Kağıt Hamuru Nedir?

5
(1)

Hiç merak ettiniz mi…
– Bir ağaçtan nasıl kağıt yaparsınız?
– Ağaç dışındaki bitkilerden kağıt yapılabilir mi?
– Kağıt hamuru nedir?

https://vimeo.com/41485125

Kağıdın ağaçlardan yapıldığına mı inanıyorsunuz? Bu doğru! Ağaçların nasıl her çeşit kağıda dönüştüğüne bir göz atalım.

Bir ağaca bakarsanız, bu kadar uzun ve güçlü bir şeyin nasıl bir kağıt parçası kadar ince ve zayıf bir şeye dönüştürülebileceğini hayal etmekte zorlanabilirsiniz. Süreç, “selüloz” adı verilen liflerden oluşan ham odunla başlar.

Selüloz lifleri, “lignin” adı verilen doğal bir yapıştırıcıyla birbirine yapıştırılır. Linyin çıkarıldığında ve selüloz lifleri ayrılıp yeniden düzenlendiğinde kağıt yapılabilir.

Ağaç dışındaki bitkilerden kağıt yapılabilir mi?

Hiç merak ettiniz mi...- Bir ağaçtan nasıl kağıt yaparsınız? - Ağaç dışındaki bitkilerden kağıt yapılabilir mi? - Kağıt hamuru nedir?
Bir ağaçtan nasıl kağıt yaparsınız?

Pamuk, keten, bambu ve kenevir gibi çeşitli diğer bitki liflerinden kağıt yapmak da mümkündür. Örneğin, pamuk lifleri genellikle paranın basıldığı kağıdı yapmak için kullanılır. Kağıt yapmak için kullanılan hammaddenin ezici çoğunluğu (yaklaşık yüzde 95) ağaçlardan geliyor.

Kağıt hamuru nedir?

Ağaçlardan kağıt yapmak için ham odun önce “hamur” haline getirilmelidir. Odun hamuru, selüloz odun lifleri, odunözü, su ve hamurlaştırma işlemi sırasında kullanılan kimyasalların sulu bir “çorbasıdır”.

Odun, birkaç farklı yoldan hamur haline getirilebilir. Mekanik hamurlaştırma, odun yongalarını hamur haline getirmek için makinelerin kullanılmasını içerir.

Elde edilen hamur, yine de ligninin çoğunu tutar. Öğütme ile oluşturulan kısa lifler, gazete kağıdı, telefon rehberi veya diğer düşük mukavemetli kağıt türleri için en uygun olan zayıf kağıda yol açar.

Daha yaygın olarak kullanılan yöntem, “kraft” olarak da bilinen kimyasal hamurlaştırmadır. Kimyasallar, lignini selüloz liflerinden ayırmak için kullanılır ve daha güçlü kağıtlar yapabilen bir hamur karışımı bırakır.

Hangi tür kağıdın istendiğine bağlı olarak, daha beyaz kağıt oluşturmak için hamur karışımının ağartılması gerekebilir. Kağıt üreticileri, hamurları istedikleri renge ağartmak için çeşitli kimyasallar kullanırlar.

Bir ağaçtan nasıl kağıt yaparsınız?

Hiç merak ettiniz mi...- Bir ağaçtan nasıl kağıt yaparsınız? - Ağaç dışındaki bitkilerden kağıt yapılabilir mi? - Kağıt hamuru nedir?
Bir ağaçtan nasıl kağıt yaparsınız?

Kağıt hamuru hazır olduğunda, ilk olarak 1.900 yıl önce eski Çinliler tarafından kullanılan işleme oldukça benzer (temel eylemlerde) bir işlemde kağıt yapmak için kullanılır. Kağıt hamuru karışımı çok sulu olduğundan (bazen yüzde 99’a kadar su!), Selüloz liflerinin sulu karışımdan ayrılması gerekir.

Büyük makineler, katmanlı bir mat yapmak için hamur karışımını hareketli ağ ızgaralara püskürtür. Kağıt hamuru daha sonra suyu çıkarmak ve kurutmak için birkaç işlemden geçer.

Son olarak, paspas, kalan suyu sıkıştırmak için ısıtılmış silindirlerden geçirilir ve 30 fit genişliğe kadar olan sürekli bir kağıt rulosu halinde sıkıştırılır.

Kağıt istenilen kalınlığa sahip olduğunda, özel bir doku, ekstra mukavemet veya suya dayanıklılık kazandırmak için renklendirilebilir veya özel kimyasallarla kaplanabilir. Son bir adım olarak, kağıt ruloları boyutlarına göre kesilir ve her türden özel kağıda dönüştürmek için ek işlemler için diğer tesislere gönderilmek üzere paketlenir.

Kaynakça:

Yararlı buldunuz mu?

Oylamak için bir yıldızı tıklayın!

Bu makaleyi yararlı bulduysanız

Bizi sosyal medyanızda paylaşabilirsiniz.

Beğen ve Takip Tuşuna Tıklamayı unutmayın!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir