Mavi Bölgeler Nedir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Mavi Bölgeler nedir?
– Mavi Bölgelerdeki insanlar ne kadar uyur?
– İnsanlar nasıl daha uzun yaşayabilir?

https://www.youtube.com/watch?v=d2sY2cCfzEY&feature=emb_logo

Yapabilseydin sonsuza kadar yaşamayı seçer miydin? Cevaplaması zor bir soru. Sonuçta, her iki kararın da büyük yararları ve sakıncaları vardır.

Elbette kimse sonsuza kadar yaşamaz. Yine de çoğu insan mümkün olduğu kadar uzun yaşamak ister. Sağlıklı alışkanlıklar büyük bir fark yaratabilir. Peki hangi alışkanlıklar yaşam beklentisini en çok etkiler? Sadece dünyanın beş Mavi Bölgesinde® yaşayan insanlara sorun!

Mavi Bölgeler nedir?

Mavi Bölgeler nedir? İnsanların ortalamadan daha uzun, daha sağlıklı yaşadıkları coğrafi bölgelerdir. Aslında, 100 yıl veya daha uzun yaşayan insanlar olan yüksek nüfusa sahip asırlık insanlar var.

National Geographic’ten bir ekiple çalışan yazar Dan Buettner, Mavi Bölgeler üzerine çalışmaya başladı. Bu bölgelerdeki insanların neden daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı olduğunu öğrenmek istedi. Bunu öğrenmek için ekip beş Mavi Bölgeye baktı: Nicoya Yarımadası, Kosta Rika; Loma Linda, Kaliforniya; Ogliastra Bölgesi, Sardinya; Okinawa, Japonya; ve Ikaria, Yunanistan.

|| Tavsiye Bağlantı: Arılar nasıl bal yapar?

Hiç merak ettiniz mi...- Mavi Bölgeler nedir?- Mavi Bölgelerdeki insanlar ne kadar uyur?- İnsanlar nasıl daha uzun yaşayabilir?

İnsanlar nasıl daha uzun yaşayabilir?

Ne buldular? Her Mavi Bölgedeki yaşamın benzersiz olduğunu keşfettiler. Ancak, ortak birkaç şeye sahip olma eğilimindedirler. Örneğin, her bölgedeki insanlar büyük ölçüde bitki bazlı diyetler yerler. Çok fazla sebze ve baklagil ve az et tüketirler. Ayrıca aşırı yemekten de kaçınırlar.

Mavi Bölgelerdeki insanlar da bol miktarda egzersiz yapar. Ama spor salonuna gitmek yerine, normal günlük aktivitelerinden egzersiz yaparlar. Bazıları dağ sıraları gibi efor gerektiren bölgelerde yaşıyor. Diğerleri bahçecilik veya çiftlik hayvanlarına bakma gibi onları aktif tutan işlerde çalışır.

Zihinsel ve duygusal sağlık, fiziksel refah kadar önemli olabilir. Bir amaç duygusuna ve stresi yönetmenin yollarına sahip olmak, uzun ve sağlıklı yaşamlara katkıda bulunabilir. Mavi Bölgelerde din veya aile gibi bir gruba ait olmak da yaygındır. Grup üyeleri diğer sağlıklı davranışları desteklediğinde, bir grubun parçası olmak daha büyük bir etkiye sahip olabilir.

Hiç merak ettiniz mi...- Mavi Bölgeler nedir?- Mavi Bölgelerdeki insanlar ne kadar uyur?- İnsanlar nasıl daha uzun yaşayabilir?

|| Tavsiye Bağlantı: Ateşin rengi nedir?

Son olarak, sağlıklı uyku alışkanlıkları Mavi Bölgelerdeki insanlara fayda sağlar. Ortalama olarak, her gece yaklaşık yedi saat uyurlar. Gün içinde 30 dakikaya kadar şekerleme yapmak da yaygındır. En önemlisi, vücutlarını dinlendirirler ve çok az ya da çok uyumaktan kaçınırlar.

Uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için Mavi Bölgeye taşınmak zorunda mısınız? Tabii ki değil! Nerede olursanız olun bu hedefe doğru adımlar atabilirsiniz. Mutlu ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olabilecek alışkanlıkları uygulamaya başlamak için her zaman iyi bir zamandır!

Kaynak:

  • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6125071/ (accessed 17 Dec. 2020)
  • https://www.nationalgeographic.com/books/features/5-blue-zones-where-the-worlds-healthiest-people-live/ (accessed 17 Dec. 2020)
  • https://www.healthline.com/nutrition/blue-zones (accessed 17 Dec. 2020)
  • https://www.bluezones.com/about/history/ (accessed 17 Dec. 2020)
  • https://learnersdictionary.com/ (accessed 17 Dec. 2020)

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir