Lenfoma nedir? Türleri Nelerdir?

0
(0)

Lenfoma nedir? Lenf sistemi, vücutta lenf sıvısını hareket ettiren bir dizi lenf düğümü ve damardır. Lenf sıvıları, enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücreleri içerir. Lenf düğümleri, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için bakteri ve virüsleri yakalayan ve yok eden filtre görevi görür.

Lenf sistemi tipik olarak vücudunuzu korurken, lenfosit adı verilen lenf hücreleri kanserli hale gelebilir. Lenf sisteminde meydana gelen kanserlerin isimleri lenfomalardır.

Doktorlar 70’den fazla kanser türünü lenfoma olarak sınıflandırır . Lenfomalar, lenfatik sistemin aşağıdakiler dahil herhangi bir bölümünü etkileyebilir:

 • kemik iliği
 • timüs
 • dalak
 • bademcikler
 • Lenf düğümleri

Doktorlar tipik olarak lenfomaları iki kategoriye ayırır: Hodgkin lenfoma ve Hodgkin olmayan lenfoma (NHL).

Lenfoma her zaman erken evrelerinde semptomlara neden olmayabilir. Bunun yerine, bir doktor fizik muayene sırasında genişlemiş lenf düğümlerini keşfedebilir. Bunlar cilt altında küçük, yumuşak nodüller gibi hissedilebilir.

lenfoma türleri

 Bir kişi lenf düğümlerini şu bölgelerde hissedebilir:

 • boyun
 • üst göğüs
 • koltukaltı
 • mide
 • kasık

Benzer şekilde, erken lenfoma semptomlarının çoğu spesifik değildir. Bu onları gözden kaçırmayı kolaylaştırır.

Yaygın lenfoma belirtileri şunları içerir:

 1. kemik ağrısı
 2. öksürük
 3. yorgunluk
 4. Büyümüş dalak
 5. ateş
 6. gece terlemeleri
 7. alkol içerken ağrı
 8. kaşıntılı kızarıklık
 9. deri kıvrımlarında kızarıklık
 10. nefes darlığı
 11. cilt kaşıntısı
 12. karın ağrısı
 13. açıklanamayan kilo kaybı

Lenfoma semptomları genellikle kolayca gözden kaçtığı için, onu erken bir aşamada tespit etmek ve sonra teşhis etmek zor olabilir. Kanser kötüleştikçe semptomların nasıl değişmeye başlayabileceğini bilmek önemlidir

Lenfomanın nedenleri nelerdir?

Kanser, kontrolsüz hücre büyümesinin bir sonucudur. Bir hücrenin ortalama ömrü kısadır ve sonra hücre ölür. Lenfomalı insanlarda ise hücre ölmek yerine büyür ve yayılır.

Lenfomaya neyin neden olduğu belirsizdir, ancak bu kanserlerle bağlantılı bir dizi risk faktörü vardır.

Lenfoma nasıl teşhis edilir?

Bir doktor lenfomadan şüphelenirse tipik olarak biyopsi alınır. Bu, hücrelerin genişlemiş bir lenf düğümünden çıkarılmasını içerir. Hematopatolog olarak bilinen bir doktor, lenfoma hücrelerinin mevcut olup olmadığını ve hangi hücre tipi olduklarını belirlemek için hücreleri inceleyecektir.

Hematopatolog lenfoma hücrelerini tespit ederse, ileri testler kanserin ne kadar uzağa yayıldığını belirleyebilir. Bu testler göğüs röntgeni , kan testi veya yakındaki lenf düğümlerini veya dokuları test etmeyi içerebilir .

Bilgisayarlı tomografi (CT) veya manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramaları gibi görüntüleme taramaları da ek tümörleri veya genişlemiş lenf düğümlerini tanımlayabilir.

Lenfoma türleri nelerdir?

İki ana lenfoma türü, Hodgkin lenfoma ve Hodgkin olmayan lenfomadır (NHL). 1800’lerde Dr. Thomas Hodgkin adlı bir patolog, şimdi Hodgkin lenfoması olarak adlandırılan hücrelerin hücrelerini tanımladı.

Hodgkin lenfoması olanlar, Reed-Sternberg (RS) hücreleri adı verilen büyük kanserli hücrelere sahiptir. NHL’li insanlar bu hücrelere sahip değildir.

 • Non-Hodgkin lenfoma
 • B hücreli lenfoma
 • T hücreli lenfoma
 • Burkitt lenfoma
 • Foliküler lenfoma
 • Küçük lenfositik lenfoma

Lenfoma evreleri nelerdir

Hem NHL hem de Hodgkin lenfoma dört aşamada sınıflandırılabilir. Lenfoma durumu, kanserin nerede olduğuna ve ne kadar yayıldığına göre belirlenir.

 • Evre 1. Kanser bir lenf düğümünde veya bir organda bulunur.
 • Evre 2. Kanser, birbirine yakın ve vücudun aynı tarafındaki iki lenf düğümündedir veya kanser bir organda ve yakındaki lenf düğümlerinde bulunur.
 • Evre 3. Bu noktada kanser, vücudun her iki yanındaki lenf düğümlerinde ve çok sayıda lenf düğümünde bulunur.
 • Evre 4. Kanser bir organda olabilir ve yakındaki lenf düğümlerinin ötesine yayılabilir. NHL ilerledikçe yayılmaya başlayabilir. Gelişmiş NHL için en yaygın bölgeler arasında karaciğer, kemik iliği ve akciğerler bulunur.

Çocuklarda lenfoma

Çocuklarda lenfoma için aynı risk faktörlerinin çoğu yetişkinler için risk faktörleridir, ancak bazı lenfoma türleri çocuklarda daha yaygındır.

Örneğin, Hodgkin lenfoma 15 yaş ve altındaki çocuklarda daha yaygındır, ancak çocuklarda ortaya çıkan NHL türü tipik olarak agresiftir ve hızlı büyür.

HIV gibi bağışıklık sistemi yetersizlikleri olan veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar alan çocuklar, lenfoma için yüksek risk altındadır. Benzer şekilde, radyasyon tedavisi veya kemoterapi gören çocukların bu tür kanser geliştirme riski daha yüksektir.

Lenfoma ve lösemi

Hem lösemi hem de lenfoma, kan kanseri türleridir ve bazı ortak semptomları paylaşırlar. Bununla birlikte, kökenleri, tedavileri ve spesifik semptomları, iki kanser türünü birbirinden ayırır.

Lenfoma Yaşam Süresi Ne kadardır?

Lenfomaların klinik seyri hızlı ve yavaş olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Hızlı seyirli lenfomalar çok kısa sürede ortaya çıkmaktadır. Kitle çok kısa sürede büyüyerek, aylar hatta haftalar içinde kendini gösterebilir. Yavaş seyirli olanlarında ise kitlenin büyüme hızı oldukça yavaştır. Aylar hatta yıllar sürebilen bir süreci kapsayabilir. Lenfoma yaşam süresi de değişkendir. Hızlı seyirli lenfomalar tedavi edilmediğinde hasta aylar ya da haftalar içinde kaybedilebilir. Yavaş seyirli olanlarında ise hiç tedavi olmasa bile hasta uzun süre hatta 15-20 yıl yaşayabilir. Bu nedenle iki farklı lenfoma grubunda hastaya uygulanan tedavi yaklaşımı da farklı olmaktadır

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!