Kot pantolonu kim bulmuştur?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Kot pantolonu kim bulmuştur
?
– Kot pantolonun yırtılmaması için ne yapıldı?
– Mavi Jeanler ne zaman popüler oldu?

https://www.youtube.com/watch?v=TTv_DBv3jXU&feature=emb_logo

Mavi Jeanler ne zaman popüler oldu?

Kot pantolonlar, Fransız kasabası Nîmes’de geliştirilen “kot(denim)” adlı bir malzemeden yapılmış pantolonlardır. Aslında, kot (denim) adını kasabadan alır (“de Nîmes”).

Rönesans sırasında İtalya’da denim pantolonlar üretildi ve Cenova limanından satıldı. Ceneviz Donanması, denizcileri için dayanıklı pantolonlara ihtiyaç duyuyordu. Böylelikle denim iyi iş gördü. “Mavi jeans” ifadesi, “Cenova mavisi” anlamına gelen Fransızca “bleu de Gênes” ifadesine kadar gidiyor.

Kot pantolonu kim bulmuştur?

1800’lerde Avrupa’da popüler olan mavi kot pantolon, modern Amerikan mavi kotlarına benzemiyordu. Şimdi kot olarak bildiğimiz şeyin gelişimi iki girişimci göçmenin çalışmasıydı.

Kot pantolonu kim bulmuştur?

1850’lerde, Levi Strauss adlı bir Alman kuru mal tüccarı yerel işçilere mavi kot pantolon giydirdi. Müşterilerinden biri, Jacob Davis adında bir Letonya terzisi, Levi Strauss&Co. toptan satış işinden düzenli olarak kumaş satın aldı.

Kot pantolonun yırtılmaması için ne yapıldı?

Davis’in müşterilerinden biri pantolonunun yırtılmasından defalarca şikayet etti. Bu yüzden, Davis pantolonun ceplerini ve dikişlerini güçlendirmek için bakır perçinler kullanma fikrini geliştirdi. Fikrini patentlemek istedi, ancak patenti takip etmek için gerekli 68 dolar yoktu.

Sonunda Davis, Strauss’a yaklaştı. Birlikte iş yapmalarını önerdi. Strauss’un mali desteğiyle, erkekler 20 Mayıs 1873’te “Cep-Açıklıkların Tutturulmasında İyileşme”  aslı ABD Patent 139,121, aldı. Bazıları o günü mavi kotların resmi “doğum günü” olarak görüyorlar.

Erkeklerin aslen “bel tulumları” olarak adlandırdığı perçinli pantolonlar, işçilerle bir anda popüler oldu.Strauss, Levi Strauss & Co. San Francisco fabrikasında perçinli pantolonların üretimini denetlemek için Davis’i işe aldı.

Patent güvenceleriyle Levi Strauss & Co., yaklaşık 20 yıldır perçinli kıyafetler üreten tek şirketti. Ancak patentleri sona erdiğinde, düzinelerce başka üretici kıyafetlerini kopyalamaya başladı. O zamana kadar, halk rutin olarak mavi kot pantolonlara, şirketin sonunda markalaştığı bir isim olan “Levi’s” adını verdi.

Başlangıçta iş pantolonu olarak tasarlanmasına rağmen, mavi kot pantolon, James Dean onları Rebel Without a Cause filminde giydikten sonra 1950’lerde popüler kültürün önemli bir parçası haline geldi. Popülerlikleri artmaya devam etti ve bugün Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünyanın birçok ülkesinde rutin olarak gündelik kıyafet olarak giyiliyorlar.

Kot pantolonu kim bulmuştur?

Denim ve küçük metal parçalarını dünyanın en popüler giyim ürününe dönüştüren vizyoner göçmenler, muhtemelen ne kadar ünlü olacaklarını hayal etmiyorlardı. Gerçekten de, Amerikan kültürü, özellikle Amerikan Batısı ile ilgili başka bir giyim ürünü tanımlanmamıştır.

İlginç mavi jean gerçekleri:

– İspanya’da mavi kot pantolon vaqueros (“kovboy”) veya tejanos (“Texans”) olarak bilinir.
–  Kotlar genellikle çivit boyası kullanılarak mavi renge boyanır. Pembe, sarı, siyah ve beyaz gibi diğer kot renkleri, kotlara benzemek için diğer kumaşların boyanmasıyla oluşturulabilir.
– 1885’te kot pantolonun fiyatı yaklaşık 1,50 dolardı (bugün yaklaşık 37 dolar).

Kaynakça:
http://www.wonderopolis.org/wonder/who-invented-blue-jeans


Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir