Bluetooth Kulaklık Nasıl Çalışır?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Bluetooth kulaklık nasıl çalışır?
– Bluetooth nedir?
– Gerçek kablosuz kulaklık nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=cxP0Mdoz_Bo&feature=emb_logo

Müzik dinlemeyi seviyor musunuz? Belki podcast’ler veya sesli kitaplar daha çok sizin tarzınızdır. Öyleyse, bugünün konusu hakkında biraz bilgi sahibi olabilirsiniz. Ne hakkında konuşuyoruz? Elbette kulaklıklar!

Yeni cihazlar, insanların eğlenceyi dinleme şeklini çoktan değiştirdi. Mesela fonograf, boombox ve MP3 çalarlar gibi icatlar, kendi zamanlarında bir sıçrama yaptı. Kulaklıklar en yeni eklemelerden biridir!

Bluetooth kulaklık nasıl çalışır?

Kulaklıkların tam olarak nasıl çalıştığını hiç merak ettiniz mi? Bu kadar küçük bir şey nasıl bu kadar çok ses çıkarır? Bu soruyu soran tek kişi siz değilsiniz. En yeni kablosuz kulaklıklarla, daha da fazla insan bu cihazların nasıl çalıştığıyla ilgili araştırmalar yapıyor.

Bir kulaklığın içinde birkaç küçük parça bulacaksınız. Bunların hepsi sesi bizler ulaştırmak için birlikte çalışır. Kablolu kulaklık kullanıyorsanız, ses, hoparlöre bağlanan kablolardan geçer. Hoparlörün kendisi bir tel bobin, mıknatıs ve koniden yapılmıştır. Cihazın kasası bu parçaları bir arada tutar.

|| Tavsiye Bağlantı: Nasıl Müzik Dinlersin?

Bluetooth kulaklık nasıl çalışır?

Gerçek kablosuz kulaklık nedir?

Elbette bugün birçok kişi kablosuz kulaklık kullanıyor. Bunlar, kablolar yerine Bluetooth teknolojisini kullanır. Ses almak için bir Bluetooth modülü içerirler. Ayrıca bir pil ve küçük bir mikrofon taşırlar.

Bluetooth nedir?

Bluetooth kulaklık nasıl çalışır?

Bluetooth’u bilmiyorsanız sihir gibi görünebilir. Ancak, telsizlerin çalışma biçiminden çok da farklı değil. Bluetooth, cihazları birbirine bağlar ve anten kullanarak iletişim kurar. Bunlar, kısa menzilli radyo sinyalleri aracılığıyla bilgi gönderir ve alır. Bu nedenle, sinyalleri almak için kablosuz kulaklıkların bir cihaza yakın olması gerekir. Ayrıca seslerin daha yüksek çıkmasını sağlayan şeyin ne olduğunu merak ediyorsanız aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

|| Tavsiye Bağlantı: Seslerin Daha Yüksek Çıkmasını Sağlayan Şey Nedir?

Her yıl daha gelişmiş cihazlar raflara çıkıyor. Ek olarak günümüzün bazı kulaklıkları zaten sağlık izleme özelliklerine sahiptir. Bir kullanıcının adım sayısını ve kalp atış hızını dahi ölçüyor. Daha gelecek neyi gösterir? Bunu bilemeyiz fakat hemen hemen her şey mümkündür.

Peki ya siz kulaklık kullanıyor musunuz? Bu teknolojiyi daha da iyi hale getirmek için ne gibi yaratıcı yollar düşünebilirsiniz? Belki bir sonraki büyük atılım sizden gelir!

Kaynak:

  • https://www.rowkin.com/blogs/rowkin/everything-you-need-to-know-about-true-wireless-headphones-in-2020
  • https://www.explainthatstuff.com/headphones.html
  • https://electronics360.globalspec.com/article/15781/explained-true-wireless-earbuds
  • https://makersportal.com/blog/2017/11/1/disassembling-a-pair-of-bluetooth-headphones
  • https://www.engadget.com/2016-06-02-samsung-gear-iconx-hands-on.html

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir