Kriptoloji Nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Gizli Kodun Kilidini Nasıl Açarsınız?
– Kriptoloji nedir?
– İnsanlar neden gizli mesajlar gönderiyor?

https://www.youtube.com/watch?v=2458QZmNxRY&feature=emb_logo

II. Dünya Savaşı’nda askeri liderler, tüm dünyadaki birliklere askeri mesajlar iletmek için kablosuz radyo iletişimini kullandılar. Ne yazık ki, radyo mesajları ele geçiriliyordu. Eğer düşman kuvvetleri bir mesajı ele geçirirse, saldırıya hazırlanmak için zamanları da oluyordu.

Düşmanın bilgileri ele geçirmesini önlemek için gizli kodlar kullanılarak planlar ve emirler iletildi. Bu doğrultuda II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar gizli mesajlarını kodlamak için “Enigma” adlı özel bir makine icat ettiler.

Müttefikler, Polonyalı ve İngiliz matematikçilerin çalışmaları sayesinde Alman kodunu kırdılar. 1930’larda bir Alman hain, Polonyalı kriptologların Enigma makinesini kopyalamak ve harfleri karıştırma kalıplarını çözmek için kullandıkları Müttefiklere bilgi verdi. Bununla birlikte müttefikler şifresi çözülmüş Enigma mesajlarından gelen bilgilere özel bir kod adı verdi: “ULTRA”.

Kriptologlar ayrıca gizli Japonca kodlarının kilidini de açtı. 1940’ta ABD Ordusu ve Donanması, Tokyo ile Londra, Washington, Berlin ve Roma’daki elçilikler arasındaki diplomatik Japonca mesajları okudu.

Ne yazık ki, bu diplomatik mesajlar özel askeri bilgi sağlamadı, bu yüzden ABD’nin 7 Aralık 1941’de planlanan Pearl Harbor saldırısı hakkında önceden bilgisi olmadı.

Kriptoloji nedir?

Gizli Kodun Kilidini Nasıl Açarsınız?

Kriptoloji, sayı teorisi gibi matematik, kriptografi ve kriptanalizin temelini oluşturan formül ve algoritmaların uygulanmasıdır. Kriptanaliz kavramları oldukça özel ve karmaşık olduğu için, burada sadece kriptografinin arkasındaki bazı temel matematiksel kavramlara odaklanıyoruz.

Kriptoloji II. Dünya Savaşı’nda kilit bir rol oynamasına rağmen, aslında yüzyıllar önce de kullanılmıştı. Eski zamanlarda önemli belgelerin ve askeri emirlerin haberci tarafından yaya olarak taşındığı zaman, krallar ve yöneticiler birliklere ve müttefiklere gönderdikleri mektupları şifrelerdi. Bu, mesajlar ele geçirilirse veya çalınırsa bilgilerin gizli kalmasını sağlamıştır.

Kaynakça:
https://www.wonderopolis.org/wonder/how-do-you-unlock-a-secret-code


 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir