Kutup Ayıları Neden Beyaz?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Kutup ayıları neden beyaz?
– Kutup ayıları nerede yaşar?
– Kutup ayıları ne yer?

Kutup ayıları nerede yaşar?

Ursus maritimus… karada yaşayan en büyük etobur, görkemli kutup ayısının Latince adı. Kuzey Grönland, Norveç, Sibirya ve Kanada’da kutup ayıları bulacaksınız.

Kutup ayıları dünyadaki en büyük kara memelileri arasındadır. Erkek ayılar 1.700 kilo ağırlığında ve 2.5  ila 3 metre boyunda olabilir. Dişi kutup ayıları yaklaşık 1000 kilo ağırlığındadır ve 2 ila 2.5 metre uzunluğundadır.

İsimleri oldukça uygun olan “deniz ayısı” anlamına da geliyor. Kutup ayıları hayatlarının çoğunu suyun içinde, üzerinde veya etrafında geçirir. Kutup ayıları mükemmel yüzücülerdir. Ancak yılın büyük bir bölümünde Kuzey Kutup Dairesini kaplayan buzun üstünde kalmayı tercih ediyorlar.

Kutup ayıları neden beyaz?Kutup ayıları nerede yaşar?Kutup ayıları ne yer?

Kutup ayıları ne yer?

Soğuk kutup buzuna neden bu kadar zaman harcıyorlar? Kuzey Kutbu suları ve buz kütleleri, en sevdikleri yiyeceklerin (mühürler) bulunduğu yerlerdir.

Mühürleri yakalamak zor olabilir, bu nedenle kutup ayıları büyük gizlilik ve sabırla avlanmalıdır. Ayrıca bazen morslar ve ölü balinalar da dahil olmak üzere diğer hayvanları da yiyebilirler. Neyse ki, beyaz renkleri buzlu çevreleriyle kamufle olmalarına yardımcı olur.

Kutup ayıları neden beyaz?Kutup ayıları nerede yaşar?Kutup ayıları ne yer?

Kutup ayıları neden beyaz?

Peki, karlı beyaz bir dünyada yaşayan kutup ayılarının nasıl beyaz kürkleri oldu? İster inanın ister inanmayın, tüyleri aslında beyaz değil!

Yumuşak, kalın astarlarını koruyan uzun dış kılları çoğunlukla içi boş ve şeffaftır. Astarlarının daha ince tüyleri de açıktır.

Peki kutup ayıları neden beyaz görünüyor? Kıllardaki hava boşlukları tüm renklerin ışığını dağıtır. Bu nedenle kutup ayılarına bakarız ve beyaz rengi görürüz.

|| Tavsiye Bağlantı: Yılanlar neden derilerini döker?

Bazı bilim adamları kutup ayısının bir zamanlar kahverengi ayıya yakın bir tane olduğuna inanıyor. Zaman içinde kutup ayılarının Kuzey Kutbu’na taşındığını düşünüyorlar. Orada, çevrelerine adapte oldular. Yavaş yavaş, Arktik buzla karışmasına yardımcı olacak kürk geliştirdiler.

Yine de tüm kutup ayıları beyaz görünmüyor. Hiç hayvanat bahçesinde bir kutup ayısı gördün mü? Eğer öyleyse, kürkünün neredeyse yeşil görünebileceğini fark etmiş olabilirsiniz.

Bilim adamları, ayılardaki gölet sularındaki alglerin ayıları yeşile çevirdiğini keşfettiler. Bu alglerin kılların yüzeyinde değil, içi boş kılların içinde bulunduğunu da öğrendiler!

Kaynak:

  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir