Kuşlar neden V şeklinde uçar?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Kuşlar neden V şeklinde uçar?
– Bazı kuşlar neden göç ederler?
– Bazı kuşlar neden göçmen olarak uçarlar?

https://www.youtube.com/watch?v=-bkxG28OUZw&feature=emb_logo

Gökyüzüne bakın. İlginç bir şey görüyor musunuz? Bulutlarda hiç tanıdık şekil görüyor musunuz? Herhangi bir uçak yada uçurma? Eğer şanslıysanız üzerinizde uçan bir “V” olabilir. Hayır uçan harf değil tabi ki. Bu kuşların kalabalık oluşudur.

Bazı kuşlar neden göç ederler?

Tüm kuşlar olmasa da çoğu kuş göç eder. Bunlara göçmen kuşlar denir. Kuşların göç nedenleri farklıdır. Ancak genel olarak yiyecek ve hava durumundan kaynaklanır.

Kuşlar neden V şeklinde uçar ? - Bazı kuşlar neden göç ederler?- Bazı kuşlar neden göçmen olarak uçarlar?

Kuzey Yarımküre’de birçok kuş havanın kuzey yaşam alanlarında hayatta kalamayacakları kadar soğuk olduğu için kış aylarında güneye göç ederler. Bahar geldiğinde kuşlar evlerine geri dönüyorlar.

Hiç ailenizle seyahat ettiniz mi? İnsanlar sık sık işlerinden dolayı birlikte seyahet ederler yada sadece mağazaya giderler. Diğerleri yalnız seyahat etmeyi tercih ediyorlar. Kuşlar da aynı şekilde. Bazı kuşlar yalnız göç eder, diğerleri ise çiftler halinde seyahat ederler ve çoğu büyük sürü de hareket ediyor.

Şarkı söyleyen kuşlar genellikle sürüler halinde göç ederken daha büyük kuşlar örneği kazlar gibi kuşlar belli şekillerde hareket ederler. Bu göç çoğu zaman V harfi şeklini alır. Bu kuşların V şeklinde uçmayı tercih etmelerinin nedenini araştırmacılar yıllardır araştırıyor. V şeklindeki şeklini açıklamak için iki teori vardır.

Kuşlar neden “V” şeklinde uçar?

En kabul edilen teori bir sürü oluşumunun aerodinamiğe neden olmasıdır. Böylelikle bu da kuşların bu şekli uçmalarını kolaylaştırıyor. Kuşlar kanatlarını çırparken kanat uçlarından akan hava, V’ nin arkasındaki kuşlara ekstra bir yardım verir. Bundan dolayı kuşların uçması gereken enerji miktarı azalır.  Kuşların ne kadar çok uçtuğunu düşünürsek bu oldukça yararlı.  

Kuşlar neden V şeklinde uçar ? - Bazı kuşlar neden göç ederler?- Bazı kuşlar neden göçmen olarak uçarlar?

|| Tavsiye Bağlantı : COVID-19 Aşıları Güvenli mi?

Fakat tahmin edebileceğiniz gibi, V’nin önünde uçmak, arkada uçmaktan daha zordur. Göç boyunca, kuşlar sırayla V’nin önüne yönelir, böylece hiç kimse çok fazla yorulmaz. Bir kuş lider olmaktan yorulduğunda V’nin arkasına düşer. Sürünün geri kalanının yardımıyla enerjisini geri kazanabilir. Bu süreç, kuşların dinlenmeye gerek kalmadan uzun mesafeler uçmasına yardımcı olur.

İkinci teori, V’de uçmanın, sürü uçarken her kuşa her kuş için daha iyi bir görüş açısı sunduğunu öne sürüyor. Bu, kuşların sürünün her bir üyesini takip etmesini kolaylaştırır. Savaş pilotları grupları genellikle aynı nedenden dolayı V şeklindeki uçaklarını düzenler.

Bir daha dışarıda olduğunuzda, gökyüzünde “V” bulabileceğinizin farkına varabilirsiniz! Kuşların önden sırayla arkaya ve öne döndüğünü görüyor musunuz? Öndeki kuşların yorulması ve arkaya doğru hareket etmesi ne kadar sürer? Sadece izleyerek hayvanlar hakkında çok şey öğrenebilirsiniz!

Dilimize kazandıran: Kübra TETİK

Kaynakça:

 • http://www.scientificamerican.com/article/why-do-migratory-birds-fl/  
 • https://www.loc.gov/rr/scitech/mysteries/geese.html

  Yararlı buldunuz mu?

  Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

  Bu makaleyi yararlı bulduysanız

  Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

  Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir