Melanin Nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Çiller neden oluşur?
– Melanin nedir?
– Neden bazı insanlar diğerlerinden daha kolay bronzlaşıyor?

https://vimeo.com/368214973

Çilleriniz var mı? Eğer yoksa, muhtemelen tanıyan birini tanıyorsunuzdur. Ama tam olarak “çiller” nedir?

Çiller ciltte küçük ten rengi veya açık kahverengi lekeler olarak görünür. Genellikle yüzde görünseler de, boyun ve omuzlar gibi güneşe maruz kalan herhangi bir ciltte de bulunabilirler.

Çiller doğaldır ve zararlı değildir. Çilleri olan bazı insanlar onlardan hoşlanmasa ve onlardan kurtulmak istese de, kesinlikle herhangi bir sağlık sorununun işareti değildir.

Melanin nedir?

Çiller, “melanin” adı verilen bir pigment (renk) içeren cilt hücreleridir. Melanin, “melanositler” adı verilen deri hücreleri tarafından yapılan bir kimyasaldır. Melanin, cildi yansıtarak veya emerek güneşin zararlı ultraviyole ışınlarından korumaya yardımcı olur.

|| Tavsiye Bağlantı: Kulak enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?

Melanin nedir?

Çiller neden oluşur?

Çiller, güneş ışığına maruz kalma ile tetiklenir. Güneşin ultraviyole radyasyonu melanositlerin daha fazla melanin üretmesine neden olur ve bu da çillerin daha koyu görünmesine veya koyulaşmasına neden olabilir.

Herkes çillere sahip olabilir ama bunlar genetiktir. Yani ebeveynlerinizin çilleri varsa, sizin de çile sahip olma şansınız yüksektir. Açık tenli kişiler (açık renkli cilt ve gözler), koyu tenli insanlara göre daha fazla çillere sahip olma eğilimindedir.

Neden bazı insanlar diğerlerinden daha kolay bronzlaşıyor?

Melanin nedir?

|| Tavsiye Bağlantı: Hidrojen peroksit bir yaranın üzerine döktüğünde neden köpürür?

Teninizdeki melanin, bronz görünmenizi sağlayan şeydir. Cildinizde ne kadar çok melanin varsa, bronzlaşmak o kadar kolay olur.

Açık tenli insanların ciltlerinde başlangıçta daha az melanin bulunur. Güneş ışığı melanositlerinin daha fazla melanin üretmesine neden olduğunda, daha koyu tenli insanlar gibi bronzlaşmak yerine çiller geliştirirler.

Bazı insanlar kışın kaybolan ve her yaz geri dönen çillere sahiptir. Diğer insanların ise yıl boyunca çilleri vardır. Çiller genellikle insanlar yaşlandıkça solma eğilimindedir.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

3 thoughts on “Melanin Nedir?

 • Ocak 25, 2021 tarihinde, saat 9:12 pm
  Permalink

  Çilli insanlar ve turuncu saçlı insanlar gerçekten çok tatlılar. 🙂 Çoğu kişi bunlardan nefret etse de çiller aslında güzeldir. Yada bana sempatik geliyor.

  Yanıtla
  • Ocak 26, 2021 tarihinde, saat 12:15 pm
   Permalink

   Güzellik göreceli bir kavramdır. Gül dikenlidir, kusur olarak görülür belki ama oysa ki en güzel çiçeklerden birisidir değil mi?

   Yanıtla
 • Ocak 27, 2021 tarihinde, saat 6:53 pm
  Permalink

  Çok haklısınız. 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir