Masa Tenisi Nasıl Oynanır?

5
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Bir masada tenis oynayabilir misiniz?
– Masa tenisini kim icat etti?
– Masa tenisi nasıl oynanır?

https://vimeo.com/132181019
Bir masada tenis oynayabilir misin?

Bir masada tenis oynayabilir misin?

Tenis oynamayı sever misin? Topu ağın ilerisine atmak çok eğlencelidir.Örneğin Raketinizi sallarken ve topu rakibinize doğru savururken, her zaman ayak parmaklarınızın üzerinde, topun size doğru uçarak geri gelmesine hazır olmanız gerekir.

Peki ya tenis kortunu bir masa ile değiştirsek? Ve büyük raket yerine küçük bir raketle değiştirsek? Ya tenis topu çok daha küçükse ve plastikten yapılmışsa? Topa ileri geri vurduğunuzda, benzersiz bir ses çıkarıyorsa: ping… pong… ping… pong. Ne hakkında konuşuyoruz? Tabi ki, masa tenisi!

Masa tenisini kim icat etti?

Masa tenisi nasıl oynanır?

Masa tenisi İngiltere’de 19. yüzyılın sonlarında başladı. Geleneksel çim tenisi hayranları yemek odası masalarını normal bir tenis kortunun daha küçük versiyonlarına dönüştürmeye karar verdiklerinde, Viktorya dönemi salon oyunu olarak başladı. Ancak ağlar yerine muhtemelen bir dizi kitap kullanmışlardır. İlk raketler puro kutusu kapakları olabilirdi. Oyuncular bir top için küçük bir lastik top veya hatta bir şampanya mantarı kullanmıştır. Ve masa tenisi yerine oyunun ilk oyuncuları buna “whif whaf”, “gossamer” veya “flim flam” adını verdiler.

Bu isimler muhtemelen topa vurulduğunda ve masaya sıçradığında çıkardığı sesten kaynaklanıyordu.Bu benzersiz ses, oyun için başka bir popüler isme de yol açtı: ping pong. Bugün Ping-Pong®, ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Parker Brothers, Inc. tarafından tescil ettirilen federal bir ticari markadır. Ayrıca Ping-Pong®, artık evrensel olarak masa tenisi olarak bilinen sporu oynamak için kullanılan belirli bir ekipman markasını ifade ediyor.

Masa tenisi nasıl oynanır?

Bugün masa tenisi, ortasına kısa bir ağ gerilmiş küçük, sert bir masada oynanıyor. Plastik toplara kauçuk kaplı raketlerle vurulur. Filenin her iki tarafında sadece bir sekmeye izin verilir ve oyuncular, rakipleri topu geri getiremediğinde puan kazanır.

Modern masa tenisi oyunu inanılmaz derecede hızlı oyun sunar. Hatta oyuncuların başarılı olabilmeleri için yıldırım hızında reflekslere sahip olmaları gerekir. Buna rağmen çoğu oyuncu topa öyle bir şekilde vurmaya çalışır ki topa bir dönüş yapılır ve bu da rakibinin geri dönmesini zorlaştırır.

Masa tenisi nasıl oynanır?

Dünya çapında bir yönetim organı olan Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu (ITTF) 1926’da kuruldu. Kurulmasına ek olarak oyunun resmi kurallarının belirlenmesi de dahil olmak üzere sporu hala denetler. Dahası bugün, ITTF’de 220’den fazla üye dernek bulunmaktadır.

Milyonlarca insan masa tenisi sporunun tadını çıkarır. Özellikle modern çağın en başarılı masa tenisi oyuncuları, Çin ve Kore dahil Asya ülkelerinden olma eğilimindedir. Ayrıca Masa tenisi de 1988’den beri olimpik bir spor.

Basketbol sporunun da nasıl ve kim tarafından icat edildiğini merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz.

Kaynak:
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Table_tennis
  • http://www.pingpong.com/
  • http://iml.jou.ufl.edu/projects/fall04/baksh/history.html
  • http://www.athleticscholarships.net/history-of-table-tennis.htm

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!