Kiraz neden “süper meyve” dir?

0
(0)

Hiç merak ettiniz mi…
– Tüm kirazlar kırmızı mı?
– Kiraz neden “süper meyve” dir?
– Kirazlar nasıl muhafaza ediliyor?

https://vimeo.com/12923126

Kirazları düşündüğünüzde, bir dondurmanın veya buharda pişirilen sıcak bir kirazlı turta dilimi üzerinde duran tatlı kırmızı atıştırmalığı hayal edebilirsiniz.

Tüm kirazlar kırmızı mı?

Yine de, tüm kirazların tatlı olmaması ve tüm kirazların da kırmızı olmaması sizi şaşırtacaktır!

Kirazlar, Prunus cinsinin birçok bitkisinin meyvesidir. Kirazlar etli taş meyvelerdir. Yani tek bir tohuma sahiptirler (bazen “taş” olarak adlandırılır). Bir vişnenin “çukuru”, tohumudur.

 Hiç merak ettiniz mi...- Tüm kirazlar kırmızı mı?- Kiraz neden “süper meyve” dir?- Kirazlar nasıl muhafaza ediliyor?

|| Tavsiye Bağlantı: Nasıl İnsan Pusulası Olabilirsiniz?

Kesinlikle parlak, canlı bir kırmızıya dönüşen çeşitler varken, çok daha koyu, neredeyse mor görünen diğer çeşitler de vardır. İnsanlar genellikle bu mor gibi görünen kirazlara “kara kiraz” diyorlar.

Bazen “beyaz kiraz” olarak adlandırılan rainier kirazları, olgunlaştığında sarımsı-pembeye dönüşen tenli beyaz bir ete sahiptir.

Dondurma için kullanılan parlak kırmızı maraschino kirazları bu kırmızıyı doğal olarak döndürmez. Konserve maraschino kiraz üreticileri, konserve kirazlarının parlak kırmızı görünmesini sağlamak için yapay boyalar kullanırlar.

New York Times, yakındaki bir maraschino kiraz fabrikasında üretilen kiraz suyunu örnekleyen bazı Brooklyn arılarının kırmızıya dönmeye ve kırmızı renkli bal üretmeye başladığını bildirdi. Arıcılar incelendiğinde, arıların ve ballarının fabrika tarafından maraschino kirazlarını yapay olarak renklendirmek için kullanılan boya olan 40 numaralı Kırmızı Boya ile dolu olduğunu öğrendiler.

Yaz, taze kirazların mevsimidir. Ancak yıl boyunca konserve, dondurulmuş ve kurutulmuş kirazları bulabilirsiniz. Birçok kişi kirazları sadece atıştırmalık olarak ilişkilendirirken, tart kirazları genellikle geleneksel kirazlı turta da dahil olmak üzere çeşitli tariflerde kullanılır. Tart kirazları genellikle kirazlı turta dolgusu olarak konserve edilir veya satılır.

 Hiç merak ettiniz mi...- Tüm kirazlar kırmızı mı?- Kiraz neden “süper meyve” dir?- Kirazlar nasıl muhafaza ediliyor?

|| Tavsiye Bağlantı: Pamuk şekeri kim icat etti?

Amerika Birleşik Devletleri her yıl 294 milyon kgdan fazla kiraz yetiştiriyor. Oregon ve Washington ülkenin tatlı kirazının yaklaşık yüzde 60’ını üretiyor.

Michigan, ülkenin tart kiraz mahsulünün yüzde 75’ini üretiyor. Aslında, Traverse City, Michigan, Dünya’nın Kiraz Başkenti olarak geçer.

Kiraz neden “süper meyve” dir?

Taze veya dondurulmuş, konserve veya kurutulmuş olsun, kirazlar büyük sağlık yararları sağlar! Bilim adamları kirazların besleyici bir “süper meyve” olduğunu düşünürler. Çünkü bunlar bir kişinin kanser ve kalp hastalığı gibi hastalık riskini azaltabilen sağlıklı antioksidanlar içerir. Kirazlardaki antioksidanlar ayrıca bağışıklık sistemine yardımcı olur ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Kaynakça:
https://www.wonderopolis.org/wonder/are-all-cherries-red

 

 

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir