Lenf düğümleri nelerdir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Lenf düğümleri nelerdir?
– Lenf düğümleri ne yapar?
– Şişmiş lenf düğümlerine ne sebep olur?

https://www.youtube.com/watch?v=oqpqZpluOag&feature=emb_logo

Lenf düğümleri nelerdir?

Öksürük ile başlar. Çok geçmeden, burnunuz akar. Ateş düştüğünde, hiç şüphe yok – gribe yakalanmışsınızdır. Daha fazla kanıta ihtiyacınız varsa, ağrılı, şişmiş lenf düğümlerinizden başka bir yere bakmayın.

Çoğu insan, hastalanana kadar lenf düğümleri hakkında fazla düşünmez. Ama onlar her zaman oradalar ve bağışıklık sisteminizi desteklemek için çok çalışır. Aslında vücudunuzda yüzlercesi var. Mesela başınıza, boğazınıza, göğsünüze, karnınıza ve uzuvlarınıza yayılırlar.

Hiç merak ettiniz mi...- Lenf düğümleri nelerdir?- Lenf düğümleri ne yapar?- Şişmiş lenf düğümlerine ne sebep olur?

|| Tavsiye Bağlantı: Epilepsi nedir?

Lenf düğümleri ne yapar?

Bunları filtre olarak düşünün. Vücudunuzun hücrelerini temiz tutmaya yardımcı olan berrak, sulu bir madde olan lenf sıvısından mikropları çıkarmaya yardımcı olurlar. Lenf sıvısı ve lenf düğümleri ayrıca vücudunuzun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olan beyaz kan hücrelerini içerir.

Lenf sıvısı, lenf düğümlerine bağlanan damarlardan akar. Bunlar kan damarlarına benzer. Sıvıyı, her lenf düğümü tarafından filtrelenirken vücudunuzun her yerine taşırlar.

Şişmiş lenf düğümlerine ne sebep olur?

Hiç şişmiş bir lenf düğümü yaşadınız mı? Öyleyse, rahatsız edici ve hatta acı verici olabileceğini bilirsiniz. Genellikle lenf düğümleri, bakteri veya virüs enfeksiyonu nedeniyle şişer. Şişlik ayrıca stresten kaynaklanabilir.

Kulak enfeksiyonları, grip ve boğaz ağrısı gibi yaygın hastalıklar lenf düğümlerinde şişmeye neden olur. Romatoid artrit, lupus ve HIV gibi kronik durumlar da neden olur. Bazı nadir durumlarda, lenf düğümlerinin şişmesine kanser veya lösemi neden olabilir.

|| Tavsiye Bağlantı: Astım Ataklarına Ne Sebep Olur?

Hiç merak ettiniz mi...- Lenf düğümleri nelerdir?- Lenf düğümleri ne yapar?- Şişmiş lenf düğümlerine ne sebep olur?

Şişmiş bir lenf düğümü fark ederseniz ne yapmalısınız? Yetişkin bir aile üyesiyle konuşun. Çünkü bir doktora görünmeniz gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olabilirler. Çoğu zaman, doktorlar şişmiş düğümlerin üzerindeki cilde dokunarak ne kadar iltihaplı olduklarını görmeye başlarlar. Şişmiş lenf düğümlerinin yeri, vücudun hangi bölümlerinin etkilenebileceğini öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Bazen bir doktor, lenf düğümünün neden şiştiğini anlamak için röntgen gibi bir test kullanabilir. Diğer durumlarda, şişmeye neden olan hastalığı ilk başta tedavi etmek için ilaç önerebilir veya reçete edebilirler. Yine de çoğu zaman şişliğin seyrini sürdürmesine izin vermeyi önereceklerdir. Vücut enfeksiyonla savaşırken, lenf düğümü normale dönecektir.

Hasta olmak hiç eğlenceli değil. Şişmiş bir lenf düğümü rahatsızlığa neden olur. Çoğu durumda, sorun tedavi ile çözülebilir. Ancak vücudunuzu dinlemek ve ne yapacağınızdan emin olmadığınızda bir doktorla konuşmak her zaman önemlidir.

Kaynak

  • https://medlineplus.gov/ency/anatomyvideos/000083.htm
  • https://www.healthline.com/health/swollen-lymph-nodes
  • https://www.cancer.org/cancer/cancer-basics/lymph-nodes-and-cancer.html
  • https://www.healthline.com/health/swollen-lymph-nodes#at-the-doctors-office
  • https://learnersdictionary.com/

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir