Kromatografi nedir?

0
(0)

Hiç kendinizi bir bilim adamı olarak hayal ettiniz mi? Belki yeni bir unsur keşfedecek, hatta bir Nobel Ödülü kazanacaksınız. Marie Curie gibi dünyanın bir sonraki büyük kimyacısı olabilirsiniz! Öyleyse, bugün Merak Alemi işe yarayabilir çünkü kromatografi adı verilen bir süreci öğreniyoruz.

Kromatografi nedir?

Bir karışımı ayrı bileşenlerine bölmenin bir yoludur. Birkaç farklı türü vardır – birkaçını saymak gerekirse gaz, sıvı, ince tabaka ve kağıt.

“Kromatografi” kelimesi Yunanca “kroma” ve “grafi” kelimelerinden gelir. Birlikte, “renkli yazı” anlamına gelir. İnsanların boya ve boyadaki pigmentleri ayırmak için kullandığı 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanır.

Bir keçeli kalemle yazdıktan sonra bir kağıdın üzerine hiç su döktünüz mü? Eğer öyleyse, kromatografiyi çalışırken görmüş olabilirsiniz! Kağıt suyu emdikçe mürekkep daha da bulaştı. Kağıt kuruduğunda, bir zamanlar sadece bir renk mürekkebin olduğu ama şimdi birçok renkte şerit görmüş olabilirsiniz.

Mürekkebe ne oldu? Önce bir kısmı suda çözüldü. Suya mobil faz denir, yani mürekkebin kağıt üzerinde hareket etmesine yardımcı olur. Kağıdın kendisine sabit aşama denir yani suyun aksine, hareket etmedi.

Su ile taşınan mürekkep yayıldıkça kimyasalları ayrıldı. Bunlar, adsorpsiyon adı verilen bir işlemle katı kağıt tarafından yakalandı. Bu kimyasallardan bazıları diğerlerinden daha hızlı yakalanır, bu da bazılarının sayfa boyunca çok daha fazla hareket ettiği anlamına gelir. Renkli bantlar bu şekilde sayfada sona erdi.

Açıkladığımız şey bir kağıt kromatografi örneğidir. Bu, mobil fazın bir sıvı (yani su) olduğu anlamına gelir. Sabit faz katı (kağıt) idi. Ayrılığın kendisi kutupluluktan kaynaklanıyordu. Bu, moleküllerinin suya veya kağıda nasıl çekildiğine bağlı olarak ayrılan mürekkepteki kimyasallar anlamına gelir.

Bir laboratuvarda, kimyagerlerin ince tabaka kromatografisi (TLC) adı verilen bir yöntemi kullanma olasılığı daha yüksektir. Bu teknik, kağıt yöntemine çok benzer. Aradaki fark, TLC’nin kağıt yerine sabit faz olarak bir cam slayt kullanmasıdır.

Bilim adamları kromatografiyi nasıl kullanır?

Bir karışımdaki tek tek maddeleri incelemelerine yardımcı olabilir. Ayrıca fazladan kimyasallar çıkararak bir malzemeyi saflaştırmalarına da yardımcı olabilir. Adli tıp, kirlilik izleme, ilaçlar ve diğer alanlarda yaygındır.

Kromatografi için başka kullanımlar düşünebiliyor musunuz? Bunu bir gün kendi laboratuarınızda denemek ister misiniz? Belki süreci yürütmenin yeni bir yolunu bile bulacaksınız!

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!