Kendi kendine giden arabalar ne gibi faydalar sağlar?

0
(0)

Anahtarı kontağa sokabileceğiniz, gaza basabileceğiniz ve kendi arabanızla sokaklar arasında günü dört gözle bekliyor musunuz? Çocuklar büyüdükçe, sürücü ehliyetlerini alana kadar günleri geri saymaya başlar. Daha önce araba kullanan herkesin bildiği gibi, araba kullanmaktan aldığınız belirli bir memnuniyet ve zevk vardır.

Güneşli bir günde, en sevdiğiniz melodiler çalarken ve saçlarınızdaki rüzgarla otoyolda hızla ilerlemek keyifli olabilir. Ya araba kullanmak için yeterince büyüdüğünüzde kendi kendine giden arabalar olursa?

Bir araba kendini sürebilir mi?

Bu kulağa çok uzak bir bilim kurgu gibi mi geliyor? Belki öyledir… ya da belki değildir! Otomobiller icat edildiğinden beri, bilim adamları ve üreticiler onları sürmeyi daha kolay ve daha otomatik hale getirmenin yollarını aradılar.

Otomobil otomasyonundaki en eski gelişmeler 1920’lere ve 1930’lara kadar uzanıyor. Bir otomobilin insan müdahalesi olmadan belirli bir hızı korumasına izin veren hız sabitleyici, 1940’lardan beri piyasadadır.

Bununla birlikte, tamamen kendi kendine giden (veya sürücüsüz veya otonom) arabalar, teknolojinin ilk araba bilim adamlarının hayallerini yakalayana kadar beklemek zorunda kaldı. Bu tür ilk otomobiller, Carnegie Mellon Üniversitesi’ndeki bilim adamlarının çalışmaları sayesinde 1980’lerin başlarında ortaya çıktı.

Kablosuz İnternet, Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS) uyduları, dijital haritalar ve radar ve lidar sinyallerini hızlı bir şekilde işleyebilen gelişmiş bilgisayarlar gibi modern teknolojiyle, sürücüsüz arabalar artık her zamankinden daha yakın. Teknoloji devi Google ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla şu anda arkanıza yaslanıp yolculuğun tadını çıkarırken sürüşü yapacak gelişmiş otomobil prototipleri üzerinde çalışıyor.

Bu araçlar şehrin sokaklarında dolaşırken dijital haritaları takip ederken, gelişmiş sensörler çevre, trafik ve yol tehlikeleri hakkında gerekli bilgileri iletir. Dururlar, giderler ve insan müdahalesi olmadan sizi hedefinize götürürler.

Kendi kendine giden arabalar ne gibi faydalar sağlar?

Kendi kendine giden arabaların potansiyel faydaları çoktur. Arabanız sizi işe götürürken arkanıza yaslanıp kitap okuyabilseniz, işe gidip gelmenin ne kadar kolay olacağını hayal edebiliyor musunuz? Kendi kendine giden arabalar, görme engelli kişiler ile artık güvenli bir şekilde araç kullanamayan yaşlılar için de büyük bir varlık olacaktır.

Ve güvenlikten bahsetmişken, uzmanlar, sürücüsüz arabaların büyük çoğunluğunun insan hatasından kaynaklanan kaza sayısını büyük ölçüde azaltacağını tahmin ediyor.

Kendi kendine giden arabaların herhangi bir sakıncası var mı?

Öyleyse önümüzdeki birkaç yıl içinde yolun her yerinde sürücüsüz arabaları görecek miyiz? Muhtemelen değil. Hala atlanması gereken bazı teknolojik engeller olsa da, başlıca engeller yasal düzenlemelerdir. Kendi kendine giden otomobiller, otomobillerin kendi kendilerine sürdüğü yeni bir dünya için bir çerçeve oluşturmak için birçok yeni yasayı gerektirecek. Örneğin, iki sürücüsüz araba bir kazaya karışırsa kim sorumlu olur?

Kendi kendine giden arabaların bir başka potansiyel dezavantajı da maliyetleridir. Her tür yeni teknolojide olduğu gibi, satılık ilk modeller muhtemelen oldukça pahalı olacaktır.

Üreticilerin ilgilenmesi gereken bir diğer sorun da, sürücülerin gerçekten kontrolü bırakmak isteyip istemedikleridir. Bazı insanlar işe giderken arkalarına yaslanıp kitap okumaktan keyif alırken, diğerleri gerçekten araba kullanmanın heyecanını yaşarlar.

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!