Körling nedir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Körling nedir?
– Körling taşı ne kadar ağır?
– Oyuncular körling sırasında buzları süpürmek için neden süpürgeler kullanıyor?

https://vimeo.com/33030802

Körling nedir?

Son yıllarda Kış Olimpiyatlarını izlediyseniz, ” körling (curling)” adı verilen ilginç bir spor fark etmiş olabilirsiniz. İyi bir ölçüt için atılan satranç stratejisi ile buz üzerinde shuffleboard ve bowlingin eşsiz bir karışımı olan körling, bir buzun üzerinden 126 metre uzaklıktaki büyük bir taşı buzun içine doğru kaydıran iki adet dört kişilik takımı içerir.

Bazıları körlingin nispeten yeni bir spor olduğuna inanıyor. Pekte öyle değil! Körling, çiftçilerin yerel akarsularda buldukları büyük, yumuşak taşları donmuş bataklıklar üzerinde oynamak için kullanmaları 16. yüzyıl İskoçya’ya dayanıyor.

Körling nedir?
- Körling taşı ne kadar ağır? 
-  Oyuncular körling sırasında buzları süpürmek için neden süpürgeler kullanıyor?

İskoç göçmenler sonunda oyunu Kuzey Amerika’ya, önce 1750’lerde Kanada’ya, daha sonra 1830’larda Amerika’ya getirdi.

Birçok insan, körlingin 1924’teki orijinal Kış Olimpiyatlarına dahil olduğunu bilmiyor. Bundan sonra, körling yıllarca ortadan kayboldu, ancak son zamanlarda Kış Oyunlarına Japonya’daki Nagano’daki 1998 Kış Olimpiyatları’nda resmi madalya sporu olarak geri döndü.

Körling taşı ne kadar ağır?

Peki körling nasıl oynanır? Her oyun 10 “sona ermeden” ​​veya periyottan (beyzbolda vuruş gibi) oluşur ve takımlar 42 kiloluk cilalı granit taşları bir buz tabakası boyunca 3.66 m çapında dört eş merkezli dairenin boğa gözüne doğru sırayla alırlar. Boğa gözüne “ev” denir ve merkezi “tee” dir.

Her oyuncu her iki uçta iki kez topu ittirirler. Takımlar 16 atıştan sonra taşları tee’ye en yakın olduğunda puan kazanır. Bazı oyuncular tee’yi hedeflerken, diğerleri diğer oyuncuların taşlarını yerinden oynatmayı hedefleyebilir. Oyuncular taşlarını tee’ye en yakın tutmak için en iyi stratejiyi belirlemelidir.

Oyuncular taşlarını kaydırdıklarında, bileğin bükülmesini içeren özel bir teknik kullanırlar. Taş buzun üzerinden kayarak, bir bowling topunun bir bowling salonundaki şeridi aşağı çekmesi gibi ilerler.

Oyuncular körling sırasında buzları süpürmek için neden süpürgeler kullanıyor?

Bir oyuncu bir taş çıkardığında, süpürgeler devreye girer. Kıvrıklara aşina olmayan çoğu insan, oyuncuların neden buzun taşını takip ettiğini merak ediyor ve yolundaki yüzeyi öfkeyle süpürüyor.

Körling nedir?
Körling nedir?

“Atla” adı verilen takımın kaptanı, taşın hedefine doğru ilerlemesine dikkat eder ve diğer oyunculara kapsamlı talimatlar verir.

Taş amaçlanan hedefe doğru kıvrılırken, diğer üç ekip üyesi, taş yolundaki buz yüzeyini süpürmek için özel süpürgeler kullanır, bu da taşın hem hızı hem de yönü değiştirmesine neden olabilir.

Süpürme hareketi, buzu eriten ve taş kıvrılmasını azaltan ve daha uzağa seyahat eden ince bir su tabakası oluşturan sürtünme yaratır. Süpürme, bir taşın 4.57 metre daha uzağa gitmesine yardımcı olabilir.

Kaynakça:

 • http://www.curldc.org/about-curling/
 • http://www.infoplease.com/spot/winter-olympics-curling.html
 • http://www.curlingrocks.net/news.php?news=46

 • Depresyondan Nasıl Kurtulunur?
  0 (0) Depresyon, tıpkı soğuk algınlığı veya grip kadar gerçek klinik bir durumdur. Birinin depresyonu olup olmadığını veya kötü bir hüzün vakası olup olmadığını anlamanın anahtarı, duyguların veya semptomların ciddiyetini ve sıklığını bilmektir. Depresyon tedavisi kişiden kişiye büyük ölçüde değişir, ancak diğerlerinden daha sık işe yarayan bazı yaklaşımlar vardır. Doğru tedavilerle depresyon belirtilerini en aza indirebilir ve depresyonun
 • Evde kedi besleyenler nelere dikkat etmeli
  0 (0) Evde kedi besleyenler nelere dikkat etmeli Bir kedi yetiştirmek, sadece yemek ve temiz bir çöp kutusu gibi en temel ihtiyaçlarını değil, aynı zamanda sağlığı, rahatlığı ve zihni için de sağlamanızı gerektirir. Bir kedi yetiştirmekle ilgileniyorsanız, verdiğiniz taahhüdü anlamak için zaman ayırın ve onu nasıl doğru şekilde yetiştireceğinizi öğrenin. Bunu yaparsanız, iyi ayarlanmış, mutlu
 • Bir Köpeğin Horlamasını Nasıl Engellersiniz?
  0 (0) Köpeğinizden ara sıra horlama, büyük olasılıkla soğuk algınlığı veya alerji krizinin sonucudur. Horlama birkaç günden fazla sürerse, daha ciddi bir sağlık sorunu olabilir. Horlamayı azaltmak veya ortadan kaldırmak için kullanabileceğiniz birçok tedavi vardır, ancak altta yatan sorunu da ele aldığınızdan emin olun. Köpeğin pozisyonunu ayarlayın. Uyuyan köpeğinizi başı ve pençeleri düz olacak şekilde karnı üzerinde
 • Diş Macunu Nasıl Yapılır ?
  0 (0) Diş macunu günlük hayatımızın neredeyse olmazsa olmazıdır. Herkes beyaz, temiz ve sağlıklı dişlere sahip olmak ister. Bunun yolu da diş fırçalamakve en önemli gereci diş macunundan geçer. İçerisinde Bulunan Maddeler Kullandığımız diş macunlarının içerisinde fazla miktarda kalsiyum ve flor bulunur. Kıvamı ve hissi kayganımsı bir macun gibidir. Diş macunları koku ve tat olarak

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir