Kulak enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
-Kulak enfeksiyonları kulağın hangi bölümünde gerçekleşir?
-Kulak enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?
-Bu
enfeksiyonları önlemek için ne yapabilirsiniz?

https://vimeo.com/38671024

Hiç kendinizi sıcak ve yorgun hissettiğiniz o günlerden birini yaşadınız mı? Belki eve gidip sadece ateşiniz olup olmadığını öğrenmek için ateşini ölçersiniz. Sonra kulağınızda ağrı hissetmeye başlarsınız. Burada neler oluyor? Muhtemelen kulak enfeksiyonudur!

Çoğu çocuk, hayatlarında en az bir kez kulak enfeksiyonu geçirmiştir. Çoğu çocuk sık sık kulak enfeksiyonu geçirir. Arada bir hepimizin uğraşması gereken yaygın bir rahatsızlıktır.

Kulaklarınız üç farklı bölgeden oluşur: iç kulak, orta ve dış kulak. Genellikle kulak enfeksiyonları dediğimiz şey orta kulak enfeksiyonlarıdır. Orta kulak, kulak zarının hemen arkasındaki küçük bir hava alanıdır.

Kulak enfeksiyonları kulağın hangi bölümünde gerçekleşir?Kulak enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?Kulak enfeksiyonlarını nasıl önleriz?

Kulak enfeksiyonlarına ne sebep olur?

Östaki borusu adı verilen geçiş yolları orta kulağınızı boğazınıza bağlar. Alerjiler veya soğuk algınlığı bu geçişlerin tıkanmasına neden olur. Bu olduğunda, sıvı orta kulakta birikerek bakteri ve virüs gibi mikropların büyümesine ve daha fazla sıvı üretmesine izin verebilir.

Bu nedenle çocuklarda kulak enfeksiyonları daha yaygındır. Çocukların östaki tüpleri yetişkinlere göre daha küçüktür ve daha kolay tıkanır.

Bir enfeksiyondan sıvı birikmesi, orta kulağınızı basınç altındaymış gibi hissettirir, çok fazla havalı bir balon gibi. Bu yüzden kulak enfeksiyonu çok acıtır!

Neyse ki, başkasından kulak enfeksiyonu kapmazsınız. Ancak, bir başkasının soğuk algınlığına yakalanabilirsiniz. Bu da kulak enfeksiyonuna yol açabilir. Kulaklarınız ağrıyorsa ve ateşiniz varsa, bunu bir yetişkine anlattığınızdan emin olun, böylece hemen bir doktora görünebilirsiniz.

Kulak enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?

Kulak enfeksiyonları kulağın hangi bölümünde gerçekleşir?Kulak enfeksiyonları nasıl tedavi edilir?Kulak enfeksiyonlarını nasıl önleriz?

Bir doktor, otoskop adı verilen özel bir aletle kulaklarınıza bakacaktır. Otoskop, doktorun kulak zarınızı incelemesine izin veren küçük bir el feneri gibidir. Kulak enfeksiyonunuz varsa, orta kulaktan gelen sıvı nedeniyle kulak zarı kırmızı olacak ve şişmiş görünecektir. ( “Vücudunuzda ne kadar kan var” ile ilgili

Doktor kulak enfeksiyonun olduğu sonucuna varırsa, muhtemelen ağrıya yardımcı olması için reçetesiz satılan ağrı kesiciler almanı tavsiye edecektir. Enfeksiyon bakterilerden kaynaklanıyorsa, muhtemelen bakteriyle savaşmak için bir antibiyotik de yazacaktır.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!