Kitap Reklamı Nasıl Yapılır?

5
(15)

Hiç merak ettiniz mi…
– Kitap reklamı nasıl yapılır?
– Kitaplar nasıl yapılır?
– İlk kitaplar neyden yapılmıştır?
– İlk mekanik matbaayı kim icat etti?

https://vimeo.com/39920031

Kitaplar binlerce yıldır var. Eski uygarlıklar yazı sistemlerini geliştirmeye ilk başladığında, taştan ağaç kabuğuna kadar hemen hemen her şeyin üstüne yazıyorlardı.

İlk kitaplar neyden yapılmıştır?

Eski Mısırlılar, papirüs bitkisinin dokuma saplarını düzleştirerek yaptıkları “papirüs” adı verilen kağıt benzeri materyalleri ilk kullananlardı. Eski Mısırlıların papirüs tabakalarını bir araya getirmeye başlamasından çok önce, bildiğiniz kitaplara doğru ilk adımlar olan parşömenler oluştu.

kitap reklamı nasıl yapılır

Ciltçiliğin doğum yeri, MÖ 2. yüzyılda Hindistan olarak kabul edilir; burada Hintçe yazarlar, sicim kullanarak iki ahşap tahta arasında dini metinlerle kazınmış palmiye yapraklarını bağlarlar. Teknik, Orta Doğu ve Doğu Asya’da popüler oldu ve MS 2. yüzyılda Romalılara yayıldı.

İlk mekanik matbaayı kim icat etti?

15. yüzyılın ortalarında, Alman Johannes Gutenberg ilk mekanik baskı makinesini icat etti. Buluşu devrim niteliğindeydi çünkü ilk kez kitapların seri olarak üretilmesini sağladı.

Matbaadan önce, elle kopyalama ile günde birkaç sayfa üretilebildi. Daha sonra, baskı makineleri günde 3.600 sayfa üretebildi.

Günümüzde modern yayıncılar, birçok boyutta ve şekilde çok hızlı kitap üretmek için teknolojideki inanılmaz ilerlemelerden faydalanmaktadır. Birçok işlem ve makine türü olmasına rağmen, çoğu işlem benzer adımları içerir.

Kitaplar nasıl yapılır?

Yazıcılar bir kitabın metnini, bazen gazete sayfası kadar büyük olan büyük sayfalara yazdırır. Çok miktarda kağıtla çalışmak, yazıcıların maliyetleri düşürmesine ve kitapları daha verimli bir şekilde üretmesine olanak tanır.

kitap reklamı nasıl yapılır
Kitaplar nasıl yapılır?

Büyük sayfalar daha sonra bitmiş bir kitabın yaklaşık iki katı büyüklüğünde daha küçük sayfalara kesilir. Daha küçük sayfalar daha sonra küçük gruplara ayrılır, ikiye katlanır ve birlikte dikilir.

Son olarak, katlanmış ve dikilmiş sayfalar bitmiş boyutlarına kesilir ve son kitabın kapağının sırtına yapıştırılır. Kitabın kalitesine bağlı olarak, dayanıklılığı artırmak için kitabın önünde ve arkasında boş sayfalar veya kapağın kenarlarında özel bant gibi ek son rötuşlar eklenebilir.

Basılı kitaplar hiçbir zaman tamamen ortadan kalkmasa da, bugünün okuyucuları kesinlikle yakında e-kitaplara aşina olacaktır. “E-kitap”, Internet, CD-ROM, tablet, e-kitap okuyucu veya hatta cep telefonu aracılığıyla elektronik olarak görüntülenen bir kitabın metni olan elektronik bir kitap anlamına gelir.

Tabletler ve cep telefonları gibi elektronik cihazlar daha yaygın hale geldikçe, e-kitapların gittikçe daha popüler hale gelmesi bekleniyor. E-kitapların avantajlarından biri, ağaçlara olan talebi azaltarak çevreye yardımcı olan kağıt tasarrufu sağlamalarıdır.

Kitap reklamı nasıl yapılır?

Yeni bir kitabınız çıktığında reklamını en iyi şekilde yapmak istersiniz. Yazar ve yazar adayları genelde ilk başvurdukları adres bu işi üstlenen ajanslardır. Yayınevleri kitap basımının yanı sıra kitabın dağıtımı, satışı ve reklamı ile de ilgilenirler ama bütün bu iş yükü arttıkça edilen masraf da doğru orantıda artmaktadır. Popüler yazarların bu bütçe konusunda sıkıntısı olmayabilir belki ama piyasaya yeni girmiş yazarlar için bu ciddi bir masraftır. Peki yayınevi ve ajanslar dışında kendi imkânlarımızla kitabımızın tanıtımını nasıl yapabiliriz?

Kitabımın reklamını nasıl yapabilirim ?

 • Elbette kitabın en iyi reklamcısı okuyucusudur. Eğer okuyucunun ilgisini çeken değerli bir eser yazmışsanız ve akıcı bir üsluba sahipseniz kulaktan kulağa dediğimiz yöntemle okuyucu, muhakkak kitabı birbirine tavsiye edecektir. Bu yüzden sizin yapmanız gereken tek şey iyi bir eser ortaya koymaktır.
 • Kitap gelirinizin belirli bir kısmını örneğin yüzde 3’ünü yada yüzde 5’ini reklama ayırın. Ayrıca kitaplarınızın birkaçını belli başlı insanlara gönderin. Örneğin köşe yazarları, gazetecileri, belirli çevresi olan insanlar, valiler, belediye başkanları gibi. Bu tanınmış insanların iyi bir çevresi olduğu için kitabınızdan iyi bir şekilde söz etmesi bile sizin için etkili bir reklam olacaktır.
 • Teknolojiyi, interneti yani sosyal medyayı bu konuda etkili bir şekilde kullanabilirsiniz. Kendi başınıza yapacağınız çalışmalarda en etkili ve maliyetsiz yöntem bu olacaktır. Küçük meblağlarda google adwordse reklam verin.
 • Sosyal medyayı daha aktif kullanın. Bugün reklamın internetteki en etkin yöntemlerinden biridir sosyal medya. Ara sıra kitabınızın içinden alıntı cümleleri sosyal medyada yayınlayın. Bu yöntem kitabınızın tanıtılmasında önemli rol oynayacaktır.
 • Yazdığınız kitapla alakalı konferans ve seminerler verin.
 • İmza günleri düzenleyip güzel bir tanıtım yapabilirsiniz. Kitap reklamı adına harika bir faaliyettir.
 • Sık sık sosyal faaliyetlere ve ortamlara katılarak yeni insanlarla tanışın ve onlara kitabınızdan bahsedin. Gerekiyorsa kitabınızı hediye edin.

Kitap reklamı adına masrafsız yapabileceğimiz şeyler bunlardır. Elbette çok ciddi bir kitap reklamı düşünüyorsanız bu işe az da olsa bir bütçe ayırmanızda fayda var.


 • Kendi kendine giden arabalar ne gibi faydalar sağlar?
  0 (0) Anahtarı kontağa sokabileceğiniz, gaza basabileceğiniz ve kendi arabanızla sokaklar arasında günü dört gözle bekliyor musunuz? Çocuklar büyüdükçe, sürücü ehliyetlerini alana kadar günleri geri saymaya başlar. Daha önce araba kullanan herkesin bildiği gibi, araba kullanmaktan aldığınız belirli bir memnuniyet ve zevk vardır. Güneşli bir günde, en sevdiğiniz melodiler çalarken ve saçlarınızdaki rüzgarla otoyolda hızla ilerlemek keyifli olabilir. Ya araba kullanmak için yeterince büyüdüğünüzde kendi kendine giden arabalar olursa? Bir araba kendini sürebilir mi? Bu kulağa çok uzak bir bilim kurgu gibi mi geliyor? Belki öyledir… ya da belki değildir! Otomobiller icat edildiğinden beri, bilim adamları ve üreticiler onları sürmeyi
 • İPhone Çökerten Mesaj (Kod) Nasıl Engellenir?
  0 (0) Telefonlara gelen bazı mesajların tehlikeli olduğunu artık biliniyor. Mesajlar telefonu yavaşlatabiliyor, donma yapabiliyor ve sonrasında da telefonlar çökebiliyor. Bu olaylar sonucunda da bazı mesajlar görmek istenilmiyor ve mesajları engellemek gerekebiliyor. Telefon çökerten mesajlar şu an daha tehlikeli. Açılmadığı takdirde telefona zarar veremeyen mesajlar artık açılmasa bile telefonu bozabiliyor. Kötü niyetli insanlar telefonları çok kolayca çökertebiliyor. Apple bu konuda bir çözüm bulamıyor sadece güncelleme yapmanız gerektiğini söylüyor. Çökerten Mesaj Nedir? İPhone cep telefonlarını çökerten mesajların içeriğine bakıldığında genellikle farklı ülkelere ait bayraklar, ölüm ile alakalı yazılar ve çeşitli emojiler görülüyor. Yapılan analizler de, çökerten mesajların ön izleme özelliğinden kaynaklandığı
 • Kromatografi nedir?
  0 (0) Hiç kendinizi bir bilim adamı olarak hayal ettiniz mi? Belki yeni bir unsur keşfedecek, hatta bir Nobel Ödülü kazanacaksınız. Marie Curie gibi dünyanın bir sonraki büyük kimyacısı olabilirsiniz! Öyleyse, bugün Merak Alemi işe yarayabilir çünkü kromatografi adı verilen bir süreci öğreniyoruz. Kromatografi nedir? Bir karışımı ayrı bileşenlerine bölmenin bir yoludur. Birkaç farklı türü vardır – birkaçını saymak gerekirse gaz, sıvı, ince tabaka ve kağıt. “Kromatografi” kelimesi Yunanca “kroma” ve “grafi” kelimelerinden gelir. Birlikte, “renkli yazı” anlamına gelir. İnsanların boya ve boyadaki pigmentleri ayırmak için kullandığı 19. yüzyılın sonlarına kadar uzanır. Bir keçeli kalemle yazdıktan sonra bir kağıdın üzerine
 • Bluetooth nedir?
  0 (0) Eskiden tüm hoparlörlerin kablolarla birbirine bağlanmak zorunda olduğunu biliyor muydunuz? Kulakiçi kulaklıklarda bile kablolar vardı! Tamam, bazı kulaklıklarda hala kablo var. Ancak Bluetooth kulaklıklar ve kulakiçi kulaklıklar giderek daha popüler hale geliyor. Peki ama bluetooth nedir? Bluetooth nedir? Bluetooth, kablosuz bir iletişim teknolojisidir. 1994 yılında oluşturuldu. Ama o zamandan beri birçok cihazı kullanma şeklimizi değiştirdi. Bluetooth, birlikte kullanılabilmeleri için aygıtları birbirine bağlar. Bugün, Bluetooth’u sayısız şekilde kullanıyoruz. Hiç Bluetooth teknolojisine sahip bir arabaya bindiniz mi? Araba kullanırken müzik duymaktan veya GPS kullanmaktan hoşlananlar için yararlıdır. Çünkü Bluetooth, telefonlarınızı kablo olmadan araç stereosuna bağlar. En sevdikleri müzikler hoparlörlerden akar.
 • Şarj Olmayan IPhone Sorunu Nasıl Çözülür?
  0 (0) Teknolojik aletleri kullanırken yaşanılan en büyük problemlerden biri şarj sorunu oluyor. Günümüzde şarj olmama sorunu, Apple yetkililerinden en çok şikâyet alınan problemlerden biri olarak biliniyor. Aslında birçok şarj problemi evden çıkmadan çözülebiliyor. Eğer şarj problemi varsa genelde insanlara bataryayı değiştirmeleri söylenir fakat buna gerek yok. Bazı durumlarda yaşanılan sorun yazılımsal kaynaklı olabiliyor. Bu sebeple batarya değişse bile sorunun devam edebilme ihtimali var. Sorunu bataryadan ziyade başka bir yerde aramakta fayda var. Telefonu Yeniden Başlatmak Bazı durumlarda çözüm telefonu yeniden başlatmaya zorlamak. Zaten sorun olduğunu fark edip, yetkili servise götürüldüğünde yetkililer tarafından da aynı işlemi yapılıyor. Evde kolayca yapılabilecek
 • Google Play Store Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır?
  0 (0) Teknoloji çağının önemli uygulamalarından biri olan Google Play Store, özellikle Android telefonlar için olan bir uygulama indirme mağazası. Uygulama indirmesinin yanı sıra bu mağazadan film, elektronik kitap ve müzik de satın alabiliyorsunuz. Bulunduğunuz ülkedeki içeriklerin bazı yasalar veya kararlar gereği başka bir ülkede bulunmaması; başka bir ülkede bulunan bir uygulamanın sizin ülkenizde bulunmaması da mümkün olabiliyor. Google Play Store’un önerisi kendinizi ülkenizde göstermeniz olsa bile bazı uygulamalar için ülke değiştirmek isteyebilirsiniz. Google Play Store Ülke Bilginizi Değiştirmeden Önce Neleri Bilmelisiniz? Google Play Store, her sene yalnızca bir ülkede bulunmanıza olanak sağlıyor. Yani, yılda sadece bir defa ülke değiştirme
 • Reklamsız youtube video izleme nasıl yapılır
  0 (0) Dünyanın en büyük video platformu olan YouTube, bilindiği üzere reklamlarla gelir kazanıyor. Reklamlar üzerinden milyar dolarlar kazanan bu firma, gelirlerini içerik üreticileri ile de paylaşıyor ancak reklamlar kullanıcılar için can sıkıcı olabiliyor. Peki Reklamsız youtube video izleme nasıl yapılır,  bu reklamlara nasıl bir çözüm bulabiliriz? Ücretli veya ücretsiz çözüm yollarından güvenli ve kolay olanları aşağıda görüldüğü gibidir.   AdBlock Plus Ücretsiz reklam engelleyicisi olan AdBlock Plus uygulaması, YouTube reklamlarını, açılan pencerelerini engeller ve kötü yazılımlardan da sizleri korur. AdBlock Plus Dünya’nın en çok tercih edilen tarayıcı eklentisi ve Dünya’da milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan güvenli bir uygulamadır.   YouTube
 • Emojileri kim icat etti?
  0 (0) Hiç birinin bir resmin bin kelimeye bedel olduğunu söylediğini duydunuz mu? İlk başta kafa karıştırıcı bir söz gibi duruyor, ancak biraz düşünürseniz çok mantıklı geliyor. Hiç arkadaşlarınız ve aile üyelerinizle eski bir resminize baktınız mı? Eski bir resmin çağrıştırdığı anılar ve duygular, eski söylemi açıklamaya yardımcı olur. Hatta böyle bir resimden aldığınız duyguları özetlemek bin kelimeden fazla zaman alır. Aslında, bir resim veya herhangi bir basit görsel imge, tek başına kelimelerle yeterince aktaramayacağınız duyguları ifade etmeye yardımcı olur. Biriyle e-posta, kısa mesaj veya başka bir elektronik mesajlaşma yoluyla iletişim kurduysanız, kelimelerin tek başına etkili bir şekilde iletişim kurmanıza
 • Robot nedir?
  0 (0) Hayatın bundan 50 yıl sonra ne zaman olacağını düşünüyorsunuz? Uçan arabalarımız olacak mı? Mars’ta insanlar olacak mı? Robotlar dünyayı ele geçirecek mi? Milyonlarca robot zaten var. Ancak endişelenmeyin! Dünya’yı ele geçirmek için ayağa kalkmaları pek olası değil. Peki robot nedir? Robot nedir? Bir robot hayal ettiğinizde aklınıza ne geliyor? İnsan gibi davranan ve görünen makineler mi düşünüyorsunuz? Peki ya konuşabileceğiniz akıllı hoparlörler? Kendi kendine hareket eden elektrikli süpürgelere ne dersiniz? Bunlar robot mu? Sanat gibi, robotları tanımlamak da zordur. Bazı bilim adamları, robotların talimat verilen görevleri yerine getirebilen cihazlar olduğunu söylüyor. Robotlar çok kullanışlıdır. İnsanların iyi yapamayacağı kadar
 • Mürekkep püskürtmeli yazıcı
  0 (0) Konumuz; Mürekkep püskürtmeli yazıcı,kağıda küçük mürekkep damlacıkları uygulayarak çalışır. Bu genellikle iki teknolojiden biri kullanılarak yapılır.Orta Çağ’dan ziyade modern zamanlarda yaşadığına sevinmiyor musunuz? Örneğin, öğretmeniniz üç sayfalık bir kompozisyon isterse, bunu bilgisayarınızda yazar ve bittiğinde, teslim etmek için bir yazıcıdan yazdırabilirsiniz. Orta Çağ’da ise, bir parşömen tomar, bir şişe mürekkep ve kuş tüyünden tüy kullanmanız gerekirdi. Ve hiç hata yapmasanız iyi olur. Parşömen üzerindeki mürekkebi düzenlemenin bir yolu yok ve silmek de kolay değil! Elbette, modern teknoloji bizi biraz şımartıyor. Evde bir bilgisayarınız (veya birkaç tane) varsa, büyük ihtimalle bir yazıcınız da vardır. Aslında, muhtemelen bir mürekkep püskürtmeli yazıcıdır
 • Drone nedir?
  0 (0) Arka bahçede oynarken, aniden hafif bir uğultu sesi duyarsınız. Yolunuza çıkan bir arı sürüsü mü? Yakından dinlersiniz ve ses yükselir. Kesinlikle yukarıdan geliyor. Yukarı bakar ve üstünüzdeki gökyüzünü tararsınız. Bir kuş mu? Süper kahraman? Hayır! Arka bahçenizin üzerinde süzülen dört pervaneli, helikopter benzeri küçük bir cihazdır. Bu ne? Elbette bir drone! Peki drone nedir? Drone nedir? Bir hobi olarak quadcopter dronları uçuran insanlar için yeni bir moda gibi. Ancak dronlar uzun, uzun zamandır etrafta. Aslında, dronlar, neredeyse savaşta uçaklar kullanıldığı sürece ortalıkta. Ama bir drone tam olarak nedir? Genel olarak, pilotsuz herhangi bir uçak veya uzay aracı bir
 • Uçan arabalar çevreyi nasıl etkileyecek?
  0 (0) Hiç pilot olmayı hayal ettiniz mi? Kendi uçağınızla gün batımına doğru uçabilirsiniz. Hatta yolcularla dolu bir uçağı onların hayal ettikleri yere uçurabilirsiniz. Yakında, her zamankinden daha fazla insan uçacak. Ancak, bunu uçak kullanmak zorunda olarak değil. Çünkü artık bunun yerine uçan arabalar seyahat etmekte yardımcı olacak! Hiç uçan arabalarımız olacak mı? İnsanlar uzun zamandır uçan arabalarla bir gelecek hayal ettiler. Bu rüya, “Jetgiller” gibi çizgi filmlerde ve dizilerde hayat buldu. Kendi kendine giden arabalar, uçan kaykaylar ve hoverkraftlar gibi ulaşımdaki gelişmelerle, çoğu harika bir eyleme dönüşecek gibi duruyor. Peki hiç uçan arabalara sahip olacak mıyız? Cevap… belki! Bazı
 • Uygulama nedir?
  0 (0) Hiç havada yüzen bozuk para aldınız mı? Ekranınızda şeker patlatıyor musunuz? Sanal bir kediye bakar mısınız? Bu aktivitelerden herhangi birini yaptıysanız, muhtemelen bir uygulama kullanıyorsunuz! Peki uygulama nedir? Uygulama nedir? Uygulama, dijital cihazların kullanıcıları için tasarlanmış bir programdır. Akıllı telefonlardan oyun sistemlerine kadar cihazlar için üretilmiştir. Uygulamaların, sorun çözme ve eğlence dahil birçok amacı vardır. Oyunlar ve sosyal medya için birçok popüler uygulama kullanılmaktadır. Bu muhtemelen şaşırtıcı değil! Çoğu kişi cihazlarını, eğlence veya iletişimde kalmak için eline alır. En iyi uygulamalardan bazıları yıllardır piyasada, ancak bazı uygulama oluşturucular her gün yenilerini yapıyor. Nasıl bir uygulama yaparsınız? Kendi uygulamanızı
 • Aerojel nedir?
  0 (0) Birisi sizden aerojelin ne olduğunu tahmin etmenizi istese ne derdiniz? Çevre için iyi olan yeni bir tür saç jölesi mi? Yeni bir tür jelatinimsi uçak yakıtı mı? Yeni saç jelleri ve uçak yakıtlarının her ikisi de iyi şeyler olsa da, aerojel bunların hiçbiri değildir. Aslında, çok daha fazlası. Peki aerojel nedir? Aerojel nedir? Aerojel, şimdiye kadar insan tarafından yapılmış en hafif katı maddedir. Tüm sıvının çıkarıldığı ve havayla değiştirildiği bir kase jelatin hayal edin. Ancak çökmek yerine yapısını korur ve strafor gibi hissettirir. Aerojel böyle bir şeydir. Yarı saydam görünümü ona “donmuş duman” takma adını bile kazandırmıştır. Aerojel,
 • IP Sertifikası Nedir Ne İşe Yarar?
  0 (0) IP sertifikası nedir ne işe yazar? Son yıllarda artan teknoloji şirketleri ile beraber cep telefonu piyasasında ciddi bir rekabet ortamı oluşmaya başladı. Önceleri oldukça güçlü, sağlam ve şarjı kolay kolay bitmeyen telefonlar kullanılırken şimdi insanlar şarjı sorun etmemelerini sağlayan powerbankler icat edildiği için telefonun özelliklerine dikkat ediyor. Neredeyse her ay piyasaya onlarca model cep telefonu sürüldüğü için bu telefonların kalitesinden pek de emin olunamayabiliyor. Birbirleri ile karşılaştırma yapılan bu telefonların dayanıklılıklarının sadece cam kalitesi veya cam korumasının kalitesi ile ölçüldüğü zannediliyor. Ancak bir telefonun ekranının kırılmaması ne kadar önemliyse bu ekranın arkasındaki işlemcinin de zara görmemesi o kadar
 • Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
  0 (0) Yürüme ve konuşma becerilerinde olduğu gibi, bir bebekler’in görme yeteneği zamanla yavaş yavaş gelişir. Bebekler tam görme ile doğmazlar, ancak görme gelişimi için göz sağlığı çok önemlidir. Yaşamın ilk aylarında bebeğin görme yeteneği geliştikçe, çevresine hâkim olabilir ve önündeki dünya hakkında bilgi edinmeye başlar. Bebeklerde bilişsel gelişimi için sağlıklı gözler ve iyi görme çok önemlidir. Bebeğinizin görmesinin nasıl geliştiğini bilerek, gelişimini izleyebilirsiniz. Bebekler Ne Zaman Görebilir? Bebek becerilerini yaşamının ilk yıllarında öğrenir ve görme becerileri de bir istisna değildir. Yaşamın ilk aylarında görmeyi öğrenirler. Anne rahminden ayrıldıktan sonra bebek her şeyi bulanık görür. Vizyonu yavaş yavaş gelişiyor. Bebek
 • Venüs Sinekkapan Nerede Büyür?
  Hiç merak ettiniz mi… – Sinekkapan bitkisi nasıl çalışır? – Venüs sinekkapan nerede büyür? – Sinekkapan bitkilerinin nesli tükeniyor mu?
 • İnsan Vücudu Bir Ekosistem Mi?
  Hiç merak ettiniz mi… – İnsan vücudu nasıl Dünya’ya benziyor? – İnsan vücudu bir ekosistem mi? – İnsanların Dünya ile ortak yönleri nelerdir?
 • Pembe Gürültü Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Yağmur neden uyku getirir? – Pembe gürültü nedir? – Hava durumu insan vücudunu nasıl etkiler?
 • Atık su arıtma tesisi nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Atık su bir arıtma tesisine nasıl ulaşır? – Atık su arıtma tesisi nedir? – Arıtıldıktan sonra atık suya ne olur?
 • Haydut gezegen nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Haydut gezegen nedir? – Kaç tane haydut gezegen var? – Güneş sistemimizde haydut bir gezegen olabilir mi?
 • İnsanlar ne kadar süredir buzdolaplarını kullanıyor?
  Hiç merak ettiniz mi…- İnsanlar ne kadar süredir buzdolaplarını kullanıyor?- İnsanlar buzdolaplarından önce yiyecekleri nasıl taze tuttu?
 • Nükleer Füzyon Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi…- Nükleer füzyon nedir?- İnsanlar bir Güneş yaratabilir mi?- Güneş ne ​​kadar dayanır?
 • Bulutlar sıcaklığı nasıl etkiler?
  Hiç merak ettiniz mi… – Bulut örtüsü nedir? – Bulutlar sıcaklığı nasıl etkiler? – Bulut iklimi geri bildirimi nedir?
 • Animatronik Ne demek?
  Hiç merak ettiniz mi…- Animatronik nedir?- Animatronik nerede kullanılır?- Animatronik nasıl yapılır?
 • Mavi Bölgeler Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi…- Mavi Bölgeler nedir?- Mavi Bölgelerdeki insanlar ne kadar uyur?- İnsanlar nasıl daha uzun yaşayabilir?
 • Neptün’e elmas yağıyor mu?
  Hiç merak ettiniz mi…- Neptün’e elmas yağıyor mu?- Diğer gezegenlerde elmas yağmurlarına ne sebep olur?- Neptün’ü benzersiz kılan nedir?
 • CAT Taraması Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – CAT taraması nedir? – CAT ne anlama geliyor? – CAT taramaları geleneksel X ışınlarından nasıl farklıdır?
 • Malezya Havayolları Uçağı 370 nerede?
  Malezya Havayolları Uçağı 370 nerede?Malezya Havayolları 370 sefer sayılı uçağının ortadan kaybolmasına ilişkin bazı açıklamalar nelerdir?İnsanlar hala Malaysia Airlines Flight 370 uçağını arıyor mu?
 • Hidrojen peroksit bir yaranın üzerine döktüğünde neden köpürür?
  Kesik ve sıyrıkları temizlemek için hidrojen peroksit kullanmalı mısınız?Hidrojen peroksit bir yaranın üzerine döktüğünde neden köpürür?Katalaz nedir?
 • Big Bang nedir?
  Hiç merak ettiniz mi…- Big Bang nedir?- Big Bang’e ne sebep oldu?- Tek bir evren mi var?
 • Mide asidi ne kadar güçlü?
  Hiç merak ettiniz mi?- Mide asidi ne kadar güçlü?- Mide asidinin pH seviyesi nedir?- Mide asidi neden yapılır?
 • Rüzgar Neden Islık Çalıyor ?
  Hiç merak ettiniz mi…- Rüzgar neden ıslık çalıyor ?- Rüzgar nasıl ses yaratır?- Rüzgar hangi enstrümanları çalabilir?
 • Ateş rengi nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Ateş rengi nedir? – Gaz ocağı alevleri neden mavi? – Sıcaklık alevlerin rengini nasıl etkiler?
 • Bermuda Şeytan Üçgeni ne kadar büyük?
  – Bermuda Şeytan Üçgeni ne kadar büyük? – Bermuda Şeytan Üçgeni’nin diğer isimleri nelerdir? – Bermuda Şeytan Üçgeni’ndeki olaylar için herhangi bir bilimsel açıklama var mı?
 • Kağıt Hamuru Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Bir ağaçtan nasıl kağıt yaparsınız? – Ağaç dışındaki bitkilerden kağıt yapılabilir mi? – Kağıt hamuru nedir?
 • Ozon tabakası nedir?
  – Ozon tabakası nedir? – Ozon tabakasına zarar veren maddeler nasıl zarar verir? – Ozon tabakası kurtarılabilir mi?
 • 3D nasıl çalışır?
  Hiç merak ettiniz mi… – 3D nasıl çalışır? – 3D film izlemek için neden özel gözlüklere ihtiyacınız var? – 3D ne anlama geliyor?
 • Mors kodu neden icat edildi?
  Mors kodu neden icat edildi?
 • Bir tank ne kadar hızlı hareket edebilir?
  Bir tank ne kadar hızlı hareket edebilir? merakalemi.com
 • Lav ne kadar sıcak?
  Lav ne kadar sıcak?
 • Sonsuzluk nedir?
  Sonsuzluk nedir?
 • Toz tavşanı nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Toz tavşanı nedir? – Toz neyden oluşur? – Ev tozları tehlikeli midir?
 • Elmaslar nereden geliyor?
  – Elmaslar nereden geliyor? – Elmaslar nelerden yapılmıştır? – Elmaslar üretilebilir mi?
 • Anestezi nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Anestezi nedir? – Kaç tip anestezi var? – Genel anestezi neden hastalara neler olup bittiğini unutturuyor?
 • Buzdağı nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Buzdağı nedir? – Buzdağları neden tehlikelidir? – Buzdağları su döngüsünde nasıl bir rol oynar?
 • Deprem nedir?
  – Deprem nedir? – Bir deprem sırasında güvende kalmak için ne yapmalısınız? – Her yıl kaç deprem meydana geliyor?
 • Barometre neyi ölçer?
  Hiç merak ettiniz mi… – Barometre neyi ölçer? – Atmosfer her zaman size ne kadar baskı uyguluyor? – Hava basıncı sinyalindeki değişiklikler hava koşullarında nasıl değişir?
 • Astronotlar uzayda ne yer?
  Astronotlar uzayda ne yer? – Dondurularak kurutulmuş gıdalar nasıl yapılır? – Dondurulmuş yiyecekler aynı tada sahip mi?
 • Evrende Kaç Yıldız Var?
  Hiç merak ettiniz mi… – Evrende kaç yıldız var? – Evrende kaç galaksi var? – Evrendeki en yaygın yıldız türü nedir?
 • Tsunami nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Tsunami nedir? – Tsunami nasıl oluşur? – Tsunamiler önlenebilir mi?
 • Pi Rakamı Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Pi nedir? – İrrasyonel sayı nedir? – Pi kaç basamaklıdır?
 • Yüksek Sesle Müzik Dinlemek Neden Zararlıdır?
  Sesleri daha yüksek yapan nedir? Ses dalgası nedir? Yüksek sesle müzik dinlemek neden zararlıdır?
 • Volkan nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Volkan nedir? – Lav nereden geliyor? – Avrupa’daki en büyük aktif yanardağı hangisidir?
 • Vücutta Ne Kadar Kan Var?
  Hiç merak ettiniz mi… – Vücutta ne kadar kan var? – Herkes aynı miktarda kana sahip mi? – Kan vücut için ne yapar?
 • Yerçekimi nedir?
  – Ayda kaç kilo geliyorsunuz? – Yer çekimi nedir? – Gezegenlerin yerçekim gücü kilonuzu nasıl etkiler?
 • Başlangıç meridyeni nedir?
  Neden farklı saat dilimlerimiz var? • Dünya’nın kendi ekseni üzerinde tam bir dönüş yapması ne kadar sürer? • Başlangıç meridyeni nedir?
 • Esnemek Neden Olur?
  Hiç merak ettiniz mi… – Esnemek neden olur? – Esneme bulaşıcı mı? – Herkes esner mi?
 • Kuşlar neden V şeklinde uçar?
  Kuşlar neden v şeklinde uçar? – Bazı kuşlar neden göç ederler? – Bazı kuşlar neden göçmen olarak uçarlar?
 • Sonbaharda yapraklar neden renk değiştirir?
  Sonbaharda yapraklar neden renk değiştirir? – Ağaçların neden yaprakları var? – Havanın yapraklar üzerinde nasıl etkisi vardır?
 • Statik elektrik nedir?
  Statik elektrik nedir? – Bir kapı tokmağına dokunduğunuzda neden bazen şok oluyorsunuz? – Statik elektrik kışın neden daha yaygındır?
 • Süpernova Nedir?
  Süpernova nedir? – Güneş neden bu kadar parlak parlıyor? – Dünyadaki birçok karbon, oksijen, azot, silikon ve demir nereden geldi?
 • Tüm Kar Taneleri Neden Farklı?
  – Tüm kar taneleri neden farklı? – Kaç farklı kar tanesi türü var? – Kar taneleri nasıl oluşur?
 • Neden rüya görürüz ?
  Hiç merak ettiniz mi… – Neden rüya görürüz? – Hızlı Göz Hareketi (REM) nedir? – Çoğu insan yılda kaç gününü uyuyarak geçirir?
 • Kriptoloji Nedir?
  Hiç merak ettiniz mi… – Gizli Kodun Kilidini Nasıl Açarsınız? – Kriptoloji nedir? – İnsanlar neden gizli mesajlar gönderiyor?
 • İnternet nasıl çalışır?
  – İnternet nasıl çalışır? – Bilgisayar e-postayı nereye göndereceğini nasıl biliyor? – www ne demek?
 • Geri Dönüşümlü Ürünler Nereye Gidiyor?
  Geri Dönüşümlü Ürünler Nereye Gidiyor?
 • Yıldız kayması neden olur?
  Hiç merak ettiniz mi… – Yıldız kayması neden olur? – Yıldız kayması nedir? – Meteoroidler, göktaşı ve meteorlar arasındaki fark nedir?
 • Saç beyazlaması neden olur?
  Hiç merak ettiniz mi…. – Saç beyazlaması neden olur? – Hangi kimyasal saç, cilt ve göz rengini belirler? – Saç zamanla neden renk değiştirir?
 • Böcek Yiyen Bitkiler hangileri?
  Bitkiler böcek yiyebilir mi? -Etçil bitkiler hangileri? -Etçil bitkiler insanlara zarar verir mi?

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir