Kuru ciltler için en iyi krem önerileri

0
(0)

Günümüzde cilt bakımı oldukça popüler bir konuma geldi. Bundan birkaç yıl öncesinde cilt bakımı için güzellik merkezlerine başvurmak gerektiği düşünülürken şu an birçok kişi evde kendi cilt bakımı yapıyor. Güzel ve sağlıklı bir cilt ile hem makyaj gereksinimi azalıyor hem de yapılan makyajlarda mükemmel görünüşe ulaşmak kolaylaşıyor.

Cilt bakımının olmazsa olmazlarından biri de nemlendirici. Ancak şöyle bir gerçek var ki: Her nemlendirici her cilt tipi için uygun değildir. Doğru nemlendiriciyi seçmenin yolu cilt tipinizi bilmekten geçiyor.

Cilt Tipi

Kullandığımız birçok kozmetik ürünü cilt tipimize göre seçmemiz gerekiyor. Cilt tipini belirlemek ise oldukça basittir. Bu basit cilt tipi belirleme testi için şu adımları izlemeniz yeterli:

  • Yüzünüzü sadece su ile yıkayıp temiz bir havlu ile kurulayın.
  • 20-30 dakika bekleyin.

Bu testten sonra cildinizin verdiği reaksiyonlara göre hangi cilt tipine sahip olduğunuzu anlayabilirsiniz. Bahsedilen cilt tipleri ise şunlardır:

  • Kuru
  • Yağlı
  • Karma
  • Normal

Sivilceli ise bir cilt tipi değil, cilt sorunudur. Hassas da aynı şekilde cilt tipi değildir. Bu iki durum söz konusu olduğunda ürün seçerken daha dikkatli olmalısınız.

Kuru Cilt

Yukarıda bahsedilen testi yaptıktan sonra; eğer cildiniz gerginse, kaşınıyor ise veya pul pul görünüyorsa kuru cilt tipine sahipsiniz demektir. Bunun dışında, özellikle yanak ve çene bölgelerinizde kızarıklık varsa cildiniz kuru olmasının yanında hassastır.

Kuru cildin en büyük ihtiyacı nemdir. Bu soğuk havalarda veya mevsim değişikliklerinde daha çok artmaktadır. Pul pul dökülmeye kadar varan sonuçlarla karşılaşılmaktadır. Yeterli nemlenmeyen cilt makyaj yapmayı da zorlaştırmaktadır. Bu nemi sağlamanın en önemli adımlarından biri de nemlendirici kremlerdir.

Nemlendirici Kremler

Kuru cilt tipinde nemlendirici kremler çok büyük role sahiptir hatta vazgeçilmezdir denilebilir. Kuru cilt tipine uygun nemlendirici krem markalarından bazıları şunlardır:

  • La- Roche Posay Hydraphase Intense Riche
  • La- Roche Posay Hydreane Riche
  • A’ Pieu Soonsoo Hyaluthione Cream
  • Celenes Cloodberry Soothing Facial Cream

Bu kremler etkisini göstermesi için genellikle sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez kullanılır. Ancak gün içerisinde cilt çok gergin hissedilirse veya pul pul dökülmeler görülürse de uygulanabilir.

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!