Lav ne kadar sıcak?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Lav ne kadar sıcak?
– Lav neyden oluşur?
– Lav ne kadar hızlı hareket eder?

https://vimeo.com/14967518

Volkanlar, dünyanın derinliklerinden baskı yapan devasa vanalar gibidir. Patladıklarında, bize sürekli olarak Dünya’yı yeniden şekillendiren güçlerin ne kadar güçlü olduğunu hatırlatırlar.

Dünya’nın derinliklerinde (90 mil veya daha fazla), sıcaklıklar kayayı eritecek kadar ısınır. Bu erimiş kayaya magma denir. Sıvılaştığında, Dünya yüzeyine doğru yüzmeye başlar.

Dünya yüzeyinden koparsa, lav denir. Lav, volkanik bir patlama ile havaya yayılabilse de, lavın bir yanardağdan çatlak denilen çatlaklardan akması daha yaygındır.

Lav ne kadar sıcak?
Lav ne kadar sıcak?

Lav neyden oluşur?

Lav çoğunlukla silikon ve oksijenden oluşur. Lav soğumadan kaçarken ve hareket ederken, genellikle demir, magnezyum, potasyum ve kalsiyum gibi diğer elementlerle karışır.

Lav ne kadar sıcak?

Lav ilk kez Dünya yüzeyini kırdığında, son derece sıcak bir sıvıdır. Ortalama olarak, taze lav 700 ° ve 1,200 ° C (1,300 ° F ve 2,200 ° F) arasında olabilir! Tam sıcaklığına bağlı olarak, taze lav genellikle turuncu / kırmızı (soğutucu) veya beyaz (daha sıcak) yanar.

Sonunda lav soğur ve tekrar katı kayaya döner. Bununla birlikte, bazı lav formları katılaşmaya yetecek kadar soğumadan önce büyük mesafeler akabilir. Lav kelimesi İtalyancada “akarsu” kelimesinden gelmektedir.

Popüler filmler lav akışlarının ölümcül gücü hakkında endişelenmenize rağmen, genellikle insanlara yoldan çıkmak için yeterince zaman verecek kadar yavaş hareket ederler. Bir lav akışının doğrudan bir sonucu olarak herkesin ölmesi nadirdir, ancak yolundaki araziye ve mülke son derece zarar verebilir.

Lav ne kadar sıcak?

Lav ne kadar hızlı hareket eder?

Volkanlardaki aktif lav akışları sıcakken dakikada birkaç metre hareket edebilir. Lav serin akarken, günde sadece bir metre hızla yavaşlarlar.

Hawaii’deki jeologlar aktif lav akışlarını yakından takip ediyorlar. Lav akışlarını mümkün olduğunca doğru bir şekilde haritalamak için el tipi küresel konumlandırma sistemi (GPS) alıcıları kullanırlar.

GPS alıcıları, yörüngede dolaşan uydulardan 5 fit içindeki konumları belirlemek için radyo dalgalarını kullanır. Bu şekilde, jeologlar insanların yaşadığı alanlara doğru ilerleyebilecek lav akışlarını izleyebilirler.

Kaynakça:

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir