Kulplu Beygir Neden İcat Edildi?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Jimnastikçiler, kulplu beygir rutinini nasıl gerçekleştirir?
– Kulplu beygir neden icat edildi?

Bir at düşündüğünüzde aklınıza hangi görüntüler geliyor? Belki de bir tarlada yarışan güçlü bir safkan düşünüyorsunuz. Başkaları, annesinin yanında yürürken yelesini sallayan bir midilli hayali geçirir aklından.

Jimnastikçiyseniz işte o zaman daha farklı bir at düşünebilirsiniz. Bacakları var ama kesinlikle hiçbir yerde koşmuyor. Aslında, hiç hareket etmiyor bile! Ne hakkında konuşuyoruz? Kulplu beygir, tabii ki!

Yan at olarak da geçer. Jimnastik rutinlerinde kullanılan özel bir ekipmandır. Geleneksel olarak yarışmalar sırasında erkek jimnastikçiler tarafından kullanılırlar.

Kulplu beygir neden icat edildi?

Kulplu beygirler nereden geldi? Yüzlerce yıl önce, askerlerin gerçek atlara binme ve inme alıştırması yapmalarına yardımcı olmanın bir yolu olarak başladılar. Kulplu beygir, orijinal olarak deri kaplı ahşap gövdeli metal bir çerçeveden yapılmıştır.

Hiç merak ettiniz mi... - Jimnastikçiler, kulplu beygir rutinini nasıl gerçekleştirir?- Kulplu beygir neden icat edildi?

|| Tavsiye Bağlantı: Bokeh Nedir?

Bugün, kulplu beygir genellikle deri kaplı köpük kauçuk gövdeli metal bir çerçeveye sahiptir. Boyları 120 cm’den biraz daha kısadır. Çoğunun uzunluğu 1.5 metre ve genişliği 0.30 cm biraz fazladır. Ayrıca iki plastik tutacak içerirler. Bunlara pommel denir ve jimnastikçiler bunları rutinleri sırasında kullanırlar. Pommeller, 12 cm ve genellikle 45 cm aralıklıdır.

Jimnastikçiler, kulplu beygir rutinini nasıl gerçekleştirir?

İlk önce kulplu beygirin saplarından tutuyorlar ve vücutlarını atın üzerine sallıyorlar. Her iki bacağını da ata paralel tutarlar ve sonra etrafında sallanırlar. Bunu ellerini bir koldan diğerine hareket ettirirken yaparlar. Bazen kulplu beygiri de tutarlar.

Bir rutin sırasında, jimnastikçi kulplu beygirin uzunluğunun tamamını kullanmalıdır. Ayrıca bacaklarını sürekli olarak daire şeklinde hareket ettirmeleri gerekir. Jimnastikçiler kulplu beygirine bindikten sonra duramazlar. Farklı daire, makas ve hatta amuda kalkarken sürekli hareket etmelidirler.

Bu rutin boyunca, bir jimnastikçinin tüm ağırlığı vücudunun üst kısmı tarafından desteklenir. Bu, omuzlarında, kollarında, ellerinde ve bileklerinde olağanüstü bir güce sahip olmaları gerektiği anlamına gelir. Kulplu beygir, bacak gücüne odaklanmadığı için, travmatik bacak yaralanmaları yaşamış kişiler tarafından gerçekleştirilebilecek bir jimnastik etkinliğidir.

Hiç merak ettiniz mi... - Jimnastikçiler, kulplu beygir rutinini nasıl gerçekleştirir?- Kulplu beygir neden icat edildi?

Kulplu beygirler, genellikle jimnastik yarışmalarının galibini belirleyen olaydır. Diğer olaylara kıyasla benzersiz beceriler gerektirir. Elbette diğer jimnastik rutinlerinde başarılı olmak, kulplu beygirde mükemmel olacağınızın garantisi değildir. Çünkü başarılı olmak için özel bir güç, denge ve dayanıklılık karışımı gerekir.

Hiç bu aleti kullandınız mı? Denemek ister misiniz? Çok fazla eğitim ve pratik gerektirir. Gelecekte kulplu beygirde başarılı olmak istiyorsanız, bir jimnastik salonunu ziyarette bulunabilirsiniz!

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir