Kleptomani nedir? nasıl tedavi edilir?

0
(0)

Çoğu insan çalmanın uygun olmadığını bilir. Bir şeyi ne kadar çok isteseniz de, bedelini ödemeden almak haksızlıktır. Ve elbette çalmanın yasal sonuçları da var. Tüm bu nedenlerden dolayı, çoğu insan gerçekten istedikleri bir nesne olsa bile çalmaktan kaçınır. Ancak bazen insanlar çalma dürtülerini kontrol edemezler. Bir kişi kendisini çalmaktan alıkoyamazsa, kleptomaniye sahip olabilir. Peki kleptomani nedir?

Kleptomani nedir?

Bu, insanların hırsızlık dürtüsünden kaçamadığı psikolojik bir rahatsızlıktır. Genellikle, bu rahatsızlığa sahip kişiler kendilerine ait olmayan bir şey aldıktan sonra kendilerini suçlu hissederler. Hırsızlık yapmak istemiyorlar, sadece bunu yapmayı bırakamıyorlar.

Birçok insan, kleptomani hastalarının pahalı nesneleri çaldığını hayal eder. Sonuçta, parlak elmaslar veya yepyeni TV’ler en çekici öğeler gibi görünebilir. Ancak gerçek bunun tam tersidir. Çoğu zaman, kleptomani hastaları çok az değerli küçük şeyler alırlar. Çoğu durumda, çalınan eşyayı satın almaya hak kazanmış bile olabilirler.

Kleptomani nedir
Kleptomani

Kleptomaninin Temel Belirtileri

  • Çalma dürtüsüne direnmek için tekrarlanan bir başarısızlık
  • Değeri olmayan veya ihtiyaç duyulmayan eşyaları çalmak
  • Hırsızlık sırasında rahatlama veya zevk alma duyguları

Kleptomaniye ne sebep olur?

Öyleyse neden hırsızlık yapıyorsun? Birçoğu bu durumu anlamakta zorlanıyor. Ancak kleptomani hastaları için bunun hırsızlığı istemekle ilgili olmadığını unutmamak önemlidir. Bu, bir şeyleri alma dürtüsünü durduramamakla ilgilidir.

Kleptomani ne kadar yaygındır?

Bu çok nadirdir. İnsanların yalnızca yüzde 0,3 ila 0,6’sı bu duruma sahiptir. Kadınlar arasında erkeklerden daha yaygındır. Kleptomaninin açık bir nedeni yok. Ancak uzmanlar, bunun genellikle madde bağımlılığı gibi diğer dürtü kontrol bozukluklarıyla çakıştığını belirtiyor.

Kleptomani nasıl tedavi edilir?

Yine de tedavi, kleptomani hastalarının dürtülerini kontrol etmelerine yardımcı olabilir. Bu genellikle terapi ve tıbbı içerir. Bununla birlikte, kleptomani hastalarının çoğu tedavi görmekte zorlanmaktadır. Genellikle eylemleri hakkında konuşamayacak kadar suçlu hissederler. Diğerleri, sorunlarını itiraf ederlerse hırsızlıktan tutuklanacaklarından korkuyorlar.

Elbette çalan herkeste kleptomani yoktur. Bazı insanlar hırsızlığı önceden planlar ve çok değerli olan şeyleri çalar. Ancak bir kişi çalma dürtüsüne karşı koyamazsa, sorunun kaynağı kleptomani olabilir.

Hiç size ait olmayan bir şeyi alma eğiliminde oldunuz mu? Çoğu insanın hayatının bir noktasında vardır. Kleptomaninin ahlaki bir başarısızlık olmadığını hatırlamak önemlidir – tedavi edilebilecek psikiyatrik bir durumdur. Bu bozukluğun belirtilerini gösteren birini tanıyorsanız, onu güvendiği bir yetişkinle konuşmaya teşvik edin.

Kleptomaniye neden olabilecek risk faktörleri

Kleptomaniye farklı faktörler katkıda bulunabilir. Genetik ve biyoloji, aşağıdakileri içeren temel nedenlerin bir bölümünü açıklayabilir:

  • bipolar bozukluk , anksiyete bozuklukları , madde kullanım bozuklukları veya kişilik bozuklukları gibi diğer akıl hastalıklarına sahip olmak (Bu bağlantı obsesif-kompulsif bozuklukla en güçlü gibi görünüyor .)
  • düşük serotonin seviyeleri ile ilgili sorunlar, dürtüsel davranışlarda artışa neden olur
  • Bağımlılık yaratan bozukluklarla ilişkiler, çünkü hırsızlık bağımlılık yapan dopamin hücumunu serbest bırakabilir
  • beynin opioid sisteminde dürtüleri kontrol eden bir dengesizlik
  • ailede kleptomani veya bağımlılık öyküsü
  • kadın olmak, kleptomani teşhisi konan kişilerin üçte ikisi kadın
  • kafa travması, beyin sarsıntısı gibi

Psikolojik travma, özellikle genç yaştaki travma da kleptomani gelişimine katkıda bulunabilir. Aile disfonksiyonu çocukların hırsızlık yapmasına da neden olabilir, bu da diğer ruh hali veya bağımlılık bozuklukları ile birleştiğinde kleptomani eğilimlerine zemin hazırlayabilir.

Neyse ki, sizde veya tanıdığınız birisinde kleptomani varsa atabileceğiniz adımlar var. Uygun tedavi ile dürtülerinizle başa çıkmanın ve olumsuz davranışları daha faydalı olanlarla değiştirmenin yollarını bulabilirsiniz. Kleptomaniniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız, ihtiyaçlarınıza en uygun tedavi planını belirlemek için doktorunuza veya bir akıl sağlığı uzmanına danışın

 

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!