Kurtlar neden ulur?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Ay’da kurtlar uluyor mu?
– Kurtlar neden ulur?
– Kurtlar ulumalarından birbirleri hakkında ne öğrenebilirler?

https://www.youtube.com/watch?v=ndSmT9sLKTQ&feature=emb_logo

Hayal edin: Ailenizle birlikte bir akşam yürüyüşü yapıyorsunuz. Serin bir gece ve yoğun bir ormanın ortasında su şişenizden bir yudum su içiyorsunuz. Güneş ufkun altına daldı ve karanlık gökyüzünde Ay ve yıldızlar yükseliyor.

İşte o zaman duyarsınız. Ulumalar gece havasında yankılanır ve omurganızın karıncalanmasına neden olur. Bir kuş ailesi orman zemininden uçuyor ve aileniz de eve gitmekten bahsediyor. Az önce Ay’da ulumasını duyduğunuz kurtla tanışmayı tercih etmezsiniz tabi ki.

|| Tavsiye Bağlantı: Kurtlar evcilleştirilebilir mi?

Kurtlar neden ulur

Ay’da kurtlar uluyor mu?

Ay’da kurtların neden uluduğunu hiç merak ettiniz mi? Gerçek şu ki, onlar değil. Kurtların dolunayda uluma olasılığının daha yüksek olduğu yaygın bir efsanedir. Bununla birlikte, davranışı ay evrelerine bağlayan hiçbir kanıt yoktur.

Yine de, gündüz olduğundan çok geceleri bir kurt ulumasını duyma olasılığınız çok daha yüksektir. Kurtlar gececidir. Gün boyunca uyurlar; Güneş battığında hareket ederler ve avlanırlar. Bin yıldır insanlar, geceleri kurtların ulumasını duyduklarını fark ettiler. Bu nedenle bu davranışı uzun zamandır Ay’a bağlıyoruz.

|| Tavsiye Bağlantı: Arılar nasıl bal yapar?

Kurtlar neden ulur?

Ay evreleri ile ilgisi yoksa, neden kurtlar uluyor? Birkaç farklı neden var. Çoğu zaman kurtlar, sürülerine onları nerede bulacaklarını söylemek için ulurlar. Köpekler gibi kurtlar da sosyal hayvanlardır. Ayrılırlarsa uluma, birbirlerini bulmalarına yardımcı olabilir.

Uluma, avcılıkta da bir amaca hizmet eder. Bir kurt büyük bir av bulursa, çantasından yardım isteyebilir. Diğer kurtlar çağrıyı tanıyacak ve yemeği paylaşmayı umarak koşarak gelecektir.

Son olarak, kurtlar bazen kendi bölgelerindeki diğer köpeklere bir uyarı olarak ulurlar. Kurtlar sosyal olsalar da, sürülerinin dışındakilere pek dostça davranmazlar. Yalnız seyahat eden bir kurt, bir sürünün ulumalarını duyarsa, onun bölgelerine girdiğini bilir.

Hiç uluyan kurt resimlerini gördünüz mü? Eğer öyleyse, bunu yaparken sık sık burunlarını gökyüzüne doğru tuttuklarını biliyor olabilirsiniz. Bu, birçok insanın Ay’da kurt ulumasını düşünmesinin bir başka nedenidir. Ancak uzmanlar, asıl amacın sesi daha uzağa taşımak olduğunu söylüyor. Seslendirmeleri yedi mil uzaktaki diğer kurtlar tarafından duyulabilir.

Kurtlar neden ulur

|| Tavsiye Bağlantı: Kuzgun nedir?

Kurtlar ulumalarından birbirleri hakkında ne öğrenebilirler?

Kurtlar, ulumaları dinleyerek de birbirleri hakkında çok şey söyleyebilirler. Elbette, sürülerindeki diğerlerinin ulumalarını tanıyabilirler, ancak hiç tanışmadıkları kurtlar hakkında da çok şey öğrenebilirler. Seslendirmeleri boyutları ve sağlıkları hakkında bilgi verir.

Hiç geceleri bir kurt ulumasını duydunuz mu? Belki sirenlere veya diğer hayvanlara tepki olarak uluyan bir evcil köpeğiniz vardır. Vahşi bir hayvandan gelen bu sesi duymak korkutucu olabilir. Tanımadığınız hayvanlardan uzak durmayı unutmayın.

Kaynak:

  • https://nationalzoo.si.edu/animals/news/why-do-wolves-howl-and-other-top-wolf-questions-answered
  • https://www.nationalgeographic.org/media/wolves-fact-and-fiction/
  • https://animals.howstuffworks.com/mammals/wolves-howling-at-moon.htm
  • https://www.mentalfloss.com/article/51517/are-wolves-really-howling-moon
  • https://learnersdictionary.com/

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

One thought on “Kurtlar neden ulur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir