Maya Angelou Kimdir?

1
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Maya Angelou kimdir?
– Maya Angelou neler başardı?
– Angelou hangi ödülleri aldı?

https://www.youtube.com/watch?v=PDamqgSacTQ&feature=emb_logo

Burada Merak Alemi’nde ünlü yazarlar hakkında çok şey öğreneceğiz. Bu günün “merak” konusu, duymuş olabileceğiniz bir ünlü yazar hakkındadır. Maya Angelou!

Maya Angelou kimdir?

Tabii ki, Maya Angelou’nun sadece bir yazar olduğunu söylemek yanlış olur. İlk kitabını yayınlamadan önce birçok alanda çalıştı. Angelou, San Francisco’da sokak arabası kondüktörü olan ilk kadın ve ilk Siyahi kişiydi. O bir aşçı, dansçı ve şarkıcıydı. Hatta bir zamanlar bir tamirci dükkânında çalıştı.

Tüm bunlardan önce, Maya Angelou 4 Nisan 1928’de doğdu. Sonra St. Louis, Missouri ve Stamps, Arkansas’ta büyüdü. Travmatik bir taciz olayının ardından Angelou, yedi yaşından başlayarak beş yıl boyunca konuşmayı bıraktı. Bu süre zarfında kapsamlı bir şekilde okudu. W. E. B. Du Bois, Paul Laurence Dunbar ve Charles Dickens gibi yazarları okumaktan zevk aldı.

Hiç merak ettiniz mi...- Maya Angelou kimdir?- Maya Angelou neler başardı?- Angelou hangi ödülleri aldı?

|| Tavsiye Bağlantı: Nasıl daha iyi bir okuyucu olabilirsiniz?

Maya Angelou hangi ödülleri aldı?

Angelou 16 yaşında Kaliforniya’ya taşındı. Orada, California Çalışma Okulu’nda dans eğitimi aldı. Daha sonra “Porgy and Bess” operasının oyuncu kadrosunun bir parçası olarak turneye çıktı. Uzun bir sahne kariyeri vardı ve aynı zamanda başarılı bir oyun yazarı, söz yazarı ve yapımcı oldu. Hollywood yönetmeni olan ilk Siyah kadın oldu. Angelou, 1973’te Tony Ödülü ve 1977’de Emmy kazandı. Angelou ayrıca üç Grammy (1993, 1995 ve 2002) kazandı.

Maya Angelou neler başardı?

Angelou 1950’lerde Dr. Martin Luther King, Jr. ve Malcolm X gibi önde gelen sivil haklar liderleriyle bağlantı kurdu. Dr. King tarafından kurulan Güney Hristiyan Liderlik Konferansı’nın kuzey koordinatörü olarak çalıştı. Angelou, siyahların, kadınların haklarını savunarak hayatının geri kalanında bir sivil haklar aktivisti olmaya devam etti.

Hiç merak ettiniz mi...- Maya Angelou kimdir?- Maya Angelou neler başardı?- Angelou hangi ödülleri aldı?

|| Tavsiye Bağlantı: Peri masalları ne kadar eski?

1960’larda Angelou Mısır’da ve ardından Gana’da yaşadı ve çalıştı. Orada yazar ve eğitimciydi. 1968’de Dr. King, doğum gününde öldürüldü. Angelou yıllar sonra doğum gününü kutlamayı reddetti. Bunun yerine Dr. King’in dul eşi Coretta Scott King’e çiçek gönderirdi.

ABD’ye döndükten sonra, 1969’da “Kafesli Kuşun Neden Şarkı Söylediğini Biliyorum” adlı ilk kitabını yayınladı. Bu bir anıydı ve çocukluğunun hikayesini anlatıyordu. Bu, Siyah bir kadın tarafından kurgusal olmayan ilk en çok satan kitap oldu.

Angelou, hayatının geri kalanında dünyanın en yetenekli şairlerinden ve yazarlarından biri olarak bilindi. Toplam 36 kitap ve 167 şiir yazdı. 1992’de Başkan Bill Clinton’ın yemin töreninde “Sabahın Nabzı” adlı şiirini okudu. Ayrıca Gerald Ford (1975) ve Jimmy Carter (1977) için başkanlık komitelerinde görev yaptı. Angelou daha sonra Başkan Barack Obama’dan Başkanlık Özgürlük Madalyası’nı aldı.

Maya Angelou uzun ve dolu bir hayat yaşadı. 2014 yılında 86 yaşında vefat etti ve hala birçok başarısıyla hatırlanıyor. Peki siz Maya Angelou’nun hayatında en çok neyi ilham verici buluyorsunuz?

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir