Kızamıkçık Nedir? Belirtileri Nelerdir?

0
(0)

Kızamıkçık, çocukluk döneminde görülen bir hastalıktır. Damlacık yolu ile bulaşır ve bulaşma olasılığı oldukça yüksektir. Kızamıkçık olan kişinin hapşırma ve öksürme sırasında saçmış olduğu damlacıklar virüslüdür ve sağlıklı bir kişinin solunum yoluna rastlarsa hastalık meydana gelir.

Hasta olan kişi bazen belli etmese de normal insana bulaştırabilir. Kızamıkçık gebelikte çok risk taşır, bebeklerde kalıcı hasara ve annenin düşük yapmasına neden olur. Bu yüzden sağlık için aşı yaptırılır ve kızamıkçık belirtisi varsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Kızamıkçık, kendini kırmızı döküntüler halinde gösterir. Çocukluk çağında çok görülür, yetişkinlerde ise şişlik ve yürüme zorluğu gibi durum görülür. Bu hastalık günümüzde hâlâ yaygındır. Aşılanma süreci 12 ay ve 4 yaşına kadardır.

Kızamıkçık Belirtileri

Kızamıkçığın en belirgin özelliği pembe ya da kırmızı döküntüdür. Bu hastalık genellikle yüze, sonra da vücudun diğer bölgelerine yayılır. Yaklaşık 3 gün sürer. Diğer belirtileri; ateş, öksürük, burun akıntısı ve gözlerde kızarıklıktır.

Kızamıkçık Nedenleri

Kızamıkçığa yol açan virüsün adı Rubella’dır. Aşılanma olmayan kişilerde görülür. Hamilelikte çok risklidir, anne kızamıkçık ise bebeğe de geçebilir. Bu hastalıktan kurtulmanın yolu aşı olmaktır. Yakın temas, solunum yolları, hapşırma ve öksürme sırasında kişiden kişiye bulaşır.

kızamıkcık belirtileri

Kızamıkçıkta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk ya da yetişkin olsun kişisel bakım yapılması gerekir. Kişi, kızamıkçık olduğunu mutlaka yakınlarına haber etmelidir. Sosyal mesafeye dikkat etmeli, bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere fazla yaklaşmamalıdır.

Kızamıkçık Tanısı Nasıl Konur

Kızamıkçıktan şüphelenen kişiler sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Doktor, hastadan kan testi ister ya da burundan veya boğazdan alınan örnek laboratuvara gönderilip hastalık tespit edilir.

Kızamıkçık Tedavisi

Kızamıkçık hafif bir hastalıktır. Özellikle çocuklarda hafif geçirilir ve tedavi gerektirmez. Genellikle istirahatle geçebilir. İstirahat iyileşmeyi hızlandırır ve kişi kendini izole ederek başkasına bulaştırma riskini ortadan kaldırır. Bazı durumlarda yüksek ateş görülür ve doktor ateş düşürücü ilaç verir. Hamile kişilerde görülürse sağlık kuruluşuna başvurmalıdır ve doktor ona göre tedavi uygular. Aşı olan kişinin bu hastalığı görmesi çok azdır, bu yüzden aşı olunmalı ve ebeveyn ise çocuğun aşı takvimine göre aşılarını zamanında yaptırmasına özen gösterilmelidir.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!