Martin Luther King Jr Kimdir ?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Dr. Martin Luther King Jr Kimdir ?
– Dr.
Martin Luther ayrımcılığa karşı nasıl savaştı?
– Sivil haklar hareketi nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=3ank52Zi_S0&feature=emb_logo

Hiç birilerinden ilham aldınız mı? Bir çok insan, ilhamın tutku ve harekete geçme güdüsü sağladığını söyler. Bu yüzden insanlar birçok farklı yoldan ilham alabilir. Yeteneklerine, kariyerlerine veya önem verdikleri nedenlere bağlı olabilir. Bazen bireyler, başkalarının ilham almasına yardımcı olmak için güçlü bir yeteneğe sahiptir. Bugünkü günün ilham kaynağı hakkında olacak yazımız: Dr. Martin Luther King, Jr.

Dr. Martin Luther King Jr Kimdir?

Hiç Dr. King’i duydunuz mu? Onun adını taşıyan bir tatil beldesi olduğunu biliyor olabilirsiniz. Ancak King’in mirası, okul veya işteki bir günden daha uzun sürelidir. Çünkü eylemleri dünyayı birçok önemli ölçüde değiştirdi.

15 Ocak 1929da Atlanta,Georgia’da doğdu. Çocukken Dr. Martin Luther King Jr. ayrımcılığın kötü yanlarını öğrendi. Ayrılmış devletlerde, farklı ırklardan insanlar ayrı tutuldu. Örneğin, renkli insanlar beyazlarla aynı içme çeşmelerini dahi kullanamazlardı. Filmlerde farklı bir kapı kullanmaya ve balkonda oturmaya zorlandılar. Afrika Amerikan halkı, halk otobüslerinin arkasında oturmak zorunda kalırdı.

Ayrışma kamu tesislerinin çok ötesine geçti. Kanunlar farklı ırklardan olan insanlara karşı tekrar düzenlenirdi.

|| Tavsiye Bağlantı: Amerikayı aslında kim keşfetti?

Hiç merak ettiniz mi…- Dr Martin Luther King Jr Kimdir ? - Dr. Martin Luther ayrımcılığa karşı nasıl savaştı?- Sivil haklar hareketi nedir?

1957 yılına kadar devlet okulları bile ayrıydı. Dr.King ayrılmış olan ilkokul ve liselere gitti. 1948de tamamen siyahi dolu Morehouse Koleji’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra, vaiz olmayı istedi. Babası ve büyük babası her ikisi de vaizdi. King de onun içinde hayatın bu şekilde ilerlemesini istedi.

Bu karar onu Pensilvanya’daki Krozer İlahiyat Fakültesi’ne götürdü. Daha sonra 1955’te doktorasını kazandığı Boston Üniversitesi’ne gitti.

Doktora derecesini kazanmak için çalışırken King, Coretta Scott adlı genç bir müzisyenle tanıştı. 1953’te evlendiler. Ertesi yıl Dr. King Alabama’nın Montgomery Dexter Avene Baptist Kilisesi’nin papazı oldu. Alabama, ABD’nin en ayrılmış eyaletlerinden biriydi.

Martin Luther King ayrımcılığa karşı nasıl savaştı?

1955 yılında yaşanan bir olayı sizlere aktaralım. Rose Parks adlı  vatandaş, beyaz bir yolcu ile otobüste oturmayı reddetti ve tutuklandı. Parks’ın tutuklanmasına öfkelenen Dr. King, Montgomery’deki halk otobüsü sistemini boykot etme girişiminde bulundu. Ertesi yıl, ABD Yüksek Mahkemesi halk otobüslerindeki ayrımcılığı yasakladı.

10 yılı aşkın bir süredir, Dr. King ayrımcılık, ırkçılık ve eşitsizliğe karşı çalıştı. Ünlü “Bir Hayalim Var” konuşması dahil 2500den fazla vaaz verdi. 1965 Selma gibi Montgomery March’a yürüyüşler düzenledi. Polis King’i 29 kez tutukladı ama bu onu durdurmadı. Aslında, King, bu tutuklamalardan birinin ardından en güçlü sözlerinden bazılarını (“Birmingham Hapishanesinden Mektup”) yazdı.

Hiç merak ettiniz mi…- Dr Martin Luther King Jr Kimdir ? - Dr. Martin Luther ayrımcılığa karşı nasıl savaştı?- Sivil haklar hareketi nedir?

|| Tavsiye Bağlantı: Hakemler neden çizgili giyer?

Sivil haklar hareketi nedir?

Dr. King, ülke ve dünyadaki takipçilere ve destekçilere ilham verdi. Liderliği, sivil haklar hareketinin başarısının merkezinde yer aldı. 1964’te Dr. King ayrıca Nobel Barış ödülünü de kazandı.

Ancak çoğu zaman birisi değişim getirmeye çalıştığında olduğu gibi birçok kişi Dr. King’i sevmedi. Bazıları tehlikeli ırkçı gruplarının parçasıydı. Diğerleri ayrımcılığı sürdürmek isteyen kişilerdi. 4 Nisan 1968’de bir suikastçı Tennessee Memphis’teki motel odasının dışındaki balkonda dururken Dr. Martin Luther King, Jr. vurdu ve öldürdü.

Dr. King’in hayatı kısa sürdü, ancak çalışmalarının etkileri bugün dalgalanmaya hala devam ediyor. Eşitlik için savaşmaya devam etmesi ile başkalarına ilham vermiş oldu. Dr. Martin Luther King,Jr.’ın mirasından ilham alıyor musunuz?

Dilimize kazandıran: Gamze Nur ÖZGÖK

Kaynakça:


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir