Kimsesiz Çoçuk Edinme Ne Demektir?

5
(2)

Hiç merak ettiniz mi…
– Kimsesiz çoçuk edinme ne demektir?
– Evlat edinilen çocuklar gerçek ailesini nasıl öğrenebilir?
– Evlat edinilmiş bir çocuk ile biyolojik bir ailede doğan arasında yasal bir fark var mıdır?

https://vimeo.com/1448724#at=57

Doğduğun günü hatırlıyor musun? Tabii ki değil! Hiçbirimiz hatırlayamayız. Doğduğumuzda, etrafımızda neler olup bittiğini anlamak için çok küçüğüz. Çoğumuz, Dünya’daki ilk birkaç yılımızın belirsiz görüntülerinden fazlasını hatırlayamıyoruz.

İlk yıllarınızda neredeyse tamamen ailenize güveniyorsunuz. Hepimizin gençken bize bakacak insanlara ihtiyacı var. Büyüdükçe, bize değer verenlerin bizim ailemiz olduğunu öğreniyoruz.

Bazen tanıdığımız ve sevdiğimiz aile üyeleri aslında bizi doğuran insanlar değildir. Çoğu çocuk sonunda evlat edinildiklerini öğrenir. Evlat edinilmiş birini tanıyor musunuz?

Kimsesiz çoçuk edinme

|| Tavsiye Bağlantı: Evinizi terk etmeden dünyayı gezebilir misiniz?

Kimsesiz çoçuk edinme ne demektir?

Evlat edinme, bir kişinin – evlat edinen ebeveynin – bir çocuk için kalıcı yasal sorumluluk üstlendiği süreçtir. Evlat edinme, biyolojik ebeveynlerin (çocuğun doğumundan sorumlu olanlar) çocuklarının yasal velayet hakkından vazgeçmelerini gerektirir.

Biyolojik ebeveynlerin çocuklarının velayetini bırakmasının birçok nedeni vardır. Bazen çocuklarına bakamazlar, bu nedenle evlat edinme çocuk için daha iyi bir seçenektir. Aynı şekilde, evlat edinen ebeveynler de kendi çocuklarına sahip olamayabilirler. Kimsesiz çoçuk edinme, bir aile kurmalarına ve sevgilerini ihtiyacı olan bir çocukla paylaşmalarına olanak tanır.

Evlat edinilmiş bir çocuk ile biyolojik bir ailede doğan arasında yasal bir fark var mıdır?

Kimsesiz çocuk edinme kesinleştiğinde, evlat edinen ebeveyn, çocuğun yasal ebeveynidir. Evlat edinilmiş bir çocuk ile biyolojik bir ailede doğan arasında yasal bir fark yoktur.

Evlat edinilen çocuklar, evlat edinen ebeveynleriyle aynı genleri paylaşmasalar da (biyolojik ebeveynleriyle genleri paylaşırlar), diğer tüm aileler gibi aynı sevgiyi ve özel anları paylaşırlar. Çocuklar, evlat edinen ebeveynleri onlara söylemeye karar verene kadar evlatlık olduklarının farkına varamayabilirler. Bu, aileye ve çocukların anlama yetisine göre değişen kişisel bir karardır.

Kimsesiz çoçuk edinme

|| Tavsiye Bağlantı: Annelerin başlarının arkasında gözleri var mı?

Evlat edinilen çocuklar gerçek ailesini nasıl öğrenebilir?

Belirli evlat edinme yasaları ülkeden ülkeye değişebilir. Bazı ülkeler, evlat edinen çocukların biyolojik ebeveynlerinin kimliğini kolayca öğrenmelerine izin verir. Diğer ülkeler bu bilgiyi korur ve bu bilgiyi öğrenmek çok zor olabilir.

Bazı evlat edinilen çocuklar biyolojik ebeveynlerinin kimliğini asla öğrenmezler. Diğerleri kimliklerini öğrenir ve hatta biyolojik ebeveynleriyle bir noktada bir ilişki kurabilir. Her çocuk farklıdır, ancak evlat edinilen çocukların bir gün biyolojik köklerini merak etmeleri alışılmadık bir durum değildir. İnternet ve modern teknoloji sayesinde, evlat edinilen çocukların biyolojik akrabaları hakkında bilgi aramaları çok daha kolay.

Elbette evlat edinilenler sadece bebekler değil. Her yaştan çocuk her an evlat edinilebilir. Yeni bir aile veya bir akraba veya hatta üvey veya koruyucu ebeveyn tarafından evlat edinilebilirler. Pek çok evlat edinen aile de başka ülkelerden çocukları evlat edinmeyi tercih ediyor.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir