha sık yiyin. Cips veya dondurma yok. Az yağlı peynir, lifli kraker, meyve, sebze ve yoğurt gibi yüksek lifli, yüksek proteinli atıştırmalıkları seçin. Onsuz gitmek metabolizmanızı yavaşlatır.
 5. Kendinizi strese sokun. Stres vücudunuzdaki kortizol miktarını artırır. Kortizol, stresli bir durumda vücudunuza yağa tutunmasını söyleyen bir hormondur. Yoga ve meditasyon, stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir.
 6. Türk kahvesi. Latte değil! Kahvenin faydalarından biri, metabolizma hızınızda kısa vadeli bir artıştır.
 7. Yeşil çay. Yeşil çay içmenin metabolizmayı birkaç saat hızlandırdığı gösterilmiştir.
 8. Çarpışma diyetlerinden kaçının. Metabolizmanızı yavaşlatarak kilo almayı kolaylaştırır – artı birkaç kilo daha fazla.
 9. Diyet sodayı azaltın . Diyet soda, normal sodadan daha az kalori içermesine rağmen metabolizmanızı yavaşlatabilir.
 10. Uyu. Metabolizmanızı devam ettirmek için yedi ila sekiz saat uykuya ihtiyacınız var. Daha azı vücudunuzun kalori yakma yeteneğini etkileyebilir.

Yapabileceğiniz daha çok şey var, ancak bunlar metabolizmanızı verimli bir şekilde çalıştırmanıza yardımcı olacaktır.

Daha mutlu ve sağlıklı bir yaşamın nasıl yaşanacağı hakkında daha fazla ipucu için

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!