Kuzgun nedir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Kuzgun nedir?
– Kuzgunlar ne yer?
– Kuzgunlar ne kadar akıllı?

https://www.youtube.com/watch?v=Xoea67c–3A

Kuzgun nedir?

Karga ile birlikte zifiri siyah olan kuzgun, corvid kuş ailesine aittir. Kuzgunlar, 1.5 ila 2.5 kilo ağırlığına kadar büyüyebilir. Vahşi doğada, kuzgunların tipik olarak 10 ila 15 yıl yaşadığı, ancak bazılarının 40 yıla kadar yaşadıkları da bildirildi.

Kuzgunlar, Kuzey Kutbu’ndan Afrika çöllerine kadar her yerde yaşıyor. Everest Dağı’nda bile bulundu.

Genç kuzgunlar sürü halinde seyahat eder, ancak yaşlı kuşlar bir partner bulurlar. Kuşlar bir çift oluşturduklarında, gerekirse savunacakları bir bölge talep ederler.

|| Tavsiye Bağlantı: Solucanlar bahçeler için neden iyidir?

Hiç merak ettiniz mi... - Kuzgun nedir? - Kuzgunlar ne yer? - Kuzgunlar ne kadar akıllı?

Kuzgunlar ne yer?

Kuzgunlar, onları hepçil yapan meyve, sebze ve et yer. Gıda bulma konusunda uzmanlardır. Kuzgunlar atıştırmalık yiyecekler olarak böcekler, bazı kertenkeleler, tahıllar, meyveler, insan gıda atıkları gibi geniş bir yiyecek yelpazesine sahiptir.

Çok akıllı bir kuş olarak bilinen kuzgunlar, akıllarını büyük beyinlerine borçludur. Çalışmalar, kuzgunların sorunlarını kendileri çözebileceklerini ve üstesinden gelebileceklerini göstermiştir.

Bilim insanları ayrıca diğer hayvanları onlar için iş yapmaya yönlendiren kuzgunları da gözlemlediler. Örneğin, bazı kuzgunlar, kurtları ölü bir hayvan buldukları yere çağırır. Kurtlar, kuzgunların aşağı doğru hareket etmesini ve et toplamasını sağlayan vücutlarını açar.

Kuzgunlar aynı zamanda diğer kuşları gözetleyerek nerede yiyecek sakladığını bilirler. Casusluk yapan kuş daha sonra geri döner ve diğer kuzgun uçup gittiğinde yiyecekleri çalar. Diğer kuzgunlar, bu hileyi öğrendiği için onları kandırmanın başka yolunu bulabilecek bir zekaya sahiptirler.

|| Tavsiye Bağlantı: Buzdağı nedir?

Hiç merak ettiniz mi... - Kuzgun nedir? - Kuzgunlar ne yer? - Kuzgunlar ne kadar akıllı?

Ayrıca kurtlar ve köpekler gibi diğer türlerle “sıkıysa yakala” oyunları da oynarlar. Kuzgunlar, diğer kuşlarla oyunda kullanmak için kırdıkları dallarla kendi oyuncaklarını bile yaparlar.

Yüzyıllar boyunca, birçok yerli insan ve kültür, kuzgunu bir tanrı olarak kabul etti. Kuzgun ayrıca William Shakespeare, Charles Dickens’ın yazılarında ve belki de en ünlüleri Edgar Allan Poe’nun şiiri “Kuzgun” da yer alan sanat, folklor ve edebiyatta yer aldı.

Dilimize kazandıran : Hacer KAYA

Kaynakça:
  • https://www.allaboutbirds.org/guide/common_raven/id
  • http://animals.nationalgeographic.com/animals/birds/raven/
  • http://video.nationalgeographic.com/video/raven_intelligence

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir